• Menu

  Impregnacja drewnianego płotu – porady

  Drewniany płot to często wybierany rodzaj ogrodzenia wielu posesji. Każdy właściciel chce, by prezentował się on możliwie estetycznie oraz był odporny na czynniki atmosferyczne oraz działalność szkodników. Podstawowym zabiegiem, który temu służy, jest impregnacja drewna. Jak sprawnie zadbać o drewniany płot?

  impregnat do drewna

  Nie warto kupować najtańszych impregnatów do drewna

  Impregnacja ręczna nie jest bardzo wymagającym działaniem – każdy, nawet nie mający zacięcia majsterkowicza właściciel płotu może się za nie zabrać samodzielnie. Warto starannie zastanowić się nad wyborem producenta naszego impregnatu do drewna. Z reguły do płotów mamy specjalne linie produktów tego typu (o charakterze ochronno-dekoracyjnym). Lepiej unikać rozwiązań najtańszych i uniwersalnych, gdyż bardziej określony profil produktu (np. dopasowany do konkretnego klimatu) będzie dawać większe szanse na długą radość z pięknego płotu. Impregnaty mogą być więc różne, i lepiej nie decydować się tutaj na zbytnie oszczędności.

  Impregnacja płotu – prace przygotowawcze

  Pierwszym etapem prac przed zaimpregnowaniem naszego płotu powinno być wyczyszczenie powierzchni ze wszelkich zanieczyszczeń. Najlepiej użyć do tego celu benzyny ekstrakcyjnej. Gdy drewno wyschnie, zabieramy się za szlifowanie. W tym celu potrzebny nam będzie papier ścierny o gradacji nie większej niż 200. Szlifowanie nie powinno być zbyt intensywne, jednak zdecydowane. Warto o nie zadbać, gdyż dzięki starannemu przetarciu papierem ściernym uzyskamy jednolity efekt wizualny i kolorystyczny.

  Nanoszenie impregnatu na deski – pędzel

  Tutaj bardzo istotny jest wybór odpowiedniego pędzla. Do nanoszenia impregnatu na drewno najlepiej nadaje się specjalny pędzel do rozpuszczalników. Optymalnie – powinien być mocno związany i z nie za długim włosiem. W przypadku pędzla uniwersalnego, koniecznie trzeba przetrzeć włosie papierem ściernym. Usuniemy w ten sposób luźne włosie, które mogłoby przylgnąć do desek w trakcie aplikacji impregnatu.

  Impregnowanie drewna – dwie tury z międzyszlifowaniem

  Kiedy otworzymy puszkę z impregnatem do drewna, pomieszajmy starannie całą zawartość. Następnie rozpoczynamy nakładanie preparatu ochronnego na oczyszczone i przeszlifowane wstępnie deski. Spokojnymi, pewnymi ruchami pokrywamy nie za grubą warstwą kolejne partie naszego płotu. Gdy impregnat zacznie nieco ciemnieć, rozprowadzamy go jeszcze dodatkowo, dokładniej – wzdłuż widocznego usłojenia. Czas schnięcia jest stosunkowo długi. Standardowo jest to ok. 12 godzin. Zawsze jednak upewnijmy się, jakie są konkretne warunki w przypadku naszego producenta. Po wyschnięciu, należy przeprowadzić delikatne międzyszlifowanie. Po nim – malujemy drewno impregnatem drugi raz. Ponownie, czekamy odpowiednio długo na wyschnięcie desek.

  Bardzo ważne, by regularnie przeprowadzać tego typu zabiegi pielęgnacyjne przy naszym płocie. Mocno operujące słońce, opady deszczu i śniegu, działalność niestrudzonych owadów – to wszystko negatywnie odbija się na zdrowiu drewna. Długość ochrony zależy od rodzaju oraz dostawcy wybranego impregnatu.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane