logo
logo
logo
logo
faktoring dla małych firm

Ile kosztuje usługa faktoringu dla małej firmy?
Opublikowano: 23 grudnia 2020

Freelancerzy i właściciele małych firm często prowadzą przedsiębiorstwo w przekonaniu, że nie mogą liczyć na szybko dostępne formy finansowania działalności. Stosunkowo niskie dochody czy krótszy staż nie wykluczają możliwości korzystania z faktoringu.

Prowadzenie mikrofirmy często wiąże się z obawą utraty płynności finansowej. Koszty prowadzenia działalności gospodarczej, jak ZUS czy stałe miesięczne opłaty, nie stanowią problemu pod warunkiem, że kontrahenci nie wymagają już na starcie wydłużonych terminów płatności faktur – 30, 60, a nawet 90 dni.

faktoring dla małych firm

Jak działa faktoring dla małych firm?

Faktoring dla małych firm jest stosunkowo nowym, ale znajdującym coraz więcej zwolenników rozwiązaniem, które zapewnia szybkie finansowanie. Po podpisaniu umowy z faktorem otrzymujesz limit faktoringowy, w ramach którego możesz zamieniać faktury na gotówkę w wybranym przez siebie typie faktoringu – np. cichym, jawnym, zaliczkowym itp. Pieniądze na konto otrzymujesz bardzo szybko – nawet w kilka minut. Nie musisz też wychodzić z domu – usługa faktoringu dostępna jest przez internet.

W jaki sposób można wykorzystać tę formę finansowania w mikrofirmie? Bardzo często zdarza się, że klienci korporacyjni korzystają z usług freelancerów. Dla klienta jest to zdecydowanie bardziej opłacalne niż zatrudnienie pracownika na etacie. Dla ciebie taki klient oznacza pewność, że faktura zostanie zapłacona w terminie. Jednak duże firmy w umowach często zastrzegają sobie długie terminy płatności. Dzieje się tak z różnych względów.

Dzięki faktoringowi możesz skorzystać z tych środków niemal bezpośrednio po wystawieniu faktury. Obecnie dostępne są różne rodzaje faktoringu, między innymi faktoring cichy. Nie musisz obawiać się, że zniechęcisz do siebie ważnego klienta, zgłaszając jego zobowiązanie faktorowi. Cichy faktoring zapewnia pełną dyskrecję.

Jakie są warunki i koszty faktoringu?

Minimalna kwota faktury, jaką faktor przyjmuje do finansowania, to zazwyczaj 200 zł. To dobra wiadomość dla mikrofirm, które na ogół nie wystawiają faktur na duże kwoty. Naturalnie możesz też zgłosić większą liczbę faktur na wyższe kwoty.

Koszty usługi faktoringu uzależnione są od następujących czynników:

  • wysokości przyznanego limitu faktoringowego,
  • okresu finansowania,
  • rodzaju faktoringu,
  • wysokości prowizji naliczonej procentowo od wysokości finansowanej faktury.

Dla właścicieli małych firm koszty podatkowe również odgrywają dużą rolę. Obsługa faktoringu jest kosztem w rozumieniu podatkowym i jako taka podlega odliczeniu.

Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej nie jest łatwe. Poza faktycznie wykonywaną działalnością właściciel odpowiada również za marketing, logistykę i często jest też własnym księgowym. Chorobowe praktycznie nie istnieje, a wakacje trzeba planować tak, aby stracić jak najmniej zleceń. W takiej sytuacji łatwo utracić płynność finansową, zatem warto skorzystać z wygodnej formy finansowania jaką jest faktoring dla firm.

Tagi: , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Liczba komentarzy: 2 komentarze
  • Bibby Financial Services pisze:

    Mikrofaktoring jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla mikro i małych firm z sektora MŚP, w których drzemie nie lada potencjał. W ich przypadku, ważna jest płynność finansowa oraz sprawdzeni partnerzy biznesowi. To właśnie oni są kluczowym elementem w momencie podejmowania decyzji o kierunku rozwoju małej firmy. Faktoring nie tylko pozwala na zachowanie ciągłości finansowej, ale także zabezpiecza przedsiębiorców i chroni przed współpracą z nierzetelnym podmiotem biznesowym poprzez weryfikację kontrahentów.

  • Ruski pisze:

    ile by nie kosztowała – to lepiej windykować samemu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Karolina Pilawska

SĄD NAJWYŻSZY PO RAZ KOLEJNY ZAJMIE SIĘ UCHWA...

25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej ju...
programy CAD

Programy CAD 2D – subskrypcja czy wieczysta l...

Czy zamiennik AutoCAD może być równie dobry? Czy są o...
Jak wyróżnić firmę na targach

Jak wyróżnić swoją firmę na targach?...

Udział w targach i konferencjach może być doskonałą strategią...
opodatkowanie JDG

Formy opodatkowania JDG...

Zakładając działalność gospodarczą, trzeba podjąć decyzję o odpowiedni...