logo
logo
logo
logo
autostrady w Polsce

Ile kosztują autostrady w Polsce w 2022 roku?
Opublikowano: 22 listopada 2022

Autostrady w Polsce cieszą się sporym powodzeniem i nie ma co się dziwić, ponieważ korzystanie z nich jest bardzo wygodne. Zanim jednak wybierzemy się w podróż, lepiej dowiedzieć się, jakie będą wiązać się z tym koszty, zwłaszcza jeśli nie lubimy tracić zbyt wiele gotówki. Ile zatem trzeba szykować gotówki? Ile kosztują autostrady w Polsce w 2022 roku? Od czego zależy cennik płatnych odcinków dróg? Jak można uregulować płatności? Tego i kilku innych rzeczy dowiesz się z poniższego tekstu, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

Za które autostrady w Polsce trzeba płacić w 2022 roku?

Choć autostrady zapewniają dostęp do nowych dróg, po których dobrze się jeździ, to trzeba liczyć się z tym, że mogą zostać na nas narzucone pewne opłaty. Które dokładnie odcinki są płatne? Gdzie w 2022 roku trzeba spodziewać się opłat za korzystanie z autostrady? Jeśli zajrzymy na serwis Autostrady.com.pl, to zauważymy, że jest kilka odcinków, które mogą obciążyć nasz budżet. Niektóre z nich zarządzane są przez GDDKiA, a inne przez koncesjonariusza.

Na pewno opłat należy spodziewać się za autostradę A2 na odcinku Konin-Stryków, czy za autostradę A4 w odcinku Wrocław (węzeł Bielany Wrocławskie) – Sośnica (węzeł Sośnica). Jednak to dopiero początek, ponieważ opłaty zostaną nam naliczone także za jazdę autostradę A1 na odcinku Rusocin – Nowa Wieś, czy za autostradę A2 w odcinku Konin – Świecko. Dodatkowych kosztów należy spodziewać się za odcinek A4 na trasie Kraków – Katowice.

Jak ustalany jest cennik autostrad w 2022 roku?

Każdy z nas powinien wiedzieć, że cennik autostrad w 2022 roku zależy od wielu różnych czynników. Kluczowe znaczenie ma tutaj to, kto sprawuje pieczę nad poszczególnymi odcinkami drogi w Polsce. Na pewno innych cen możemy spodziewać się za autostrady w Polsce, które zarządzane są przez  GDDKiA, zwłaszcza że stawki ustalane są przez rząd i pojawiają się w stosowanym rozporządzeniu, a jeszcze innych za odcinki koncesyjne. To jednak nie wszystko, ponieważ równie ważne jest to, jak długa jest nasza trasa, czy to, jakim pojazdem będziemy się poruszać. Innych cen należy spodziewać się za jazdę motocyklem, a jeszcze innych za jazdę samochodem o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, czy pojazdem, który przekracza wskazaną masę.

Ile zapłacimy za korzystanie z autostrad w 2022 roku?

Każdy z nas może ponieść zupełnie inne koszty, a ich określenie nie będzie takie trudne, jak by się mogło wydawać. Wystarczy po prostu wziąć pod uwagę trasę, jaką chcemy pokonać i obowiązujące stawki w 2022 roku. W przypadku odcinków autostrad zarządzanych przez GDDKiA stawki naliczane są one za każdy pokonany kilometr i jazda motocyklem wiąże się z kosztami rzędu 0,05 zł za km, zaś jazda samochodem o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony będzie nas 0,10 zł za km.

Stawki dla samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony ustalane są na podstawie klasy pojazdu EURO (limity emisji spalin). Jeśli mamy w planach podróż płatną autostradą w odcinkach koncesjonowanych to należy spodziewać się, że za autostradę A1 w odcinku Rusocin – Nowa Wieś zapłacimy 0,16 zł za każdy 1 km, zaś za A2 Konin – Świecko 0,2 zł za 1 km na odcinku Świecko – Nowy Tomyśl. Koszt autostrady na odcinku Nowy Tomyśl – Konin to 0,5 zł za 1 km zarówno dla samochodów osobowych, jak i motocykli.

Jak możemy pokryć opłaty za przejazd autostradą?

Opłaty na autostradach można wnieść na wiele różnych sposobów. Jeśli stawiamy na tradycyjne rozwiązania, to wybór może paść na płatność gotówką na bramkach. Jeśli stawiamy na wygodniejsze metody, to możemy rozliczyć się za pomocą karty debetowej lub kredytowej. Jednak to nie koniec, ponieważ w 2022 roku możemy postawić także na płatności elektroniczne, czy karty flotowe (paliwowe).

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Transport

Wzrost zobowiązań finansowych hamuje rozwój b...

Dług, który ciągnie sektor transportu, spedycji i logistyki do...
Wynajem magazynu w Warszawie

Wynajem magazynu w Warszawie – gdzie szukać i...

Poszukujesz powierzchni magazynowej lub hali na wynajem na Maz...
Jak wysłać paczkę za pobraniem

Jak wysłać paczkę za pobraniem?...

Wysyłanie produktów za pomocą kuriera jest bardzo popularną formą dost...
transport

Transport i spedycja międzynarodowa: zaufaj n...

Transport i spedycja międzynarodowa to tematy o ogromnym znacz...