Laptopy są chętniej kupowane niż komputery stacjonarne. Jednak najczęściej najpierw wymyślamy co chcemy, a potem i tak kupujemy to, co jest dostępne. Czy tak musi być?
Laptopy są postrzegane jako mobilne i wygodne komputery. I łatwiejsze w zakupie od stacjonarnych pecetów. Sprzedawca zadaje mniej technicznych pytań, więc łatwiej wybrać konkretny model. Jednak właśnie ta uciążliwość zakupu jest zaletą pecetów. Możliwość dokładnego wybrania każdego komponentu oznacza komputer w 100% spełniający oczekiwania. W wypadku laptopów takiej możliwości najczęściej nie ma. Oznacza to, że można kupić dokładnie taki model jak przygotował producent i leży gotowy na półce lub poszukać innego
Choć pewnych ograniczeń kwestii w konstrukcji laptopa nie da się przeskoczyć to niektórzy producenci oferują możliwość konfiguracji komputera. Doskonałym przykładem jest polska marka Hyperbook.
Zaczynamy od standardowych parametrów jak pamięć RAM i dysk. W następnej kolejności jest karta graficzna i procesor, a to już elementy zasadniczo niewymienne w laptopach. Tymczasem w Hyperbooku w wielu modelach można wybrać model, a jeszcze po jakimś czasie da się niekiedy zamówić rozbudowę.
Konfigurację kończymy na wyborze matrycy ekranu, systemie chłodzenia, karcie Wi-Fi i oprogramowaniu. Nie każdy model oferuje wszystkie te opcje, ale każdy umożliwia takie manipulowanie tym, co jest dostępne, aby każdy użytkownik był w pełni zadowolony.
Możliwość konfigurowania sprzętu kojarzy się z koniecznością odpowiadania na trudne pytania, dokładnie jak w wypadku zakupu peceta. A to już jest wada. Tymczasem jest odwrotnie – wszystkie laptopy Hyperbook są już optymalnie skonfigurowane i można wziąć standardowy model prosto z półki. Nie trzeba zagłębiać się w detale bardziej niż w wypadku zakupu laptopa w markecie z elektroniką. Jednak ci, którzy chcą mieć nieco bardziej spersonalizowany sprzęt – mogą to zrobić.
Jak widać kupując laptopa wcale nie musimy godzić się na daleko idące kompromisy. Bez problemu i trudności można wybrać sprzęt wydajny i dosłownie szyty na miarę.
Tagi: Hyperbook, laptop, RAM, technologia, Wi-Fi
Dobre, bo polskie? W tym przypadku mam duże wątpliwości
Dodaj komentarz