• Menu

  Ile można zaoszczędzić, instalując panele fotowoltaiczne?

  Odnawialne źródła energii (OZE) z każdym rokiem odgrywają coraz większą rolę w funkcjonowaniu polskiej gospodarki. Po energię ze słońca, wiatru czy wody sięgają nie tylko przedsiębiorcy, ale też klienci indywidualni, którzy szukają optymalnej alternatywy dla prądu produkowanego w elektrowniach węglowych.

  Jedną z dostępnych opcji są panele fotowoltaiczne, które stają się coraz bardziej atrakcyjne dla inwestorów pod względem finansowym – ich montaż stanowi skuteczny sposób na ograniczenie wydatków związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego. Pozostaje jednak pytanie, po ilu latach zwrócą się koszty inwestycyjne i ile można zaoszczędzić w długofalowej perspektywie? Wyjaśniamy.

  panele fotowoltaiczne

  Czym są panele fotowoltaiczne?

  W pierwszej kolejności warto wyjaśnić, czym są panele fotowoltaiczne. Otóż są to nowoczesne konstrukcje, które do działania wykorzystują technologię pozwalającą na konwertowanie promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Na tym etapie warto podkreślić, że panele fotowoltaiczne to nie to samo co kolektory słoneczne. Te ostatnie zaopatrują dom jedynie w ciepło, podczas gdy fotowoltaika gwarantuje dostęp do prądu elektrycznego.

  Jak działają panele PV?

  Choć na pozór cała procedura wydaje się skomplikowana, to w rzeczywistości taka nie jest. Wszystko sprowadza się do wyboru odpowiedniej instalacji fotowoltaicznej, zaprojektowanej z myślą o naszych indywidualnej potrzebach. Jednak aby domowa  mikroinstalacja mogła w 100% spełniać swoje przeznaczenie, musi zawierać kilka podstawowych elementów. Mowa o modułach fotowoltaicznych, inaczej panelach montowanych na konstrukcji nośnej oraz falowniku (inwerterze), którego zadaniem jest przekształcanie prądu stałego w prąd zmienny płynący w naszych gniazdkach. Cały zestaw musi być uzupełniony o specjalne kable i złączki, które łączą moduły fotowoltaiczne między sobą, a następnie z falownikiem.

  Zalety paneli fotowoltaicznych

  Rosnąca popularność fotowoltaiki na użytek publiczny i prywatny nie jest dziełem przypadku. Montaż mikroinstalacji niesie ze sobą wiele korzyści, wśród których możemy wyróżnić następujące:

  • Niewyczerpalny charakter źródła energii – promieniowania słonecznego nigdy nie zabraknie, w przeciwieństwie do paliw kopalnych.
  • Pozyskiwanie energii przyjazne dla środowiska – podczas procesu konwersji nie powstają szkodliwe substancje uboczne, takie jak dwutlenek węgla.
  • Zwrot kosztów inwestycyjnych nawet po kilku latach.
  • Niezależność od dostawców energii i podwyżek cen prądu pobieranego z sieci.
  • Wysoka żywotność paneli.
  • Łatwa instalacja i serwisowanie.

  Czy fotowoltaika w domu się opłaca?

  Chęć obniżenia rachunków za energię elektryczną i uniezależnienia od wahających się cen rynkowych – to podstawowe powody, dla których wiele osób decyduje się na montaż domowej mikroinstalacji fotowoltaicznej. Warto zaznaczyć, że nowoczesne technologie wykorzystywane przez producentów ogniw pozwalają na uzyskanie paneli o większej żywotności i wydajności niż jeszcze kilka lat temu. Do inwestycji zachęcają również państwowe dotacje, takie jak program Mój Prąd lub Czyste Powietrze. Trzeba jednak zaznaczyć, że na opłacalność paneli fotowoltaicznych składa się kilka czynników, a jej wartość można łatwo obliczyć z pomocą dedykowanych kalkulatorów.

  Ile można zaoszczędzić, pozyskując prąd ze słońca?

  Przy obliczaniu opłacalności paneli PV bierze się pod uwagę kilka zmiennych, w tym: rzeczywiste ceny materiałów, koszt montażu, roczny koszt inwerterów, wzrost cen prądu, dotację Mój Prąd, ulgę termomodernizacyjną czy moc paneli.

  Przykładowo w domu jednorodzinnym z dużym dachem skierowanym na południe, montaż paneli o mocy 5.67 KWp, przy dużym zużyciu prądu w ciągu roku (który musi np. zaopatrzyć m.in. pompę ciepła), cenie instalacji wynoszącej 25000 zł, (rzeczywistym koszcie 15500 zł dzięki dofinansowaniu 5000 zł z programu „Mój Prąd” oraz uldze termomodernizacyjnej 4500 zł) i rocznym koszcie zużycia inwertera 770 zł, to inwestycja, która może zwrócić się już po 7 latach. To jednak nie wszystko. Warto też zauważyć, jak prezentują się oszczędności z użytkowania fotowoltaiki w perspektywie 25 lat (średnio na tyle szacuje się wydajność paneli). W tym konkretnym przypadku, po upłynięciu tego okresu, w kieszeni może zostać nawet 50000 zł.

  Warto jednak pamiętać, że jest to tylko sytuacja poglądowa. Na opłacalność inwestycji składają się jej zakres, koszty eksploatacji czy też wysokość rachunków za prąd. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto skorzystać ze specjalnych kalkulatorów dostępnych w internecie lub skonsultować się ze specjalistami.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane