Koszty ogrzewania domu wydają Ci się zbyt wysokie? Winą za to można obarczyć zbyt silny ciąg kominowy, który prowadzi do zużywania większej ilości opału niż to konieczne. Rozwiązaniem w tej sytuacji jest montaż miarkownika ciągu – zobacz, czym jest i jak działa!
Miarkownik ciągu jest urządzeniem służącym do automatycznej regulacji ciągu w kotle na paliwa stałe. Jego główny element stanowi głowica termostatyczna, która jest połączona specjalną dźwignią oraz linką lub łańcuszkiem z klapką doprowadzającą powietrze do paleniska. Jak to działa?
Wszystko zaczyna się od ustawienia na głowicy określonej temperatury, przy której spalanie powinno zostać ograniczone. Gdy termometr wskaże, że granica została przekroczona, czujnik termostatyczny zacznie się rozszerzać, a w efekcie dźwignia i łańcuch będą się poruszać i obniżać. Ostatecznie klapka doprowadzająca powietrze do paleniska zostanie zamknięta. Jeśli z kolei temperatura spadnie poniżej wybranego poziomu, głowica zacznie się kurczyć, jednocześnie podnosząc łańcuch i otwierając klapkę – tym samym więcej powietrza dostanie się do kotła, a proces spalania stanie się intensywniejszy.
Aby jednak cały proces przebiegał prawidłowo, konieczne jest wcześniejsze wyregulowanie miarkownika. Jak to zrobić? Przytnij go na taką długość, by odległość między opuszczoną na łańcuszku klapką a podłożem wynosiła 1-2 mm. Ważny jest również sam łańcuszek, który powinien być dopasowany do wagi klapki – informację o tym, jakie jest jego zalecane zastosowanie znajdziemy na opakowaniu.
Biorąc pod uwagę sposób pracy urządzenia, można wyróżnić jego dwa rodzaje:
– miarkowniki mechaniczne – działają przez cały proces spalania, utrzymując temperaturę wody w instalacji na optymalnym poziomie. Jeśli woda się ochłodzi, klapka przy komorze spalania automatycznie się uchyli, przez co płomień będzie intensywniejszy. Gdy temperatura wzrośnie do ustalonego poziomu, klapka się zamknie, ograniczając tym samym ilość zużywanego opału;
– miarkowniki elektryczne – w tej sytuacji praca klapki jest możliwa dzięki zamontowanemu siłownikowi, który jest z nią połączony przy pomocy łańcuszka. Montuje się go opaską zaciskową na rurze wychodzącej z kotła.
Wybierając spośród tych dwóch możliwości, kierujmy się swoimi preferencjami, a nie parametrami technicznymi pieca. Dlaczego? Oba rodzaje elementów posiadają uniwersalną konstrukcję, która będzie pasować do niemalże każdego kotła na paliwa stałe.
Tagi: Budownictwo, DOM, ogrzewanie
Dodaj komentarz