logo
logo
logo
logo
systemy detekcji gazu

Jak działają profesjonalne systemy detekcji gazu?
Opublikowano: 28 stycznia 2022

Systemy detekcji gazu pozwalają na stałe kontrolowanie stężenia niebezpiecznych gazów, które mogą się pojawiać w powietrzu, w pomieszczeniach zamkniętych. Ich zadaniem jest sygnalizowanie, gdy dopuszczalny poziom danego gazu zostanie przekroczony, dzięki czemu można zapewnić bezpieczeństwo zdrowia i życia pracownikom oraz osobom postronnym znajdującym się w danym obiekcie. Dzięki detekcji gazu udaje się także zagwarantować odpowiednie warunki pracy w miejscach, w których występowanie gazu jest nieuniknione ze względu na prowadzone prace. W jaki sposób działają takie systemy? Gdzie najczęściej instaluje się detektory gazu?

Systemy detekcji gazu – sposób działania

Systemy detekcji gazu to profesjonalne urządzenia, które mają za zadanie przez cały czas pracy mierzyć stężenie gazów niebezpiecznych w miejscu, w którym zostały zastosowane. Są to zwykle urządzenia o dość złożonej budowie, dzięki czemu nie tylko informują sygnałami akustyczno-optycznymi o niebezpiecznym poziomie stężenia danego gazu, ale i mogą współpracować np. z systemami wentylacyjnymi.

Gdy w pomieszczeniu zamkniętym, w powietrzu, dochodzi do kontaktu cząstki naładowanej z materiałem roboczym, czyli gazem, następuje odrywanie elektronów od atomów. Po ich dotarciu do anody zostaje wytworzony sygnał elektryczny, uruchamiający sygnalizację dźwiękową i optyczną.

Rodzaje sensorów

Zarówno detektor tlenku węgla, jak i urządzenia dokonujące pomiarów stężenia innych toksycznych lub niebezpiecznych gazów, mają wewnątrz sensor. To serce każdego detektora gazu. Wyróżnia się cztery rodzaje takich sensorów:

 • elektrochemiczne,
 • katalityczne,
 • Infra-Red,
 • półprzewodnikowe.

Stacjonarne i przenośne detektory gazu

Profesjonalne detektory gazu to urządzenia, wśród których znajdują się modele stacjonarne oraz przenośne.

Stacjonarne urządzenia są zaawansowane, co oznacza, że nie tylko mierzą natężenie gazu w powietrzu, lecz również sterują systemami bezpieczeństwa. Po wykryciu zagrożenia dochodzi zatem do uruchomienia sygnalizacji akustyczno-optycznej, lecz również możliwe jest uruchomienie wentylatorów, wyłączenie dopływu energii elektrycznej bądź odcięcie dopływu gazu, aby zminimalizować zagrożenie.

Modele przenośne wyposażone są w sondę, dzięki której można wykryć nieszczelność danej instalacji, nawet tej położonej w trudno dostępnym miejscu. W tej kategorii dostępne są rozmaite urządzenia, w tym mierniki zawartości tlenu w powietrzu, wykrywacze nieszczelności instalacji gazowych, toksykometry czy eksplozymetry.

Zastosowanie detektorów gazu

Detektory gazu znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu i różnych branżach. Sprawdzają się w zakładach pracy i obiektach zamkniętych, w których konieczne jest zapewnienie bezpieczeństwa oraz odpowiednich warunków pracy. Spotykamy je zatem w:

 • przemyśle spożywczym,
 • kotłowniach,
 • placówkach medycznych,
 • w zakładach produkcji,
 • garażach,
 • magazynach,
 • oczyszczalniach ścieków,
 • warsztatach motoryzacyjnych,
 • basenach,
 • stacjach benzynowych.

Niezawodny sposób na ochronę zdrowia i życia wszystkich osób znajdujących się w obiektach lub na terenach o potencjalnym zagrożeniu zapewnią właśnie systemy detekcji gazu – Sapel to firma, w której ofercie znajdziesz profesjonalne urządzenia, a jej fachowcy zapewnią fachowy montaż i serwis detektorów i stacjonarnych systemów wykrywania gazów niebezpiecznych.

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Amerykański gaz LNG

Amerykański gaz receptą na kryzys energetyczn...

W związku z rosyjską agresją na Ukrainę wzrosło zainteresowanie państw...
Monitoring zdalny

Monitoring zdalny – znakomite rozwiązanie dla...

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością zapewn...
Tymoteusz Pruchnik

Tymoteusz Pruchnik – Energetyka wciąż p...

Kryzys energetyczny pokazał, jak bardzo obecna energetyka potrzebuje s...
odzież robocza

Jak znaleźć wysokiej jakości odzież roboczą d...

Współczesny rynek pracy jest niezwykle konkurencyjny i wymagający. Aby...