• Menu

  Jak niwelować ryzyko pożarów w zakładach obróbki drewna. O czym należy pamiętać?

  Wszędzie tam, gdzie występuje większe ryzyko pożaru konieczne jest zastosowanie odpowiednich rozwiązań, które co do zasady mają zmniejszać ryzyko powstania pożaru, ale też w razie konieczności zapobiegać jego rozprzestrzenianiu. Niewątpliwie w zakładach obróbki drewna jest to szczególnie ważne. O czym należy więc pamiętać?

  Zagrożenie pożarem w zakładach obróbki drewna jest duże

  ryzyko pożarów

  Zagrożenie pożarem w zakładach obróbki drewna jest duże. Choć samo drewno nie jest materiałem niebezpiecznym jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że szybko się spala i może przyspieszyć rozprzestrzenianie się ognia. Dodatkowo zawsze tam, gdzie występuje obróbka drewna dochodzi do pylenia. Pył drzewny jest łatwo palny. Otóż wykazuje on właściwości zapalne i wybuchowe. Dlatego też niezbędne jest wdrożenie właściwych środków ochrony przeciwpożarowej. Na pewno konieczne jest zastosowanie ściany ogniowej. Ściana Rei 60 jeżeli jest prawidłowo wykonana ogranicza możliwości rozprzestrzeniania się pożaru pomiędzy poszczególne segmenty. Czas ochrony wynosi około 60 minut, co pozwoli przeprowadzić sprawną ewakuację, ale i maksymalnie uratować mienie, a także nie doprowadzić do przeniesienia się ognia na dalsze tereny czy lasy. Trzeba jednak zdawać sobie jeszcze sprawę, że w miejscu, gdzie przechowywane jest drewno ściana Rei 60 może nie być wystarczająca. Lepiej wybrać ścianę Rei 120- w tym przypadku elementy nośne zapobiegną dalszemu rozprzestrzenianiu się ognia przez 120 minut, a przy tym zachowają szczelność i nośność.

  Wyznaczenie drogi ewakuacyjnej i przeszkolenie pracowników

  Choć każdy pracownik przechodzi szkolenia z zakresu ochrony przeciwpożarowej i bhp to jednak może to nie być wystarczające. Pracownicy powinni znać zagrożenia, ale też wiedzieć jak mają sobie z nimi radzić Przestrzeganie przepisów jest niezbędne do zachowania bezpieczeństwa, ale też w znaczący sposób zmniejsza ryzyko pożaru. Ponadto zakładach obróbki drewna występuje całkowity zakaz palenia i także tego trzeba przestrzegać, gdyż bardzo łatwo może dojść do zaprószenia ognia. Każdy pracodawca ma w obowiązku w swoim zakładzie pracy wyznaczyć drogę ewakuacyjną. Musi być ona dobrze oznacza, zatem powinny znajdować się na ścianach fluorescencyjne znaki bezpieczeństwa klasy C lub klasy D .Te drugie mają zastosowanie, jeżeli występuje słabe oświetlenie i duże ryzyko pożaru.

  Zintegrowane systemu przeciwpożarowe

  Obecnie nie wystarczy tylko zainwestować w czujniki dymu, bo to zdecydowanie za mało. Otóż należy postawić na zintegrowane systemy przeciwpożarowe. Bezprzewodowy system detekcji i sygnalizacji pożaru w połączeniu z pełnym zintegrowaniem zapewni maksymalną ochronę. Dobrym wyborem jest czujnik na podczerwień, który wyczuwa pożar, następnie przesyła sygnał do zraszaczy dzięki temu pożar może być opanowany bardzo szybko i nie trzeba obawiać się, że dojdzie do jego rozprzestrzeniania się. Nie bez znaczenia jest fakt, że zagrożenia w zakładach obróbki drewna są duże, a przy tym zawsze może dojść do zaprószenia ognia niecelowego, ale i podpalenia. Dlatego też polecamy w pełni intuicyjne systemy przeciwpożarowe, które są łatwe w obsłudze. Dodatkowo system pozwala na nadzorowanie i sterowanie wszystkimi urządzeniami przeciwpożarowymi. Pamiętajcie, że ochrona przeciwpożarowa nie jest wymysłem, wszak polskie prawo nakłada na przedsiębiorców działających w branży przemysłowej określone obowiązki, a więc muszą zapewnić odpowiednią ochroną przeciwpożarową.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane