logo
logo
logo
logo
z dzieckiem na motocyklu

Jak bezpiecznie jeździć z dzieckiem na motocyklu? Podpowiadamy
Opublikowano: 25 sierpnia 2021

Niektórzy zakochują się w jednośladach już od dziecka. Bardzo często dzięki rodzicom, którzy regularnie zabierali swoje pociechy w motocyklowe podróże. My postaramy się wyjaśnić, w jaki sposób wozić dzieci, aby było to dla nich bezpieczne i komfortowe.

Bezpieczeństwo to podstawowa kwestia związana z jazdą motocyklem, szczególnie ważna, gdy w grę wchodzi przewożenie dziecka. Niektóre zasady regulują przepisy ruchu drogowego, a inne są wynikiem zdroworozsądkowego podejścia i odpowiedzialności względem małego pasażera.

Co o jeździe motocyklem z dzieckiem mówią przepisy?

Przede wszystkim jazda z dzieckiem wiąże się z ograniczeniami. Jeżeli przewozisz osobę poniżej 7. roku życia, to nie możesz jechać powyżej 40 kilometrów na godzinę. Warto wiedzieć, że zasada ta dotyczy również otwartych trójkołowców i czterokołowców, a także jednośladów z przyczepą boczną.

Dzieci muszą być też transportowane w certyfikowanych kaskach. Kask motocyklowy dla dziecka powinien być wykonany z materiałów najwyższej jakości, a w razie kontroli służby mają prawo skontrolować stan ochrony głowy.

Czasami możemy zauważyć, że niektórzy motocykliści przewożą dzieci z przodu, samemu siadając na tylnej części jednośladu. Choć pozornie może wydawać się to bezpieczne, to jednak przepisy surowo zabraniają takiego postępowania. Dziecko – tak jak każdy pasażer – musi siedzieć z tyłu motocykla.

Przepisy to nie wszystko!

Jednak same przepisy nie zapewnią bezpieczeństwa Twojemu dziecku. Jak już podkreślaliśmy – konieczny jest zdrowy rozsądek i odpowiedzialność. Z tego względu, jeżdżąc z dzieckiem, zwróć uwagę na technikę jazdy. Nie wychylaj się zbyt mocno na zakrętach. Staraj się też zwiększyć czujność, bo mocniejsze hamowanie może zachwiać równowagą malucha.

Pamiętaj, żeby podwójnie analizować sytuację na skrzyżowaniach, światłach, a także podczas takich manewrów, jak wyprzedzanie czy wymijanie. Zwróć uwagę na to, że dziecko zmienia środek ciężkości i wpływa na właściwości jezdne pojazdu. W ekstremalnych sytuacjach trudniej będzie Ci opanować maszynę.

Postaw na akcesoria najwyższej klasy

Poruszając się motocyklem z dzieckiem, powinieneś zainwestować w dodatkowe akcesoria, które zwiększą bezpieczeństwo i komfort małoletniej osoby. Wśród nich warto wyróżnić specjalne pasy, które stabilizują położenie pasażera i ułatwiają zachowanie równowagi. Ograniczysz również ryzyko ewentualnej sytuacji wypadnięcia dziecka podczas jazdy.

Dla mniejszych dzieci możesz poszukać specjalnych fotelików do jazdy. Te przypominają trochę wersje znane z samochodów. Posiadają pasy bezpieczeństwa, a niektóre wersje wyposażone są w dodatkową szybę, chroniącą przed wiatrem i uderzeniem owadów czy kamieni z drogi.

Możesz również zakupić specjalną, boczną przyczepkę motocyklową, w której będziesz przewozić małego fana jednośladów. To dobry wybór, ponieważ przyczepka ułatwi jazdę, zmniejszy ryzyko upadku, a także zagwarantuje utrzymanie małoletniej osoby w pojeździe. To rozwiązanie szczególnie polecane w przypadku dłuższych podróży po bardziej ruchliwych drogach.

Kask i ubrania, czyli najważniejszy ekwipunek

Ostatnia i najważniejsza kwestia to wspomniany wcześniej kask, a także kompletny strój na motocykl. Jaką ochronę dla dziecka powinieneś wybrać? Wybierając rozmiar, skup się na tym, aby kask był trochę większy od głowy użytkownika – nie powinien on za mocno naciskać na powierzchnię czaszki. To zapewni odpowiedni komfort jazdy. Ważne jest, aby dziecięcy egzemplarz był również wersją integralną, która zapewni większą ochronę. Koniecznie postaw na skorupę wykonaną z kompozytów z dodatkową wentylacją. Jeżeli chcesz zachęcić dziecko do noszenia kasku, pozwól mu wybrać jego kolorystykę lub wzór.

Na koniec pamiętaj o kwestii ubioru. Koniecznie wyposaż małoletniego pasażera w wygodne i pełne buty motocyklowe, rękawice, ciepłą kurtkę i spodnie. Wszystkie elementy powinny być wyposażone w trwale umieszczone protektory. Ubrania muszą swobodnie przylegać do ciała, ale tak, aby ochraniacze nie przemieszczały się podczas ruchu ciała. W chłodniejsze dni ubierz dziecko w bieliznę termoaktywną, a także zapewnij mu ochronę szyi przed przewianiem.

Jak widzisz, zasady przewożenia dziecka na motocyklu są jasne i czytelne. Jeżeli zastosujesz się do przepisów, będziesz jeździł odpowiedzialnie, a dodatkowo wyposażysz małego pasażera w najbezpieczniejsze akcesoria i ubrania, to podróż będzie wyjątkowym przeżyciem – zarówno dla Ciebie, jak i dla dziecka!

Tagi: , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Sprawdzanie historii pojazdu

Sprawdzanie historii pojazdu...

Zakup urządzeń i maszyn z drugiej ręki często wiąże się z szeregiem ni...
Monitoring zdalny

Monitoring zdalny – znakomite rozwiązanie dla...

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością zapewn...
odzież robocza

Jak znaleźć wysokiej jakości odzież roboczą d...

Współczesny rynek pracy jest niezwykle konkurencyjny i wymagający. Aby...
Rejestracja spółki z o. o.

Rejestracja spółki z o. o. – tradycyjni...

Zawiązanie spółki z o. o. może nastąpić na 2 sposoby: tradycyj...