logo
logo
logo
logo
opodatkowanie JDG

Formy opodatkowania JDG
Opublikowano: 25 lutego 2024

Zakładając działalność gospodarczą, trzeba podjąć decyzję o odpowiedniej formie opodatkowania. W ramach jednoosobowej działalności gospodarczej możesz wybrać jedną z trzech rodzajów rozliczenia podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Na czym one polegają i jakie mają zalety?

Opodatkowanie na zasadach ogólnych

Pierwszą dostępną formą jest opodatkowanie na zasadach ogólnych według skali podatkowej. Tu stawki podatku wynoszą 12 i 32 procent.

Podstawą opodatkowania jest dochód, czyli przychód, od którego odlicza się koszty uzyskania przychodu. W związku z tym w zależności od uzyskanego dochodu:

  • Płaci się 12% podatku za dochód do 120 tysięcy złotych;
  • Płaci się 32% podatku dla dochodu powyżej 120 tysięcy złotych.

Zalety zasad ogólnych

Opodatkowanie na zasadach ogólnych ma wiele zalet, które warto poznać przed wyborem formy rozliczania. Są to miedzy innymi:

  • Możliwość stosowania preferencyjnego rozliczenia wraz ze współmałżonkiem lub też jako osoba samotnie wychowująca dziecko.
  • Możliwość stosowania rozmaitych ulg i odliczeń od podatku oraz od dochodu. Jeśli nie wiesz, jakie są dostępne dla Ciebie, zapytaj profesjonalne biuro rachunkowe Poznań. Księgowy wyjaśni Ci wszystkie niezbędne kwestie i pomoże w wyborze korzystnych opcji.

Opodatkowanie podatkiem liniowym

Podatek liniowy ma stałe 19-procentowe opodatkowanie. Jednak nie można wybrać tego rozwiązania, jeśli świadczy się usługi na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy w roku obecnym oraz w takim zakresie, w jakim wcześniej świadczyło się dla niego usługi w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.

Podstawą opodatkowania jest dochód, czyli przychód, od którego są odliczane koszty uzyskania.

Zaletą jest stała stawka opodatkowania niezależna od uzyskanego dochodu. Nie zawsze jednak można korzystać z rozliczenia ze współmałżonkiem, a także lista ulg i odliczeń od podatku czy od dochodu jest ograniczona.

Opodatkowanie ryczałtem ewidencjonowanym

W przypadku wybrania tej formy opodatkowania istnieje wiele wymogów formalnych wskazujących na to, kiedy dokładnie jest ona dostępna. Jest to jednak forma opodatkowania, której stawki podatkowe są zależne od dwóch kwestii:

  1. rodzaju wykonywanej działalności,
  2. kwoty uzyskanych przychodó

W ramach opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym obowiązują następujące stawki: 17%, 15%, 14%, 12,5%, 10%, 8,5%, 5,5%, 3%. To oznacza, że część branż, w których możesz prowadzić JDG mają niezwykle korzystne stawki podatkowe.

Również i w przypadku opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym jest ograniczony zakres możliwości korzystania z preferencyjnego rozliczenia ze współmałżonkiem (lub jako samotny rodzic). Podobnie nie ze wszystkich ulg i odliczeń będzie można skorzystać, choć część cały czas jest dostępna.

Jak wybrać najlepszą formę opodatkowania JDG?

Dokonanie najlepszego w tym zakresie wyboru nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. W tym celu warto zdecydować się na sprawdzone biuro rachunkowe.

Wszystko co musisz wiedzieć o management as a service

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

leasing paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne w ramach leasingu...

W erze rosnącej świadomości ekologicznej i dynamicznego rozwoju techno...
Onboarding

Onboarding zdalny, czyli wdrożenie pracownika...

Jak ograniczyć rotację pracowników, obniżyć koszty zatrudnienia i zwię...
opóźnienia w płatnościach

Sądy będą karać nawet za minimalne opóźnienia...

Uwaga przedsiębiorcy! Sądy będą karać za minimalne opóźnienia...
kredyt we frankach

Jak wyrok TSUE wpływa na spłacony kredyt we f...

Spłaciłeś kredyt we frankach i zastanawiasz się, co dalej? Czy możesz...