W dzisiejszych czasach w wielu organizacjach coraz częściej stosuje się hybrydowy model pracy. Rozwiązanie to cieszy się coraz większym uznaniem wśród pracowników. Dlaczego się tak dzieje? Czym charakteryzuje się ten model i czy jest bardziej wydajny od pracy stacjonarnej?
Nie ma jednoznacznej definicji określającej ten system pracy. Najczęściej pod tą definicją kryje się praca zdalna łączona z pracą stacjonarną. Należy podkreślić, iż jest to rozwiązanie dogodne zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy. Model rotacyjnego trybu pracy nie jest odgórnie określony, ale najczęściej część pracowników wykonuje obowiązki służbowe z domu (w momencie kiedy ich zakres obowiązków na to pozwala), a inna część − z biura.
Hybrydowy model pracy charakteryzuje się bardzo dużą płynnością zalecania i rozplanowywania zadań. Niektórzy pracownicy z racji określonego zakresu obowiązków nie mogą wykonywać pracy zdalnie, dlatego też pracują z biura. Inni z kolei z powodzeniem pracują zdalnie, ale w każdej sytuacji mogą zostać wezwani do firmy. Na rynku możemy też obserwować rotację pracowników, polegającą na wymienianiu się pracą zdalną. Model ten stał się bardzo popularny w czasach pandemii i w wielu firmach wciąż jest stosowany.
Czy to dobrze? Opinie na ten temat są różne. Jak wynika bowiem z ankiety przeprowadzonej przez ExpressVPN, pracownicy wykonujący swoje obowiązki zdalnie często zajmują się na urządzeniach firmowych całkiem innymi rzeczami. Robią zakupy, oglądają seriale, a nawet… szukają pracy. Firma przedstawiła ciekawe wnioski na temat tego, jak niektórzy pracownicy zatrudnieni w trybie zdalnym wykorzystują narzędzia pracy swoich pracodawców, jakie ma to konsekwencje oraz jakie środki ostrożności można podjąć, aby wszyscy czuli się bezpiecznie.
Model hybrydowy, chociaż bardzo lubiany przez pracowników, nie w każdej organizacji może być wdrożony. Zdarzają się miejsca, które są do pracy w tym trybie nieprzystosowane. W wielu firmach nie ma wypracowanych procedur, dlatego też model ten jest nierealny do zrealizowania. Wdrożenie do takiego miejsca pracy zdalnej wprowadziłoby ogromy chaos.
Dlatego też bardzo istotne jest, aby przed podjęciem decyzji o realizacji pracy zdalnej dokładnie sprawdzić, czy każdy dział jest do tego przystosowany oraz czy działy te mają określony sposób komunikacji, który się sprawdza.
Coraz częściej pracownicy chcą korzystać z modelu pracy hybrydowej. Można pokusić się o stwierdzenie, iż model ten zaczyna wręcz konkurować z pracą stacjonarną. Dzieje się tak dlatego, że podczas pracy zdalnej pracownik może ją wykonywać z dowolnego miejsca poza biurem. Tak więc praca hybrydowa może być doskonałym benefitem dla pracownika, jak i osoby zatrudniającej. Dużą zaletą pracy hybrydowej jest możliwość wyboru. Dzięki temu kandydat może sam zdecydować, czy woli wykonywać swoje obowiązki z domu, czy tradycyjnie − z biura.
Wiele zależy tu od specyfiki wykonywanego zawodu. Praca na niektórych stanowiskach może odbywać się w pełni zdalnie, z kolei inne stanowiska wymagają stałej lub częściowej obecności w biurze. Śmiało można pokusić się o stwierdzenie, że praca w modelu hybrydowym to pewnego rodzaju kompromis między pracodawcą a pracownikiem. Często pracodawca określa, czy dane obowiązki można wykonywać na odległość i dobiera odpowiednią platformę do szybkiej i sprawnej komunikacji.
Praca w modelu hybrydowym ma też swoje wady. Pracownicy przebywający ze sobą w biurze mają więcej okazji do integracji. Pracownik, który pracuje w domu, musi być bardzo zdyscyplinowany, by jak najlepiej wykonywać swoje obowiązki. W końcu pokus nie brakuje i łatwo oderwać się od pracy na chwilę, a przypomnieć sobie o obowiązkach po upływie długich godzin.
Pomimo pewnych wad i ryzyka praca w systemie hybrydowym nie musi być utrudnieniem. Wręcz przeciwnie – ma wiele zalet i zasadniczo jest ceniona przez obie strony. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre branże nie są do niej stworzone z racji specyfiki pracy. Oczywistymi przykładami mogą być: restauracje, warsztaty samochodowe, biura obsługi klienta, ale ich lista jest znacznie dłuższa.
Tagi: DOM, praca, prawo
Dodaj komentarz