logo
logo
logo
logo
Jak dobrać moc klimatyzatora

Jak dobrać moc klimatyzatora do wielkości pomieszczenia?
Opublikowano: 31 sierpnia 2023

Z roku na rok coraz bardziej odczuwamy zmiany klimatyczne, przez co sprzedaż klimatyzatorów w naszym kraju rośnie. Na montaż klimatyzatorów decydujemy się także z uwagi na rozwój technologii. Obecnie klimatyzatory mogą służyć nam przez cały rok, również do dogrzewania pomieszczeń w przejściowych okresach. Zanim jednak wybierzemy odpowiednie urządzenie do klimatyzacji, warto dokładnie rozeznać się na rynku klimatyzatorów, sprawdzić rodzaje klimatyzatorów i określić zapotrzebowanie na moc chłodniczą. Jak to zrobić? Sprawdź!

Czym jest klimatyzacja?

Klimatyzacja to proces, który pozwala wytworzyć i utrzymać pożądaną temperaturę, czystość i wilgotność powietrza w zamkniętych przestrzeniach. Klimatyzacje to jedne z najpopularniejszych instalacji już nie tylko w biurach czy w galeriach, ale także w prywatnych domach i mieszkaniach.

Rodzaje klimatyzatorów

Wyróżnić możemy klimatyzatory typu:

  • Split – złożone z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Najczęściej wybierane do domów i mieszkań. Mają nieskomplikowaną budowę i stosunkowo łatwo się je montuje.
  • Multi Split – w przypadku takich systemów do jednostki zewnętrznej można podłączyć kilka jednostek wewnętrznych, dzięki czemu bez problemu ochłodzimy kilka pomieszczeń jednocześnie. Takie systemy stosuje się szczególnie w dużych budynkach, do chłodzenia biur lub sal konferencyjnych, jednak nic nie stoi na przeszkodzie aby zamontować je w domu.
  • Przenośne/mobilne – mogą być przenoszone z miejsca na miejsce. Są popularne w przypadku małych mieszkań, np. w bloku oraz w miejscach, w których nie można zainstalować systemu stałego.

Oprócz tego klimatyzatory można podzielić ze względu na sposób montażu. Wówczas wyodrębnimy modele ścienne, przypodłogowe, kasetonowe, kanałowe, podsufitowe i ścienno-przysufitowe.

Moc klimatyzatora i jego wpływ na jakość pracy

Czasami może się zdarzyć, że moc klimatyzatora nie zostanie prawidłowo dobrana do wielkości powierzchni. Urządzenie będzie wówczas zużywało więcej energii elektrycznej do schłodzenia lub ogrzania wnętrza. Zbyt mała moc może powodować uszkodzenia sprężarki. Nie warto też kupować klimatyzatorów o większej mocy niż wymagana, bo przepłacimy.

Jak dobrać klimatyzator? Dobierając klimatyzator, zwróćmy uwagę na wielkość pomieszczenia, w którym będzie pracował. Dzięki temu system stanie się znacznie wydajniejszy.

Zazwyczaj moc elektryczna stanowi około 30 procent mocy chłodniczej urządzenia. Nowoczesne urządzenia rzadko jednak pracują z wykorzystaniem pełnej, podanej w specyfikacji mocy.

Dobór klimatyzatora – jaka moc klimatyzatora będzie najlepsza w danym pomieszczeniu?

Prawidłowy dobór klimatyzatora to podstawa wydajnej i dobrze działającej klimatyzacji. Ogólna zasada mówi, że na każde 10 mkw. powierzchni pomieszczenia potrzebny jest 1 kW chłodzenia. Takie założenie jest poprawne w przypadku pomieszczeń o standardowej wysokości, czyli takich, których wysokość mieści się w przedziale od 2,5 m do 2,8 m.

Wybierając klimatyzację, warto jednak wykonać dokładniejsze obliczenia, szczególnie w przypadku pomieszczeń o innej wysokości. Wówczas należy brać pod uwagę kubaturę budynku (wysokość x szerokość x długość). Jak dobrać moc klimatyzatora znając ten pomiar? W celu określenia mocy klimatyzatora można skorzystać z następującego wzoru: kubatura pomieszczenia [m³] x 40 = moc chłodnicza klimatyzatora [W].

Klienci najczęściej decydują się na sprzęty o mocy 3,5 kW. Takie klimatyzacje mogą być dobrym wyborem do pomieszczeń mniejszych niż 40 mkw. Natomiast klimatyzatory mające moc chłodniczą na poziomie 5 kW poleca się do większych wnętrz.

W doborze mocy klimatyzatora mogą nam pomóc kalkulatory, które czasami dostępne są na stronach producentów. Można to zrobić również za pomocą specjalistycznego programu komputerowego lub skorzystać z pomocy specjalisty.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze mocy klimatyzatora?

Pomiar powierzchni pomieszczenia to nie wszystko! Przy wyborze mocy chłodniczej urządzeń pod uwagę należy wziąć inne aspekty wpływające na zapotrzebowanie na moc. Są to:

  • izolacja termiczna i jej rodzaj (w przypadku słabej izolacji, moc klimatyzatora musi być większa),
  • usytuowanie pomieszczenia i stopień nasłonecznienia (sprawdźmy m.in., czy okna skierowane są na zachód czy na wschód. Skierowanie okien na zachód to dodatkowe 10 do 20 procent mocy. Dodatkowa moc będzie potrzebna też w przypadku usytuowania klimatyzatora na poddaszu),
  • obecność rolet (rolety zewnętrze czy grube zasłony mogą wpuścić nieco mniej promieni słonecznych do środka),
  • liczba osób przebywających zazwyczaj w pomieszczeniu,
  • źródła ciepła, znajdujące się we wnętrzu, które dodatkowo podwyższają temperaturę.

Im więcej czynników sprzyjających nagrzewaniu znajduje się we wnętrzu, tym mocniejszy klimatyzator będziemy musieli wybrać. Kupując klimatyzator, sprawdźmy też jego rzeczywisty pobór prądu. Informacja ta znajduje się w dokumentacji technicznej. Czasami zdarza się, że urządzenia o podobnej mocy będą miały inną wydajność.

Uwagę zwróćmy także na dodatkowe funkcje takie jak np. oczyszczanie powietrza, możliwość sterowania z poziomu telefonu, system zmiany trybów czy automatyczny start i stop.

Jeżeli interesuje Cię montaż klimatyzacji kliknij tutaj!

Jak dobrać moc klimatyzatora

Podsumowanie

Jak obliczyć zapotrzebowanie na moc chłodniczą klimatyzatora? Powierzchnia pomieszczenia to nie wszystko! W celu obliczenia mocy chłodniczej zwróćmy uwagę nie tylko na wielkość pomieszczenia, ale i na jego usytuowania, rodzaj termoizolacji oraz obecność elementów dodatkowych, które wpływają na temperaturę w danym wnętrzu.

W standardowych pomieszczeniach o wysokości od 2,5 m do 2,8 m ogólna zasada mówi, że na każde 10 mkw. powierzchni potrzebny jest 1 kW chłodzenia. Do ochłodzenia pomieszczenia o mniejszej kubaturze mogą okazać się wystarczające klimatyzatory o mocy od 2,5 kW do 3,5 kW, natomiast większe wnętrza będą wymagały tego, aby i moc chłodnicza klimatyzatora była większa.

artykuł sponsorowany

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Oprogramowanie CAD

Oprogramowanie CAD, które usprawni Twoją prac...

Komputeryzacja projektowania stała się już codziennością we ws...
e-commerce

Oxid eShop dla giganta z branży motoryzacyjne...

Wybór platformy e-commerce znacząco wpływa na potencjalny sukces sklep...
meble

Nowoczesny i modny salon- wybieramy stylowe m...

Sofa, kanapa, czy narożnik to ten typ wyposażenia, który decyduje o ch...
e-commerce

Jak Nowe Technologie Zmieniają Sposób, w Jaki...

W dzisiejszym dynamicznym świecie, nowe technologie mają ogrom...