• Menu

  Faktyczne & Praktyczne metody nauki angielskiego

  Język angielski to język z grupy zachodniej rodziny języków germańskich. Używany w Wielkiej Brytanii, jej terytoriach zależnych oraz na terenie byłych kolonii. Powszechnie używany w Stanach Zjednoczonych, RPA, Kanadzie, Irlandii, Australii oraz Nowej Zelandii.

  W Wielkiej Brytanii i Australii język angielski jest de facto językiem urzędowym. Formalnie jednak te państwa nie mają oficjalnie ustalonego języka urzędowego. Podobna sytuacja jest też w Stanach Zjednoczonych. Język angielski należy do oficjalnych języków ONZ. Od XX wieku jest najczęściej używanym językiem w kontaktach międzynarodowych.

  O Angielskim mówi się, że to  pierwszy uniwersalny język ludzkości

  aJęzyk ten jest bardzo zróżnicowany geograficznie. Dialekty  różnią się fonetyką a także  słownictwem i gramatyką. Wszyscy zastanawiamy się jak najszybciej oraz najprzyjemniej  nauczyć się języka obcego. Na rynku jest duża ilość ofert edukacyjnych.

  Trudno dokonać właściwego wyboru. Możemy wymienić kilka metod nauczania:

  – metoda komunikacyjna to teraz najpopularniejsza dzisiaj metoda (elementy  tej metody stosuje wiele szkół językowych). Do niej też dostosowana jest większość wydawanych obecnie podręczników. Zakłada ona, że język służy głównie komunikacji w różnych sytuacjach społecznych. Grupy słów mają służyć określonej funkcji  takiej jak: negocjowanie lub opowiadanie o sobie. Uczniowie często odgrywają różne scenki np. na poczcie, w muzeum, na stacji. Nie ważna jest tutaj poprawność. Nacisk kładzie się na skuteczne porozumiewanie się.

  – metoda bezpośrednia. Duży nacisk kładzie się na zrozumienie języka. Nauczyciel w czasie zajęć używa gestów, mimiki , obrazków. Uczniowie próbują sami używać nowopoznanych słów w rozmowie. Małe znaczenie ma tutaj gramatyka, natomiast liczy się słownictwo i wymowa.

  – totalne zanurzenie (dotyczy np. kursu intensywnego). Nauka trwa np. 8 godz. dziennie – chodzi głównie o wytworzenie uczniowi tzw środowiska naturalnego. Daje to dobre rezultaty np. w przypadku osób wybierających się do pracy, do szkoły za granicą.

  – Metoda Callana .To szybka, intensywna  wymiana pytań oraz odpowiedzi między lektorem a uczniem. Założenie tej metody to wypracowanie automatyczności wypowiedzi. Lektor zadaje pytanie dwa razy. Cały czas poprawia błędy. Uczeń tak długo powtarza  aż do momentu kiedy zrobi to bez błędu. Nie ma tutaj żadnych zadań domowych.

  – Metoda Sita. Łączy nauczanie języka z metodami relaksacyjnymi. Wykorzystuje się tutaj metody oddechowe, spokojną  muzykę, efekty wizualne. Uważa się, że te metody zrelaksują ucznia i spowodują lepsze zapamiętanie materiału. Głównie służy nauce indywidualnej.

  – Metoda gramatyczno – tłumaczeniowa. Metoda ta opiera się na słownictwu i zasadach gramatycznych. Omawia się podczas nauki głównie teksty literackie. Minusem tej metody jest pomijanie zupełnie komunikacji między osobami. Rzadko używa się jej podczas nauczania języków nowożytnych

  – Metoda kognitywna. Jest pochodna metody gramatyczno – tłumaczeniowej. Stawia się tutaj głównie na zasady gramatyki. Porównuje się tutaj zasady języka własnego i tego, którego chcemy się nauczyć. Za normę uważa się błędy popełniane przez uczniów.

  –  metoda community language learning – korzysta się z materiałów, które są wytworzone na zajęciach przez członków grupy i nauczyciela.

  Każdy z nas jest indywidualistą

  Nie można opracować tylko jednej metody skutecznej, odpowiadającej każdemu. Na kursach i w szkołach językowych z reguły korzysta się z różnych metod. Konstruuje się autorskie programy dopasowane do różnych upodobań i wymagań kursantów. Jeśli się bardzo chce można nauczyć się języka dzięki każdej metodzie. Uczeń musi sobie zdawać sprawę, że wymagany jest tutaj wysiłek i systematyczność z jego strony.

  Aby nauczyć się języka należy zastosować kilka zasad:

  – przywiązać dużą wagę do poznania ok.1000 podstawowych słówek. Wystarczą one do swobodnej rozmowy w obcym języku. Gdy poznamy te słowa możemy bez strachu rozmawiać z obcokrajowcami.

  – należy postanowić sobie, że otoczymy się językiem obcym. Oglądajmy filmy i seriale ,czytajmy prasę i książki, słuchajmy radia i muzyki .

  – podczas jazdy autobusem używajmy słuchawek z nagranym językiem .Dużą ilość słówek na pewno zapamiętamy bez żadnego wysiłku.

  – czytajmy codziennie prasę informacyjną. Język prasowy często zawiera te same zwroty i sekwencje. Po krótkim czasie stanie się to nawykiem, sprawiającym przyjemność.

  Czasami wystarczy, żeby coś leciało z radia i telewizji w tle. Możemy wykonywać różne czynności a jednocześnie coś zapamiętamy.

  – można umówić się ze znajomymi, że podczas spotkań należy rozmawiać np.po angielsku. Im więcej konwersacji tym lepiej.

  – używajmy  czytnika e-booków z funkcją dotykowego słownika. Klikamy słowo i otrzymujemy natychmiastowe tłumaczenie.

  – czytajmy książki w wersji oryginalnej. Możemy wybierać tylko tematykę, która nas interesuje. Nie czujemy, że podczas czytania jednocześnie uczymy się. Na początku jest to trudne ale z biegiem czasu nabieramy większej pewności siebie.

  Wszystkie podane wyżej sposoby i metody nauki języka mają jeden wspólny mianownik –potrzeba otoczenia się językiem w jak najszerszym stopniu. Najlepsze efekty daje połączenie naszych codziennych czynności z nauką. Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia i czas śpiewania kolęd. To pieśń, której tekst odnosi się do Bożego Narodzenia lub do pory zimowej. Tradycyjnie śpiewana w okresie przedświątecznym. Tradycja ta pochodzi z  XIII wieku. Kolędy początkowo śpiewane były podczas ważnych wydarzeń i uroczystości .Później weszły na stałe do kościołów i zaczęły być kojarzone tylko ze świętami Bożego Narodzenia. Czas świąteczny może też być okresem do nauki języka angielskiego. Śpiewajmy tradycyjnie kolędy po polsku ale możemy też ich słuchać po angielsku.

  Poznaj Preply – nowoczesną formę nauki angielskiego:

  Polecamy także strony:

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane