• Menu

  Ferie pod palmami – czy warto jechać do Egiptu zimą?

  Egipt kojarzy się przede wszystkim z oblaną słońcem pustynią i słonecznym, piaszczystym wybrzeżem. Czy taka pogoda panuje tam jedynie latem i czy warto pojechać do Egiptu zimą?

  zima w Egipcie

  Czy zimą w Egipcie jest ciepło i słonecznie?

  W Egipcie najcieplej jest w miesiącach wakacyjnych. Wówczas na wybrzeżu temperatury sięgają około 30–35°C, a na pustyni jest nawet cieplej. W lecie praktycznie w ogóle nie pada deszcz, co sprzyja kąpielom słonecznym. Jednakże także zima w Egipcie potrafi pozytywnie zaskoczyć! O ile w stolicy kraju – Kairze potrafi być dosyć chłodno (a nawet bardzo zimno), o tyle na wybrzeżu Morza Czerwonego temperatura bardzo rzadko spada poniżej 20°C. Co więcej, zdarza się, że w styczniu czy lutym odnotowuje się nawet 30°C. Dużym atutem jest także fakt, że nawet zimą w Egipcie deszcz pada wyjątkowo rzadko, a słońce prawie nigdy nie znika za szarymi chmurami. Ciekawostką jest też fakt, że woda w Morzu Czerwonym zimą jest cieplejsza niż woda w Bałtyku latem. Należy jednak pamiętać, że nawet gdy cały dzień temperatura jest tak wysoka, że sprzyja plażowaniu, wieczorem może ona gwałtownie spaść. Warto o tym pamiętać pakując walizki na wyjazd.

  Co zaskakuje zimą w Egipcie?

  Dla turysty z Polski najbardziej zaskakującą rzeczą zimą w Egipcie jest, oczywiście, wysoka temperatura. Gdy w Polsce panują przymrozki i pada śnieg, tam w dzień można z powodzeniem chodzić w krótkich spodenkach i japonkach. Co ciekawe jednak podczas gdy Europejczycy opalają się na egipskich plażach w samych kąpielówkach, Egipcjanie mijają ich ubrani w puchowych kurtkach. Dla nich bowiem 20–25 °C to dosyć niska temperatura. To, co może zaskoczyć zimą w Egipcie to więc wystawy sklepów pełne zimowych ubrań i ciepłych okryć wierzchnich. Pozytywnym zaskoczeniem są także liczne zimowe udogodnienia dla turystów. Przyhotelowe baseny są często specjalnie podgrzewane, restauracyjne „ogródki” przenoszone pod ogrzewane namioty, a niektóre atrakcje otwierane w nowych lokalizacjach „pod dachem”. Dzięki temu nawet w czasie niepogody można korzystać z wszystkich dostępnych rozrywek.

  Dlaczego warto jechać do Egiptu zimą?

  Zimowy urlop w Egipcie ma wiele zalet. Przede wszystkim nie jest to szczyt sezony, ten bowiem przypada na lipiec i sierpień. Oznacza to, że ceny noclegów i atrakcji turystycznych mogą być znacznie niższe niż w lecie. W styczniu i w lutym w Egipcie jest także mniej turystów, a to oznacza mniejszy tłok na plaży, mniejsze kolejki do zabytków i większa dostępność wolnych miejsc noclegowych. Zimowe zwiedzanie północnej Afryki to więc dobry wybór dla tych, którzy nie lubią zbyt dużych tłumów i źle znoszą upały. Latem w Egipcie bywa bowiem nie tylko bardzo gorąco, ale i sucho i duszno. Nie każdy jest natomiast fanem tego typu pogody. Co więcej, niższa temperatura i mniejsza „duchota” sprzyja zwiedzaniu miast i zabytków oraz dłuższym spacerom wśród morza lub na pustyni.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane