• Menu

  Ile kosztuje aparat USG i jaki wybrać?

  Ceny aparatów USGUltrasonograf jest aparatem diagnostycznym, który pozwala na obrazowanie zmian w organizmie w sposób całkowicie bezinwazyjny.

  Ze względu na bezpieczeństwo i brak wpływu na badane organy znajduje szerokie zastosowanie w diagnostyce osób dorosłych, dzieci a nawet płodu. To niezbędne i zarazem obowiązkowe wyposażenie każdej placówki medycznej.

  Ultrasonografy- co powinieneś wiedzieć

  Zastosowanie aparatów USG w diagnostyce chorób jest niemal nieograniczone. O ich znaczeniu może świadczyć fakt, że są wykorzystywane przez lekarzy prawie wszystkich specjalności. Przenikające przez tkanki fale ultradźwiękowe o częstotliwości z zakresu ok. 2-50 MHz pozwalają rozpoznawać schorzenia układu krążenia, wykrywają guzki i zgrubienia w różnych organach, stany zapalne, ropnie i torbiele, zmiany nowotworowe i poziom stłuszczenia wątroby, a także umożliwiają obserwację rozwoju płodu w okresie prenatalnym.

  Nowoczesne ultrasonografy, które oferuje dystrybutor sprzętu medycznego Mar-Med są wyposażane w różne rodzaje głowic, a także mają dodatkowe funkcje, dzięki którym mogą być stosowane w sytuacjach niestandardowych. Do dobrze już poznanych należy USG naczyń krwionośnych z wykorzystaniem zjawiska Dopplera. Do stosunkowo nowych możliwości zalicza się elastografia. Pozwala ona na wykrywanie zmian nowotworowych m.in. w tarczycy i piersiach poprzez ocenę twardości guzków. Istotne jest, że badanie za pomocą ultrasonografu może być wykonane u każdego pacjenta, bez względu na jego wiek, rodzaj schorzenia czy stan fizyczny. Do zalet aparatów USG można też zaliczyć ich mobilność oraz wykonywanie badań w czasie rzeczywistym.

  Od czego zależą koszty sprzętu USG?

  Nowoczesne ultrasonografy znacznie przewyższają pierwsze aparaty tego typu, które stosowano w medycynie przed laty. Rozwój technologiczny sprawił, że nie tylko pojawiły się nowe materiały, ale również możliwości w odbiorze i prezentacji wyników badań. To one oraz różne dodatkowe funkcje, w jakie został wyposażony aparat decydują o jego cenie. Wśród nowości, z jakich mogą korzystać lekarze pojawiły się opcje badania USG w 3D i 4D. Do rewolucyjnych można zaliczyć postęp w dziedzinie obrazowania. 

  Jego przykładem jest aparat Mindray – USG klasy Premium oferuje 10-ciokrotnie szybsze generowanie obrazu w stosunku do innych tego typu urządzeń. Wśród innych funkcji, w które wyposażono urządzenie znalazły się te do precyzyjnej diagnostyki trudnych pacjentów czy do analizy hemodynamicznej. Aparaty USG Mindray mają też wiele specjalistycznych funkcji klinicznych. Poza nowinkami technologicznymi na cenę aparatu USG przede wszystkim wpływa głowica.

  To ona – obok jednostki centralnej – stanowi najważniejszy element diagnostyczny. Zależnie od przeznaczenia i związanej z nim budowy głowice mogą kosztować zarówno 1000zł jak i dziesięć razy więcej. Trzecim ważnym czynnikiem cenotwórczym jest oprogramowanie. Warto też wspomnieć o kosztach około sprzedażowych takich, jak doradztwo, szkolenia czy wsparcie aplikacyjne.

  Ceny aparatów USG

  Ceny aparatów USG są bardzo zróżnicowane. Zależnie od tego jak bardzo te urządzenia są zaawansowane technologicznie i w jak wiele funkcji zostały wyposażone koszt ich zakupu rośnie. Najtańsze kieszonkowe aparaty USG można kupić za 9-10 tys. zł. Przykładowo:

  • ultrasonograf mini D3 – cena około 9000zł,
  • przenośny ultrasonograf z kolorowym Dopplerem – cena około 29000zł,
  • ultrasonograf przenośny z ekranem dotykowym – cena około 72000zł,
  • ultrasonograf stacjonarny kolorowy z Dopplerem – cena około 38000zł.

  Najnowsze aparaty USG Mindray Resona 7 na rynku międzynarodowym są sprzedawane w cenie około 75000 dolarów.

  Ultrasonografy z Mar-Med

  Zakup dobrego ultrasonografu wymaga skorzystania z odpowiedniego źródła. Do takich zalicza się firma Mar-Med – dystrybutor sprzętu medycznego, który obok aparatów do USG oferuje również aparaturę rentgenowską, tomografy, rezonanse i mammografy. Wśród ultrasonografów wiodącą grupę produktów stanowią aparaty USG Mindray – firmy Mindray Bio-Medical Electronics Co. Ltd z siedzibą w Shenzhen, w Chińskiej Republice Ludowej. Oferta obejmuje szeroki wachlarz urządzeń, począwszy od najprostszych modeli DP-10m i DP-50 po wspomniany wcześniej flagowy produkt Resona 7.

  W asortymencie znalazł się też najnowszy aparat Mindray – USG DC-70 X Insight. Jest on odpowiedzią producenta na potrzeby kliniczne i stanowi efekt ich połączenia z najnowszymi technologiami. Nowością w aparacie jest technologia X-Engine, gwarantująca wyjątkową czystość obrazu oraz głowice 3T Single Crystal, do precyzyjnej diagnostyki trudnych pacjentów. Ze względu na ogromną różnice cen i możliwości aparatów wybór odpowiedniego urządzenia powinien być warunkowany potrzebami konkretnej placówki. W przychodniach i niewielkich szpitalach sprawdzą się ultrasonografy z podstawowymi funkcjami. Do szpitali klinicznych są zalecane urządzenia o większych możliwościach oraz o szerokim spektrum wykonywanych badań.

  2 odpowiedzi na “Ile kosztuje aparat USG i jaki wybrać?”

  1. Jacek pisze:

   Warto też sprawdzić jak odróżnić tani aparat USG od drogiego – jest to szczególnie istotne przy wyborze utlrasonografu kosmed.kielce.com/czym-roznia-sie-tanie-od-drogich-aparatow-usg/

  2. Marcin pisze:

   kupiłem fajny aparat USG przenośny ultrasonograf SonoScape E2 jeszcze taniej niż jest podane w artykule i jestem zaskoczony obrazem whitemed.pl/sonoscape-e2

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Kategorie