• Menu

  GIS ostrzega przed „wędzeniem”

  20982682_GIZ+-+Nie+zawsze+wędzone+trzyma+dłużej_prop_300x0_842f0d0b_CP„Nie zawsze wędzone trzyma dłużej” to hasło tegorocznej kampanii antynikotynowej realizowanej przez Główny Inspektorat Sanitarny. Kampania jest częścią realizowanego od 2007 roku Programu Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu w Polsce. Program określa priorytetowe cele i zadania na jakich powinny opierać się działania związane z redukcją zagrożeń wynikających z palenia tytoniu w Polsce.

   Spoty realizowane przez Główny Inspektorat Sanitarny zawsze budziły duże zainteresowanie i kontrowersje. Podobnie jest tym razem. Kampania społeczna „Nie zawsze wędzone trzyma dłużej” w oryginalny sposób ukazuje skutki narażenia na dym tytoniowy. Motywem przewodnim kampanii są zniszczone płuca, które zostały „uwędzone” dymem tytoniowym i nie nadają się już do zdrowego i długiego życia. Kampania ma nie tylko zachęcić społeczeństwo do nierozpoczynania palenia lub do zerwania z nałogiem, ale przede wszystkim zwrócić uwagę na problem palaczy, którzy nie szanują obowiązku nieszkodzenia innym. Pomysł na kampanię jest wynikiem badań nad postawami i zachowaniami Polaków w stosunku do palenia tytoniu. Mimo istniejącego zakazu palenia w miejscach publicznych – który obowiązuje w Polsce od 15 listopada 2010 roku – ciągle bardzo dużo osób go ignoruje. Łamanie tego zakazu szczególnie obserwuje się w miejscach takich jak przystanki autobusowe (25%), czy place zabaw dla dzieci. Ludzie często palą papierosy również na klatkach schodowych w blokach mieszkalnych, na plażach i w parkach co nie jest uregulowane prawnie, ale może przeszkadzać osobom niepalącym. Zauważalny jest również problem palenia w obecności niepalących domowników, np. dzieci lub kobiet w ciąży.

  Obecnie realizowana jest edycja Programu przyjęta przez Radę Ministrów na lata 2014-2018. Jej celem jest ograniczenie ekspozycji na dym tytoniowy – w odniesieniu do czynnego i biernego palenia tytoniu – w społeczeństwie polskim. Działania profilaktyczne i interwencyjne podejmowane w ramach programu są bardzo zróżnicowane, podobnie jak zróżnicowane i wieloczynnikowe są okoliczności rozpoczynania palenia tytoniu i trwania w uzależnieniu.

  Jednym z zadań Programu Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu w Polsce jest „Informowanie i ostrzeganie o ryzyku zdrowotnym związanym z używaniem tytoniu”, w tym realizacja kampanii społecznych. Główny Inspektorat Sanitarny każdego roku stara się zwrócić uwagę na różne aspekty palenia tytoniu, organizując ogólnopolskie kampanie społeczne poświęcone tej problematyce.

  Kampania zostanie przeprowadzona w największych miastach w Polsce, na nośnikach typu citylight, na ekranach LCD w komunikacji miejskiej, w formie ulotek informacyjnych oraz w Internecie.

  Zachęcamy do obejrzenia spotu kampanii:

  (Centrum Prasowe PAP)

   

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane