Sprężone powietrze jest często wykorzystywane w wielu sytuacjach. Tłoczone pod odpowiednim ciśnieniem ułatwia sprzątanie różnych elementów mechanicznych, wydmuchując brud, kurz i pozostałości po cieczach i olejach. Sprawdza się oczywiście także jako surowiec w oponach. Wszechstronność sprężonego powietrza zależy jednak od zastosowania skutecznej sprężarki i węży, które przy niej pracują. Co warto wiedzieć o wężach do sprężonego powietrza? Jak o nie dbać?
Węże do sprężonego powietrza to wykonane z odpowiednich materiałów elementy, odporne na wysokie ciśnienie tłoczonego w nich surowca. Znajdują zastosowanie w domowych warsztatach i przemyśle.
Najpopularniejsze są dwa typy węży do sprężonego powietrza. Jakie rodzaje znajdziesz na rynku i gdzie je zastosujesz?
Pamiętaj, żeby przy wyborze zwrócić uwagę na maksymalne ciśnienie na jakim może pracować wąż, temperaturę pracy (niektóre elementy nie nadają się do działania przy ogrzanym, sprężonym powietrzu) oraz przepływ powietrza w przewodzie. Do zastosowań przemysłowych musisz wybrać bardziej zaawansowane elementy, które mogą pracować w bardzo trudnych warunkach.
Przede wszystkim węże do sprężonego powietrza wykorzystuje się w sprężarkach. Możesz podłączyć je do małych, domowo-warsztatowych sprężarek, aby pompować koła w swoich pojazdach. Sprężarki i węże wykorzystuje się także w zastosowaniu mechanicznym, do oczyszczania silników, elementów mechanicznych i innych, pełnych olejów, smarów czy paliw miejsc, które powinny być oczyszczone przed wykonywaniem zadań.
Sprężone powietrze (najczęściej w podgrzanej postaci) stosuje się także w różnego rodzaju przemyśle i produkcji.
Zwróć uwagę, aby wąż do sprężonego powietrza zawsze był oczyszczony po pracy. Staraj się nie naciągać jego struktury do końca (zawsze zostawiając odrobinę luzu). Postaraj się odkładać wąż w możliwie najmniej inwazyjnej pozycji, nie doprowadzając np. do zagięcia powierzchni. Uszkodzony element niezwłocznie wymień – nie powinieneś łatać popsutego węża. Nie nadaje się on już do pracy, a działanie na nim może być groźne dla bezpieczeństwa!
Tagi: garaż, kompresor, Przemysł, sprężone powietrze, węże
Dodaj komentarz