logo
logo
logo
logo
materac

Jak dobrać materac, aby uzyskać doby sen?
Opublikowano: 24 grudnia 2022

Wybór materaca ma bezpośredni wpływ nie tylko na jakość snu, ale samopoczucie w ciągu dnia i zdrowie kręgosłupa. Efekty spania na źle dobranym materacu czasem widać od razu, a czasem pojawiają się z upływem lat w postaci bolesnych dolegliwości ze strony układu ruchu. Jak wybrać odpowiedni materac, jeśli na rynku dostępnych jest tak wiele zupełnie różnych modeli? Czy lepsze są materace piankowe, czy sprężynowe? I dla kogo dobry będzie twardy materac? Sprawdźmy.

Materac musi pasować do wagi i wzrostu użytkownika

Jest to absolutna podstawa. Materac musi być dopasowany do danej osoby. Zupełnie inaczej pianki i sprężyny reagują przy drobnej budowie ciała, a zupełnie inaczej będą się zachowywać pod wpływem nacisku osoby o wyższej wadze. Ten sam model materaca dla osoby lżejszej może być twardy, a będzie zbyt miękki dla cięższego użytkownika. Producenci najczęściej stosują opisową skalę twardości: miękki, średniotwardy i twardy, albo też skalę od H1 do H4. Bez względu na stosowane nazewnictwo zasada jest prosta: im wyższa waga ciała, tym powinno się wybierać twardszy materac. Materace do łóżka o oznaczeniu H4 będą dedykowane osobom o wadze powyżej 100kg.

Czy twardy materac jest dobry dla każdego?

Zdecydowanie jest to jeden z mitów. Materac nie może być z założenia twardy, bo ma się dopasowywać do kształtu ciała. Tak jak wspomnieliśmy powyżej – twardość materaca należy zawsze traktować w odniesieniu do wagi ciała. Czym skutkuje spanie na zbyt twardym materacu? Przede wszystkim mniejszą wygodą. Materac o zbytniej twardości nie będzie się dopasowywać do kształtu ciała. Nie wypełni naturalnych krzywizn w odcinku lędźwiowym, w obrębie barków, czy nóg. Tym samym nie pozwoli mięśniom na rozluźnienie i regenerację. I tak jak odpowiednio dobrany materac może skutecznie wspierać rehabilitację wad kręgosłupa i przeciwdziałać powstawaniu nowych schorzeń, tak materac zbyt twardy będzie nasilał problemy bólowe i pogłębiał wady.

Wygoda to podstawa

Przy zakupie materaca dobrze jest nie tylko wybrać model dopasowany do wagi i wzrostu. Bardzo ważnym czynnikiem jest też indywidualne odczucie komfortu. Czyli mówiąc prościej – na jakim podłożu danej osobie jest wygodniej. Każdy z nas jest inny. Jedni będą lepiej czuć się na materacach otulających, a inni z kolei odprężą się na modelach sprężystych, o wysokiej elastyczności. Na szczęście każdy dobry sklep z materacami oferuje szeroki wybór różnych modeli, pasujących do określonych wymagań. Zarówno więc osoby lżejsze i te o wyższej wadze znajdą bez problemu bardziej otulający materac termoelastyczny dopasowany twardością do ich budowy ciała, albo też bardziej sprężyste materace piankowe z pianki wysokoelastycznej, czy zapewniające mocniejsze podparcie materace sprężynowe.

Oferta materacy jest bardzo szeroka. Warto więc poświęcić chwilę i zastanowić się na spokojnie nad wyborem, tak by w rezultacie dobrać materac, który zadba zarówno o wygodę, jak i o zdrowie kręgosłupa i spokojny sen.

Tagi: , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

listwy przypodłogowe

Cechy doboru listwy przypodłogowej do systemu...

Ukryte drzwi stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem we współczes...
Inteligentne termostaty do grzejników

Inteligentne termostaty do grzejników – co wa...

Pojęcie smart home bez wątpienia staje się coraz powszechniejsze. Inno...
materac

Przygotuj swoją sypialnię na sezon zimowy...

Śnieg za oknem, mroźne powietrze i szybko nadchodzący zmrok to czas, k...
materac

Jakie materace wybrać na zdrowszy sen w 2024?...

Z każdym rokiem coraz więcej mówi się o zdrowym wypoczynku - jednak cz...