logo
logo
logo
logo
Fotowoltaika dla wspólnot

Fotowoltaika dla spółdzielni mieszkaniowych – czy warto?
Opublikowano: 16 listopada 2020

Zastosowanie fotowoltaiki to innowacyjne rozwiązanie, po które sięga coraz więcej wspólnot mieszkaniowych. Pozwala obniżyć koszty eksploatacyjne wspólnot, a zarazem zwiększyć atrakcyjność nieruchomości.

Fotowoltaika dla wspólnot

Fotowoltaika dla wspólnot mieszkaniowych, czy warto?

Zapotrzebowanie za energię elektryczną spowodowane gwałtownym rozwojem technologii w ostatnich latach nie przestaję wzrastać, dokładnie tak samo jak ceny energii elektrycznej. Prognozy dotyczące wzrostu cen energii elektrycznej nie są zadowalające. Specjaliści IEO przewidują największe podwyżki do 2025 roku, a następnie kontynuację tendencji wzrostowej do roku 2040.

W poszukiwaniu coraz to nowszych sposobów obniżenia kosztów energii zainteresowanie fotowoltaiką w Polsce cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Pomimo dość wysokich kosztów instalacji fotowoltaicznych takie inwestycje stają się bardzo popularne. Lustrzane panele na dachach budynków powoli stają się częścią osiedli. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom oraz rosnącemu popytowi na fotowoltaikę, panele stają się coraz efektywniejsze, a ich cena coraz przystępniejsza. Fotowoltaika to bardzo dobre rozwiązanie w szczególności dla budownictwa wielorodzinnego np. wspólnot mieszkaniowych. Pełną ofertę instalacji fotowoltaicznych można znaleźć na http://inovativ.pl/

Zapotrzebowanie na energie elektryczną jest zależne od wielkości budynków, ich ilości, oraz od wykorzystanych zastosowań technologicznych. Budynki wspólnot mieszkaniowy zazwyczaj jednak generują wysokie koszty. Instalacja fotowoltaiczna może być bardzo opłacalna w odniesieniu do obniżenia zużycia energii elektrycznej wspólnoty mieszkaniowej. Taka inwestycja zazwyczaj znacząco podnosi też wartość nieruchomości, która staję się bardziej atrakcyjna dla najemców. Instalacja fotowoltaiczna pozwala na redukcje kosztów utrzymania budynku przy jednoczesnym unowocześnieniu nieruchomości.

Fotowoltaika jest instalacją za pomocą której światło słoneczne przetwarzane jest w energie elektryczną. Energia tego pochodzenia może zostać wykorzystana do zasilenia części wspólnych w wielorodzinnych nieruchomościach. Może być użyta do  oświetlenia klatki schodowej, piwnicy, oświetlenia zewnętrznego budynków, parkingu czy podwórka. Jest też wykorzystywana do zasilania windy, instalacji  alarmowej, monitoringu, domofony czy nawet bramy wjazdowej.

Montaż instalacji fotowoltaicznej jest możliwy w zależności od indywidualnych parametrów budynku. Jest też zależny od uzyskania odpowiednich pozwoleń. Przed montażem brany jest pod uwagę stan techniczny dachu oraz jego konstrukcja i powierzchnia. W pojedynczych przypadkach jak np. w zabytkowych kamienicach instalowanie luster fotowoltaicznych może zostać nie dopuszczone przez wzgląd na bezpieczeństwo oraz z przyczyn estetycznych. Zazwyczaj jednak panele fotowoltaiczne mogą być bez problemów instalowane na dachach nieruchomości bez żadnych technicznych przeszkód. Instalacje są najczęściej wykorzystywane w dużych wspólnotach, które zarządzają wielopiętrowymi, budynkami. Pozwalają one w dużym stopniu obniżyć koszty energii elektrycznej.

Dodatkowym atutem posiadania instalacji fotowoltaicznej jest atrakcyjny program rozliczania energii. Pozwala on na zmaksymalizowanie funkcjonalności paneli słonecznych nawet w okresie jesienno-zimowym, kiedy fotowoltaika nie generuje energii. Net metering pozwala na oddanie nadwyżek energetycznych wyprodukowanych w czasie letnim, a następnie odebranie ich w późniejszym okresie zapotrzebowania. Takie rozwiązanie optymalizuje pracę paneli fotowoltaicznych, tak aby w pełni wykorzystać innowacyjność ich technologii.

Przed podjęciem prac instalacyjnych specjaliści przeprowadzają dokładne testy uzysku energetycznego. Pod uwagę brane są czynniki takie jak miejsce montażu fotowoltaiki, kąt nachylenia ogniw fotowoltaicznych, powierzchnia i moc instalacji oraz  jej ułożenie względem południa. Dzięki tak przeprowadzonej symulacji technicy są w stanie zainstalować fotowoltaikę w profesjonalny sposób dopasowaną do specyfikacji budynku.

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Liczba komentarzy: Jeden komentarz
  • Inex pisze:

    Oczywiście, że warto. Coraz więcej ludzi w Polsce jest zainteresowanych tematem fotowoltaiki i to nie bez powodu – to bardzo dobra inwestycja, a także rozwiązanie bardziej przyjazne środowisku. Warto się nad tym zastanowić. Jeżeli ktoś byłby zainteresowany fotowoltaiką to zapraszam na stronę fotowoltaika.innex.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

leasing paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne w ramach leasingu...

W erze rosnącej świadomości ekologicznej i dynamicznego rozwoju techno...
magazyn_energii

Moc a pojemność magazynu energii – kluczowe r...

Magazyny energii zyskują coraz większą popularność w kontekści...
Jak przyspieszyć rozkład słomy

Jak przyspieszyć rozkład słomy?...

Użyźnianie gleby za pomocą pozostałej po żniwach słomy w gospodarstwac...
Hurtownia fotowoltaiczna

Hurtownia fotowoltaiczna – klucz do suk...

W dobie rosnącego zapotrzebowania na odnawialne źródła energii, fotowo...