• Menu

  Giętarka trzpieniowa. Budowa i zastosowanie

  Dzięki urządzeniom warsztatowym można łatwo, szybko i bezpiecznie przygotowywać różnego rodzaju elementy. Jednym z narzędzi często spotykanych w warsztatach jest giętarka trzpieniowa. Czym dokładnie jest tego typu urządzenie? Jakie ma ono zastosowanie?

  Giętarka trzpieniowa

  Obróbka metalu – gięcie

  Jedną z najczęściej prowadzonych czynności obróbki elementów metalowych jest jego gięcie. Ma ono na celu zmienienie krzywizn konkretnych elementów, aby nadać im właściwy kształt. Gięcie może służyć do wyginania elementów, czyli do uzyskania właściwej krzywizny. Może także polegać na ich prostowaniu. Dodatkowo, w ramach gięcia wyróżnia się także zwijanie. Niektóre elementy metalowe można podawać gięciu ręcznemu, ale w większości przypadków konieczne jest zastosowanie specjalistycznego sprzętu warsztatowego. Jednym z urządzeń przeznaczonych do gięcia jest giętarka trzpieniowa.

  Giętarka trzpieniowa – budowa

  Wśród różnych modeli giętarek giętarka trzpieniowa jest jedną z najczęściej stosowanych. To urządzenie, które obsługiwane jest najczęściej ręcznie, wyposażone w specjalny trzpień, czyli pręt, za pomocą którego można wykonać gięcie elementów metalowych. Giętarki najczęściej wyposażone są w napędy, na przykład elektryczne. Mogą być one wyposażone także w rozbudowane panele sterownicze, które pozwalają na precyzyjne ustawienie parametrów pracy giętarki, by uzyskać właściwe wygięcie obrabianych elementów.

  Zastosowanie giętarek trzpieniowych

  Giętarki trzpieniowe posiadają szerokie zastosowanie przy przygotowywaniu różnych elementów metalowych. Specjalna metoda gięcia umożliwia uzyskanie maksymalnej precyzji, a przy tym ochrony dla obrabianych materiałów.

  Najczęściej giętarki przeznaczone są do wyginania poniższych elementów:

  • profile zamknięte
  • profile otwarte
  • rury

  Przygotowane z użyciem giętarek trzpieniowych elementy mogą być wykorzystane do wykonania różnych przedmiotów wymagających gięcia, na przykład balustrad, poręczy, znaków drogowych, elementów reklamowych, wózków, mebli, elementów instalacji oraz złączek.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane