Bez przesady można powiedzieć, że niewiele rzeczy zmieniło nasze codzienne życie tak bardzo jak Internet. W ciągu ostatnich trzech dziesięcioleci Internet stał się nieodłącznym elementem praktycznie każdego aspektu naszego życia, od sposobu, w jaki się ze sobą komunikujemy, po sposób, w jaki robimy zakupy i nawet oglądamy telewizję.
Bankowość to kolejna dziedzina, w której wraz z pojawieniem się Internetu stare, zakurzone praktyki odeszły w niepamięć, a dziś wielu z nas pewnie nawet nie pamięta czasów, kiedy nie miało do czynienia z bankowością internetową. Istotnymi czynnikami wpływającymi na coraz częstsze korzystanie z bankowości internetowej są szeroki zakres usług dostępnych dla klientów i powszechna dostępność Internetu.
Bankowość cyfrowa radykalnie zmieniła sposób, w jaki zarządzamy naszymi finansami, od osobistych po biznesowe, a wraz z rozwojem technologii informatycznych zmieniał się także zakres bankowości internetowej. Poniżej opiszemy niektóre obszary, w których bankowość internetowa zrewolucjonizowała całą branżę finansową. Chodzi przede wszystkim o:
Największą zmianą, z jaką się zetknęli większość ludzi, jest rachunek bankowy w Internecie. Były czasy, kiedy do oddziału w banku trzeba było udawać się z małą książeczką, aby zapisywać transakcje i załatwiać różne sprawy.
Cyfrowe rachunki bankowe oszczędzają użytkownikom wiele czasu. Aby sprawdzić saldo, przejrzeć wyciągi, zapłacić rachunki czy przelać pieniądze wystarczy zalogować się do swojej bankowości internetowej o dowolnej porze. Co ważne, możemy to zrobić bez konieczności opuszczenia domu.
Do tego, większość banków rezygnuje obecnie z wyciągów papierowych, więc jednym ze skutków rozwoju bankowości internetowej jest zmniejszenie zapotrzebowania na papier, co z kolei ma korzystny wpływ na środowisko.
Dzięki bankowości internetowej posługiwanie się pieniędzmi stało się o wiele łatwiejsze. Dotyczy to zarówno bankowości indywidualnej, jak i przedsiębiorstw. Dzięki bankowości cyfrowej przelewanie pieniędzy między krajami i kontynentami stało się bardzo proste.
Obecnie każdy może otworzyć swój własny bank cyfrowy w internecie i bezpiecznie przelewać pieniądze bez formalności. Niezależnie od tego, czy wprowadzamy swój własny produkt bankowy, e-portfel, czy chcemy płynnie zintegrować rozwiązania FinTech do swojego biznesu crassula.io stanie się najlepszym rozwiązaniem.
Bankowość internetowa oznacza, że pieniędzy nie trzeba już przynosić do banków, aby złożyć depozyt. Istnieje więc znacznie mniejsze ryzyko, że zostaną one skradzione lub zgubione. W przypadku korzystania z banku internetowego dostęp do konta wiąże się z przejściem niezawodnej kontroli bezpieczeństwa.
Wiele ludzie nadal sceptycznie podchodzi do bankowości cyfrowej w obawie przed włamaniem, jednak w ciągu ostatnich kilkunastu lat wokół bezpieczeństwa wirtualnego rozwinęła się cała branża, która dba o bezpieczeństwo naszych pieniędzy w sieci.
Bankowość internetowa umożliwia sprawdzanie salda i wyciągów w dowolnym momencie, co oznacza, że prawdopodobieństwo wykrycia oszustwa jest znacznie większe niż w przypadku oczekiwania na comiesięczny wyciąg z konta.
Bankowość internetowa może również pomóc w lepszym zarządzaniu środkami finansowymi. Użytkownik bankowości cyfrowej regularnie sprawdzać stan konta, zamiast czekać na wyciągi w formie papierowej w skrzynce pocztowej, a także otwierać konta oszczędnościowe, aby odkładać pieniądze za pomocą jednego przycisku.
Banki działające wyłącznie w Internecie mogą również oferować wyższe oprocentowanie i niższe prowizje, ponieważ nie ponoszą one dodatkowych kosztów związanych z prowadzeniem oddziału stacjonarnego.
Do podstawowych zalet korzystania z bankowości elektronicznej należy zaliczyć:
Główną zaletą bankowości internetowej jest wygoda. Nie musimy udawać się do oddziału, aby załatwić swoje sprawy. Nie jesteśmy też ograniczeni godzinami otwarcia ani lokalizacją placówki bankowej. Transakcje można przeprowadzać o każdej porze dnia i nocy w dowolnym miejscu (pod warunkiem posiadania dobrego połączenia internetowego).
Pierwsi użytkownicy bankowości internetowej korzystali głównie z komputerów stacjonarnych i laptopów. W ostatnich latach obserwuje się tendencję do stosowania aplikacji mobilnych na smartfonach i tabletach. Aplikacje mobilne w znacznym stopniu przyczyniły się do ogólnego rozwoju bankowości internetowej. Jednak użytkownikom aplikacji mobilnych należy pamiętać o bezpieczeństwie podczas korzystania z nich:
Jedną z głównych funkcji bezpieczeństwa w mobilnych aplikacjach bankowych jest to, że są one wyposażone w ochronę biometryczną. Oznacza to, że dostęp do nich można uzyskać za pomocą odcisków palców i rozpoznawania twarzy (Face ID).
Tagi: bankowość, bankowość internetowa, finanse
Dodaj komentarz