logo
logo
logo
logo

Jak analizować lokaty bankowe – czyli co brać pod uwagę wybierając ofertę banku?
Opublikowano: 11 stycznia 2016

ranking lokatOd dawna wiadomo, że lokaty bankowe są najpopularniejszą metodą oszczędzania pieniędzy w naszym kraju. Decydujemy się na lokaty, ponieważ nie znamy innego sposobu na zarabianie na oszczędnościach. Oprócz tego lokaty gwarantują zysk i są pozbawione ryzyka. Taka charakterystyka skłania większość z nas do zakładania właśnie lokat bankowych. Jednak jak porównywać oferty banków i na co zwracać uwagę?

Najważniejszą kwestią w przypadku lokat jest oprocentowanie. To ten parametr decyduje o rentowności depozytu. Oprocentowanie lokat może być zmienne w czasie bądź też stałe. Zmienne oprocentowanie jest rzadziej spotykane na rynku i jest przeważnie uzależnione od czynników rynkowych – inflacji, stóp procentowych. Oprocentowanie stałe jest gwarantowane już na samym początku zakładania lokaty. W ten sposób klient otwierający lokatę może od razu policzyć potencjalne zyski jakie będzie mógł osiągnąć.

Warto także wiedzieć co ma wpływ na wysokość oprocentowania. Stopy procentowe określają koszt pieniądza w gospodarce, dlatego to główny czynnik oddziałujący na oprocentowanie lokat. Im niższe stopy tym niższe oprocentowanie i na odwrót. Jednak porównując potencjalne zyski z lokat należy wziąć pod uwagę także podatek od zysków kapitałowych (podatek Belki) oraz stopę inflacji. W ten sposób możemy określić ile realnie zarobilibyśmy na depozycie terminowym.

Drugą bardzo ważną cechą lokat bankowych jest termin zapadalności. Jest to okres na jaki decydujemy się ulokować oszczędności w banku. Lokata może być założona zarówno na jeden dzień jak i na kilka lat. W Polsce dominują depozyty krótko- i średnioterminowe – czyli zakładane na okres 3, 6 lub 12 miesięcy. Warto pamiętać, że otwierając lokatę oszczędności możemy wycofać tylko pod warunkiem utraty odsetek. Dlatego należy się liczyć z tym, że przez okres trwania umowy o lokatę nie będziemy mogli wycofać oszczędności.

Oprócz wymienionych cech, wybierając lokatę, warto również sprawdzić rodzaj kapitalizacji, który odpowiada za to jak często będą dopisywane odsetki do rachunku lokaty. Częstsza kapitalizacja pozwala na osiągnięcie wyższy zysków – ponieważ działa zasada procenta składanego. Szukając lokaty należy także zapoznać się z warunkami umowy. Banki w wielu przypadkach, oferując atrakcyjne oprocentowanie, zobowiązują klientów do spełnienia szeregu wymogów – np. założenia konta osobistego. W takich sytuacjach, promocyjne lokaty wcale nie muszą przynieść większych zysków niż standardowe oferty.

Aby sprawdzić dokładnie warunki oferty lokat, warto wykorzystać do tego aktualny ranking lokat.

 

Tagi: , , , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Jak mądrze zainwestować pieniądze?...

Pieniądze, które na siebie nie pracują, tracą na wartości. Jak...