logo
logo
logo
logo
Hartowanie stali

Hartowanie stali, a zagrożenia w Polsce oraz o czym nie można zapominać?
Opublikowano: 30 marca 2021

Po upływie trzech godzin od nagrzania stali, można wyłączyć piekarnik zostawiając ją tam na całą noc. Pozwoli to nam mieć pewność, że stal wystygnie. Z rana będziemy mogli wyjąć ją bezpiecznie z piekarnika. W kwestii utwardzania stali z pomocą palnika, należy pamiętać o ułożeniu metalu o stalowej powierzchni, która przewodzi ciepło.

Utwardzanie stali w oleju – na czym polega?

Utwardzanie stali różni się od procesu utwardzania jej w wodzie. Wybór metody zależy głównie od fragmentu, jaki chcemy hartować. Jeżeli jest dużych rozmiarów oraz jest bardzo używany, najlepszym wyborem będzie hartowanie stali olejem. Gwarantuje to wysoką udarność hartowaną stali, ale detale stracą trochę na twardości. Gdy stalowym fragmentem jest na przykład nóż podręczny, najlepiej wybrać utwardzanie wodą.

Olej do hartowania – jaki najlepszy?

Istnieje wiele odpowiedzi na to pytanie. Są osoby, które sięgają po zwykły olej rzepakowy uważając, że będzie on w stu procentach wystarczający. Drudzy natomiast będą polecać profesjonalne oleje do hartowania – oleje hartownicze, niestety kosztują one czasem ponad dwieście złotych. Zdarzają się również Ci, którzy stosują olej silnikowy syntetyczny.

Zagrożenia dla rynku stalowego w Polsce i Europie

Przemysł stalowy jest jedną z wielu branż, którą w najbliższych latach czeka sporo zagrożeń. Z pewnością branża ta będzie nadal istnieć, jednak niedopasowanie do realiów rynkowych będzie sprawiało mnóstwo problemów dla firm. Przemysł stalowy może spodziewać się zmian pod względem pracowniczym, środowiskowym, administracyjnym i rynkowym. Warto dowiedzieć się, które czynniki mogą wpływać na przemysł stalowy w przyszłości.

  • Pandemia koronawirusa – przemysł stalowy nie jest połączony ze zdrowiem, jednak branża zatrudnia wielu pracowników oraz doręcza swoje wyroby właściwie do każdej gospodarki, zatem jest naczyniem złączonym z całkowitą gospodarką w Polsce, jak również na całym świecie. Pandemia koronawirusa zwiększa się coraz bardziej i nadal hamuje gospodarkę ogólnoświatową, skutkować to będzie mniejszym popytem na stal
  • Spadek popytu na stal – aktualne problemy branży motoryzacyjnej – jedna z ważnych odbiorców stali, a także zalewanie rynku tanią stalą z Turcji, Rosji oraz Azji przyczynia się do zmniejszenia popytu na stal wytwarzaną w Polsce i Europie.
  • Wzrost kosztów pracy i Energii – pozycje, które dość mocno wpływają na koszt towaru w branży stalowej. Z pewnością przemysł stalowy to jedna z gałęzi przemysłu, w której wynagrodzenie przewyższa pensję minimalną. Jednak parcie na wzrost minimalnej wypłaty brutto w kraju przełożyło się na resztę gałęzi przemysłu.
  • Presja środowiskowa – następna przyczyna, która ma istotny wpływ na przemysł stalowy w Polsce i na całym świecie. Bez wątpienia wszystkie przedsiębiorstwa powinny dbać o środowisko w swojej polityce. Ziemia to nasze wzajemne dobro, o które każdy z nas ma obowiązek dbać. Przemysł stalowy to jeden z licznych twórców odpadów przemysłowych oraz jedna z gałęzi gospodarki, która ma wielki wpływ na środowisko naturalne. Dlatego Unia Europejska coraz mocniej naciska oraz nowymi przepisami poprawia emisję Co2 oraz wszystkich niekorzystnych substancji dla branży stalowej.
Tagi: , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

laserowe cięcie blach

Kiedy się opłaca laserowe cięcie blach?...

Laserowe cięcie blach jest znakomitą technologią ze względu na precyzj...
płytki PCB

Dlaczego wykonywanie płytek drukowanych na za...

Podczas podejmowania decyzji w sprawie produkcji płytek PCB może pojaw...
obróbka plastyczna

Zwijanie blach – perfekcyjny proces modyfikow...

W dobie rozwoju różnych technologii i produkcji różnorodnych produktów...
regeneracja pomp hydraulicznych

Jak regeneruje się pompę hydrauliczną?...

Regeneracja pomp hydraulicznych to naj...