• Menu

  Inowrocław – miasto z klimatem

  Rozmowa z Ryszardem Brejzą, prezydentem Inowrocławia

   W czym tkwi uzdrowiskowy potencjał Inowrocławia i jaką bazą dysponuje miasto, aby móc efektywnie go wykorzystywać?

  – Inowrocław ma niezwykłą historię związaną z leczeniem uzdrowiskowym. Choć uzdrowisko w Inowrocławiu powstało w 1876 roku, kiedy to trzyosobowa spółka polsko-niemiecko-żydowska postawiła pierwszy budynek sanatoryjny, to badania archeologiczne prowadzone na terenie miasta udowodniły, że już w II wieku n.e. funkcjonowały tu pierwsze w Europie tężnie! O leczniczym wpływie inowrocławskiej solanki wspominał też kronikarz Długosz, sugerując, iż dzięki kąpielom w niej czeska księżniczka Judyta, żona Władysława Hermana, poczęła syna.

  Intensywny rozwój miasta przyczynił się do rozwoju uzdrowiska. Aktualnie mamy 5 sanatoriów, w których oferuje się leczenie bardzo wielu chorób. Obiekty te wyposażone są w nowoczesną bazę zabiegową, a usługi medyczne świadczone są na bardzo wysokim poziomie.

  Co dla państwa oznacza status uzdrowiska?

  – Status uzdrowiska to nie tylko przywileje, korzyści, ale przede wszystkim obowiązki wynikające z wymagań ustawowych, m.in. posiadania złóż naturalnych surowców leczniczych i klimatu o potwierdzonych właściwościach leczniczych. Inowrocław spełnia te warunki.

  Inowrocławskie sanatoria znajdują się w jednym z najpiękniejszych i największych parków w Polsce – w Solankach. Dzięki naszym staraniom udało się wykupić grunty i powiększyć ten teren do ponad 85 ha. Stąd jednak wynika kolejny obowiązek dla miasta – pozyskanie środków na jego utrzymanie, rewitalizację jego starej części i tworzenie kolejnych atrakcji.

  Musimy pamiętać, że Park Solankowy to nie tylko zakłady lecznictwa uzdrowiskowego, malownicze stawy, baseny z solanką czy kawiarnie, ale także konieczność tworzenia bezpiecznych i ładnych chodników, tras rowerowych i do nordic walking, dbanie o siłownie, korty tenisowe, park linowy, pole do mini-golfa, grillowisko, mini-plażę . Każdego roku nasadzamy ponad 155 tys. kwiatów i 8 tys. roślin aromaterapeutycznych; dbamy też o istniejące już drzewa i krzewy.

  Co jeszcze wpływa na atrakcyjność turystyczną miasta?

  – O uzdrowiskowej atrakcyjności Inowrocławia stanowi również „Inowrocławska Terma”, kompleks Pijalnia wód – Palmiarnia „Inowrocławianka”, a przede wszystkim tężnia solankowa, która jako pierwsza w Polsce została postawiona w celach leczniczych, a nie przemysłowych.

  Tężnia solankowa w Inowrocławiu to obiekt o długości 322 m i wysokości 9 m, a przy tym o nigdzie nie spotykanym kształcie połączonych ze sobą dwóch wieloboków stanowiących nie tylko o jej urodzie, ale również o natężeniu leczniczego działania solankowego inhalatorium.

  Każdego roku z inowrocławskiego uzdrowiska korzysta ponad 34 tys. kuracjuszy – nie tylko z Polski, ale również z zagranicy, szczególnie z Niemiec. Dobrodziejstwem jest zatem możliwość leczenia się w tak atrakcyjnym uzdrowisku oraz korzystanie przez kuracjuszy, turystów i mieszkańców z wszelkich ofert kulturalno-rekreacyjnych, w tym także możliwości bezpłatnego uczestniczenia w wielu koncertach plenerowych i innych imprezach, których każdego roku w Inowrocławiu odbywa się ponad 500!

  Ponadto Inowrocław, jako miasto znajdujące się na historycznym Szlaku Bursztynowym i będące kolebką rodu Piastów, posiada wiele ciekawych zabytków. Dysponuje też dobrą bazą noclegową i gastronomiczną.

  Wartością dodaną jest też fakt powstawania coraz liczniejszych miejsc pracy w sektorze tzw. okołouzdrowiskowym. Za prowadzoną działalność o charakterze turystyczno-rekreacyjnym, kulturalnym i inwestycyjnym miastu przyznano wiele nagród. Przy współudziale środków unijnych sprawiamy, że Inowrocław jest coraz piękniejszy i coraz bardziej atrakcyjny. Zapraszam serdecznie.

  Rozmawiała Dorota Babkiewicz

  www.inowroclaw.pl

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane