logo
logo
logo
logo
jak wspierać polską gospodarkę

Gdy świat wróci do normy – jak wspierać polską gospodarkę
Opublikowano: 2 sierpnia 2020

Czas pandemii wywarł niekorzystny wpływ na polską gospodarkę. Zamknięte sklepy, zakłady fryzjerskie, upadek bądź ogromne kryzysy w licznych przedsiębiorstwach. Przede wszystkim takie sektory gospodarcze jak branża turystyczna, rozrywkowa, handlowa czy restauracyjna są obecnie w bardzo trudnej sytuacji. Wielu ludzi zostało pozbawionych środków do życia, wielu straciło zatrudnienie. Pracodawcy w walce o pracowników „stają na głowie”, by zachować często przez lata obejmowane stanowiska pracy. Wydawać by się mogło, że przeciętny obywatel nie może nic zdziałać.

Co możemy zrobić, by pomóc przedsiębiorcom? Czy nasze decyzje mają jakikolwiek wpływ na poprawę ich sytuacji? Warto się nad tym zastanowić, bo nawet niewielka zmiana przyzwyczajeń może okazać się znacząca dla tych osób, które obecnie są w trudnej sytuacji.

RÓBMY ZAKUPY W LOKALNYCH SKLEPACH

Większość z nas przywykła do zakupów w supermarketach. Każdy doskonale pamięta czas mocnych obostrzeń w związku z koronawirusem, gdy kolejki pod marketami były wielometrowe. Zastanówmy się, czy nie warto zajrzeć do małych sklepów, prowadzonych przez lokalnych przedsiębiorców? To nie tylko możliwość uniknięcia skupisk i tłumów, ale przede wszystkim szansa na przetrwanie dla tych, którzy ledwo wiążą koniec z końcem. Kupowanie polskich produktów jest jednym z najprostszych sposobów wspierania gospodarki naszego kraju. Jeżeli mamy wątpliwości, czy dany produkt jest polskiej produkcji, wystarczy zwrócić uwagę na kod kreskowy. Kody kreskowe zaczynające się od 590 oznaczają Polskę. Jeśli chcemy mieć pewną gwarancję, że towar pochodzi z Polski, możemy dodatkowo sprawdzić dane firmy i miejsce produkcji.

WAKACJE – WARTO PRZEMYŚLEĆ, GDZIE JE SPĘDZIĆ

Fakt, że większość osób w związku z pandemią obecnie nie planuje wyjazdów zagranicznych, to z pewnością taka możliwość będzie. Omijając kwestie poczucia zagrożenia w związku z wyjazdami poza granice kraju, warto zaplanować wakacje w Polsce. Branża turystyczna padła jako pierwsza w Polsce ofiarą pandemii. Hotele, pensjonaty, czy biura podróży, o ile jeszcze funkcjonują, to z ledwością. Nie bądźmy względem tego obojętni, jeśli zdecydujemy się na spędzenie urlopu poza domem. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem wydają się być gospodarstwa agroturystyczne, które nie przyjmują dużej ilości gości. Domki letniskowe mogą okazać się doskonałym rozwiązaniem. Nie powinniśmy się już też obawiać wyjazdu do pensjonatów czy hoteli, gdyż po wznowieniu ich działalności zachowane zostaną szczególne środki ostrożności.

W czasie pandemii ogromny odsetek społeczeństwa boryka się z problemami finansowymi, w związku z czym nie każdy będzie mógł pozwolić sobie na dłuższy urlop poza domem. W tej sytuacji warto poszukać w pobliżu miejsca zamieszkania miejsc, do których możemy się udać na jedno lub kilkudniowy wypad. Po trudnych czasach izolacji jest to doskonały sposób na odskocznię od codzienności po trudnych miesiącach.

POMÓŻMY RESTAURACJOM

Branża gastronomiczna również odczuła skutki koronawirusa. Możemy już odwiedzić pizzerie, bary, czy kawiarnie. Z pewnością nie brakuje stęsknionych za spotkaniami przy kawie, czy pizzy i wielu z tego skorzysta, jednak znaczna ilość osób jeszcze się tego typu wypadów obawia. Mamy jednak szansę wspomóc gastronomię siedząc w domu. Zróbmy sobie czasem tę przyjemność, zamawiając jedzenie z dowozem. Każdy czasem miewa taki dzień, gdy pojawia się brak chęci do gotowania. Możemy w ten sposób sprawić przyjemność sobie, swojej rodzinie, a przede wszystkim wesprzeć branżę gastronomiczną.

WSPIERAJMY ROLNIKÓW

Polskie rolnictwo jest rolnictwem towarowym. Z kraju eksportowane było ok. 30% produkcji. Ponadto susza, jaka uderzyła przede wszystkim w rolników przyczynia się do ogromnych strat w tej branży. Jeżeli mamy taką możliwość, zaopatrujmy się w warzywa i owoce w lokalnych warzywniakach, bądź bezpośrednio u dostawców.

KORONAWIRUS A NADWAGA – WSPARCIE DIETETYKA LUB TRENERA

W związku z tym, że ostatnie miesiące nie sprzyjały aktywności fizycznej, wiele osób z pewnością zaobserwowało wzrost wagi. Nie ukrywajmy, spędzanie czasu w domu sprzyja podjadaniu, czego skutki raczej nie zadowalają. Kluby fitness, w związku z pandemią również ucierpiały. Obecnie wielu trenerów okazuje gotowość na współpracę zdalną. Jeżeli czujemy taką potrzebę, warto skorzystać z tych ofert. Odpowiednio dobrana dieta to podstawa w zrzucaniu kilogramów, a ćwiczenia zgodne ze wskazówkami trenera możemy wykonywać także w domu.

Nie jesteśmy całkowicie bezradni w odniesieniu do wsparcia polskiej gospodarki. Jak się okazuje, także nasze decyzje mogą przyczynić się do jej poprawy. W czasie silnych obostrzeń można było zaobserwować zjednoczenie społeczności lokalnych i wzajemne wsparcie. Nie rezygnujmy z tego. Często wydaje się nam, że nasze decyzje to kropla w morzu potrzeb, jednak jeśli każdy przyjmie takie stanowisko, to o poprawę będzie bardzo ciężko. Każdy z nas może zrobić krok ku temu, by nasz świat i nasz kraj wrócił do normy. Przy tym wszystkim nie zapominajmy jednak o zachowaniu wciąż obowiązujących środków ostrożności.

Kamila Małek 

 

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

inflacja

Jak radzić sobie z inflacją na co dzień?...

Inflacja to zdecydowanie negatywny mechanizm, z którym mamy już do czy...
Sieć franczyzowa

Warunki franczyzy – czy lokal na licencji wię...

Franczyza to atrakcyjny sposób na rozwój, także finansowy, który zdoby...
inflacja

Polskę czeka jedna z najwyższych inflacji na...

Jak wynika z danych Santander Consumer Banku,...
oszczędzanie

Polacy oszczędzają, ale do obiegu trafia mnie...

Narodowy Bank Polski podzielił się informacjami dotyczącymi podaży pie...