Gdy produkcja energii przekracza zużycie, można ją magazynować w specjalnych bateriach. Dotychczas wytwarzanie takich instalacji było bardzo drogie, ale współcześnie coraz więcej krajów skupia się na ich produkcji. Pracownia Finansowa wyjaśnia, jak można magazynować energię i dlaczego takie rozwiązanie jest bardzo przydatne.
Kraje Unii Europejskiej i nie tylko starają się wprowadzać w swoich gospodarkach zmiany, które mają znacznie zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych oraz zanieczyszczeń do atmosfery. Wiele państw żywo zachęca wielkie korporacje do inwestowania w tzw. magazyny energii. Są to nowoczesne instalacje oparte na działaniu wielkich baterii. W ostatnich latach ich ceny zaczynają korzystnie spadać. Tomasz Wiśniewski, Wiceprezes Zarządu Pracownia Finansowa wyjaśnia – Tendencja ta jest związana m.in. z popularyzacją samochodów elektrycznych. Wzrost wolumenów produkcji baterii litowo-jonowych znacznie obniżył koszty ich produkcji.
Obok tradycyjnych elektrowni szczytowo-pompowych (dotychczas głównie pełniących funkcję magazynów energetycznych), z roku na rok powstaje coraz więcej magazynów wykorzystujących baterie. Stają się nierozłączną częścią modernizowanych oraz nowoczesnych sieci energetycznych. Wielu operatorów skupia się na tym, by stawały się bardziej stabilne i odporne, a także ekologiczne.
Malejące koszty produkcji, a także zwiększający się udział energii odnawialnej sprawiają, że magazyny energetyczne stają się koniecznością. Dlaczego są tak ważne? Pozwalają ustabilizować pracę tradycyjnych elektrowni węglowych. Dawniej ich działanie na bieżąco dostosowywano do obecnego zapotrzebowania. Z ich pomocą można ustawić stały tryb pracy elektrowni, przy którym osiąga największą wydajność i w przypadku mniejszego zapotrzebowania magazynować nadwyżki, a przy większym popycie – uzupełniać zapotrzebowanie z zapasu. Taki tryb działania ma także być zabezpieczeniem w chwili awarii, ponieważ nie dopuści do dłuższych przerw w dostawie prądu. – dodaje Tomasz Wiśniewski z Grupy Pracownia Finansowa.
Co więcej, dzięki magazynom, energia odnawialna staje się bardziej wydajnym rozwiązaniem. Dla przykładu, elektrownie wiatrowe Grupy Pracownia Finansowa są zależne od warunków pogodowych, którymi trudno jest zarządzać. Magazyny pozwalają zbilansować ich działanie oraz mogą zwiększać ich rentowność. Dzięki nim, można magazynować energię, gdy niewielki popyt powoduje, że jest ona tania, a sprzedawać w godzinach szczytu, kiedy ceny osiągają maksima. Magazyny energii są też odpowiedzią na konieczność utrzymywania zapasu mocy klasycznych elektrowni np. na okresy bezwietrzne, kiedy nie pracują elektrownie wiatrowe.
Energia odnawialna staje się coraz łatwiejsza w pozyskiwaniu i wykorzystaniu. Nie ma wątpliwości, że to właśnie w tym kierunku musimy się rozwijać. Walka o lepszą przyszłość jest naszym obowiązkiem. Grupa Pracownia Finansowa widzi w tych zmianach dodatkowo ogromny potencjał inwestycyjny. Zajmują się więc m.in. tworzeniem projektów farm wiatrowych w Polsce i na Ukrainie.
Stając się częścią takiej realizacji ma się szanse na realny zysk, a także poczucie, że uczestniczy się w walce o stan środowiska. Energia odnawialna jest obecnie najlepszym sposobem na rozwiązanie problemu pogarszającego się klimatu. Rozwój technologii i magazyny energetyczne pozwalają coraz bardziej zwiększać jej potencjał, dlatego warto rozważyć zainwestowanie swojego kapitał w ten perspektywiczny cel.
Tagi: baterie, baterie litowo-jonowe, elektrownia, energia, magazyny energii, Pracownia Finansowa, Tomasz Wiśniewski
Dodaj komentarz