Inwestowanie na giełdzie znów wraca do łask. Choć pandemia sprawiła, że ludzie woleli nie ryzykować i oszczędzali pieniądze, teraz znów coraz więcej osób zastanawia się nad powiększeniem swoich funduszy.
Niektórzy mogą myśleć, że jeżeli nigdy nie mieli większego doświadczenia z giełdą, to lepiej trzymać się od niej z daleka. I zasadniczo takie podejście może być słuszne! Inwestowanie na giełdzie wymaga wiedzy oraz doświadczenia. Choć sam proces kupowania akcji nie jest szczególnie trudny, to jednak łatwo o utratę pieniędzy.
Generalnie zanim zainwestujesz pierwsze pieniądze, powinieneś zapoznać się z działaniami samej giełdy. Gdy uznasz, że orientujesz się już w podstawach, przygotuj małą kwotę, którą… jesteś gotów stracić. Absolutnie nie powinno się zaczynać swojej przygody z inwestowaniem na giełdzie od dużych kwot, których utratę odczułby nasz domowy budżet.
Warto również zwrócić uwagę na inną kwestię. W Internecie często natrafisz na osoby chwalące się tym, ile udało im się zarobić w ostatnim czasie. Prawda jest jednak taka, że każdy bardziej zaawansowany gracz w którymś momencie stracił. Nie zawsze zarabia się na każdej transakcji. W sieci jednak mało kto „pochwali się” tym, że stracił pieniądze. Powinieneś mieć to na uwadze czytając komentarze osób, które chcą uchodzić za giełdowych wyjadaczy.
Na początek warto kupić kilka książek, które opowiadają o inwestowaniu. Będą one dobrą podstawą dla nowicjuszy. Ponadto w trakcie ich czytania możesz uznać, że to jednak nie jest „zabawa” dla ciebie. Pamiętaj, są różne sposoby zarabiania pieniędzy, a ten wiąże się z dużym ryzykiem.
Wymieniając plusy powinno się wspomnieć o potencjalnych zarobkach, które „są na wyciągnięcie ręki”. To w zasadzie prawda, dobrze inwestując faktycznie możemy powiększyć nasze oszczędności. Mimo to warto mieć na uwadze to, że najlepsi inwestorzy mają wieloletnie doświadczenie i umieją dobrze odczytywać zmiany na rynku.
Samo inwestowanie na giełdzie jest natomiast samo w sobie dobrym sposobem na naukę pewnych mechanizmów rynkowych. Nic nie uczy tak szybko, jak praktyka. Jeśli będziemy mieli świadomość tego, że wyłożyliśmy własne pieniądze, wówczas będziemy dodatkowo zmotywowani do tego, aby nauczyć się działania giełdy.
Ponadto jest to pod pewnymi względami rozgrywka. Jedni obstawiają mecze piłki nożnej i machają ręką, gdy kupon okaże się nietrafiony. Inni inwestują w akcje bez nadmiernych emocji. Giełda jest znakomitym nauczycielem samodyscypliny oraz motywacji. Jeśli ktoś szuka dodatkowej dawki adrenaliny, w tym miejscu z całą pewnością ją znajdzie.
Widmo potencjalnego zysku kusi wiele osób. Niektórzy ulegają osobom spotkanym na internetowych forach i pod wpływem impulsu decydują się na zainwestowanie swoich oszczędności w „pewne akcje”. Potem niestety często okazuje się, że o zysku nie ma mowy, a zainwestowanych pieniędzy już nie odzyskamy.
Na pewno inwestowanie na giełdzie nie jest zalecane osobom o słabych nerwach. Giełda potrafi zaskoczyć, a stabilne spółki nagle tracą na wartości. Jeśli ktoś nie jest gotowy na tego typu ryzyko, powinien poszukać innych form wzbogacania się.
Rynek ten jest wyjątkowo nieprzewidywalny, ponadto jako początkujący inwestor nie będziesz miał dostępu do wielu cennych informacji. Na nabycie doświadczenia oraz potrzebnej wiedzy potrzeba natomiast czasu. Inwestując na ślepo lub starając się naśladować znajomych możesz szybko stracić pieniądze.
Ten artykuł może zdawać się nieco pesymistyczny. Jednak jego celem jest przede wszystkim pokazanie, że do inwestowania na giełdzie należy podejść z dużą rozwagą. W innym wypadku narazimy się na straty finansowe. Nie mniej jednak jeśli jesteśmy odpowiednio zmotywowani oraz gotowi do przyswojenia dużej dawki wiedzy w tym zakresie, wówczas powinniśmy spróbować. Kto wie, może akurat uda się osiągnąć sukces?
Andrzej Dworzański
Tagi: giełda, inwestowanie, inwestowanie na giełdzie, oszczędzanie
Dodaj komentarz