Sieci kanalizacyjne i wodociągowe
Jak pokazują formularze, ważnym elementem polityki w zakresie gospodarki wodnej miast biorących udział w konkursie ECO-MIASTO jest inwestycja w rozbudowę sieci kanalizacyjnej. Wrocław został laureatem m.in. za budowę przyłączy kanalizacyjnych dla mieszkańców, co w efekcie poskutkowało wzrostem liczby osób korzystających ze zbiorczych systemów odprowadzania ścieków. Obecnie prawie 99% mieszkańców jest podłączonych do lokalnego systemu kanalizacji. Inne miasta także mogą pochwalić się wysokim wskaźnikiem skanalizowania – w Hajnówce wynosi on 98%, w Krakowie 98,5%, a w Gdyni nawet 99,5%. Gdynia dodatkowo planuje przeznaczyć 9,8 mln w latach 2016-2018 na dalszą rozbudowę sieci kanalizacyjnej.
Oprócz rozbudowy miasta inwestują także w modernizacje sieci i monitoring, aby zmniejszyć straty wody, które w polskich miastach wynoszą średnio około 15%. Spośród miast biorących udział w konkursie w kategorii gospodarka wodna są jednak takie, w których ten wskaźnik jest znacznie niższy, m.in. Toruń może pochwalić się wynikiem 8,24%, a Słupsk 9%. Wrocław, który ma obecnie 14-15% straty, na obniżenie tego wyniku przeznaczy do końca 2016 roku 3 mln złotych, w kolejnych latach planowane działania mogą kosztować nawet kilkanaście milionów.
Wrocław i Słupsk, zwycięzcy kategorii gospodarka wodna, otrzymają od firmy Saur Polska vouchery na usługę 5 dni roboczych consultingu z zakresu działalności spółek Saur, dopasowaną do indywidualnych potrzeb, określonych na spotkaniu pokonkursowym.
Oczyszczalnie ścieków
W Słupsku 100% ścieków sanitarnych z terenu miasta jest kierowane do środowiska za pośrednictwem miejskiej oczyszczalni ścieków, z kolei we Wrocławiu zmodernizowano i rozbudowano Wrocławską Oczyszczalnię Ścieków i w latach 2016-2019 w sumie miasto planuje przeznaczyć na oczyszczalnie ponad 58,7 mln złotych. W Krakowie funkcjonuje aż 8 komunalnych oczyszczalni, miasto zaś otrzymało wyróżnienie m.in. za zrealizowanie projektu „Energetycznie Pasywnej Oczyszczalni Ścieków”, która znacząco przyczyniła się do zmniejszenia zużycia energii na terenie oczyszczalni. Doceniono także inwestycje prowadzone przez Hajnówkę, wyróżnioną za udział w projekcie „Rozbudowy transgranicznego systemu oczyszczania ścieków w zlewni rzeki Bug (Zachodni)”. W ramach projektu m.in. rozbudowano i zmodernizowano istniejącą oczyszczalnię ścieków i podpisano pakt dla czystości rzeki Bug, a także wybudowano oczyszczalnię ścieków w Kamieńcu na Białorusi.
Kampanie edukacyjne
Miasta intensywnie prowadzą kampanie edukacyjne i starają się zwiększyć świadomość mieszkańców na temat oszczędzania wody oraz wysokiej jakości wody z kranu, a także przybliżają zagadnienia związane z uzdatnianiem wody i korzyściami przyłączenia do sieci kanalizacyjnej. Obecnie w Słupsku, w 5 placówkach oświatowych rozmieszczono poidełka zachęcające do bezpośredniego korzystania z wody. Podobne urządzenia przenośne udostępniono także na ulicach miasta w upalne dni. Pracownicy Urzędu Miejskiego w Słupsku, dając przykład, korzystają wyłącznie z wody bieżącej.
Z kolei Wrocław został nagrodzony przez jury m.in. za uruchomienie Centrum Edukacji Ekologicznej „HYDROPOLIS”. Dzięki centrum mieszkańcy i turyści odwiedzający miasto poszerzają swoją wiedzę na temat wody, jej znaczenia w środowisku naturalnym i wykorzystania w codziennym życiu.
* Miasta startujące w konkursie ECO-MIASTO 2016 w kategorii gospodarka wodna: Bielsko-Biała, Braniewo, Częstochowa, Gdynia, Gliwice, Hajnówka, Kraków, Kraśnik, Legnica, Ostrów Wielkopolski, Puławy, Słupsk, Tomaszów Mazowiecki, Toruń, Wrocław.
Źródło: Constans PR.
Tagi: Ambasada Francji w Polsce, Bielsko-Biała, Braniewo, Częstochowa, Gdynia, Gliwice, Hajnówka, Konkurs ECO-MIASTO, Kraków, Kraśnik, Legnica, Ostrów Wielkopolski, Puławy, Słupsk, Tomaszów Mazowiecki, Toruń, wrocław
Dodaj komentarz