• Menu

  Faktoring – pieniądze od ręki!

  Długie terminy płatności od kontrahentów to problem? Jeśli potrzebujesz szybszego obrotu pieniędzmi, postaw na faktoring bankowy.

  Przedsiębiorcy, aby stworzyć atrakcyjną ofertę, często godzą się na długie terminy płatności – 60, 90, a nawet 180 dni. Dostarczasz produkt dzisiaj, a dostajesz pieniądze po pół roku! W ten sposób wyglądają umowy z dużymi sieciami handlowymi, które dyktują warunki. Niestety, Twoja działalność musi przez ten czas funkcjonować, a ZUS czy Urząd Skarbowy z pewnością nie dadzą Ci tak długiego odroczenia. Ponadto, masz inne zobowiązania, gdzie musisz płacić z góry lub terminy 7-14-dniowe. Jak ułożyć finanse firmy, aby sprawnie funkcjonować?

  Zanim sięgniesz po kredyt

  Kredyt w rachunku bieżącym to najpopularniejsza forma finansowania, m.in. krótkoterminowych zobowiązań czy wynagrodzeń. Za każdym razem, gdy wpływają należności, kredyt zostaje wygaszony, a gdy tego potrzeba, czerpiesz z dostępnego limitu. Dla banku jest to tzw. finansowanie otwarte, które nawet zabezpieczone, generuje pewien poziom ryzyka. Gdy Twoje słupki w bilansie (na KPiR lub w innej formie) nie wyglądają zbyt atrakcyjnie, bank może pożyczyć Ci pieniądze, ale ich koszt będzie wysoki.

  Część przedsiębiorców jest w stanie zgodzić się na wyższą marżę i prowizję, byle otrzymać pieniądze na czas. Tutaj pojawia się kolejny aspekt – okres rozpatrywania wniosku. W różnych instytucjach bywa z tym inaczej, ale zwykle jest to około 1 miesiąca. Jeśli nie masz presji ze strony pracowników (wypłata wynagrodzeń), płatności za towary (kontrahenci) albo zobowiązań formalno-prawnych (ZUS-US) to prawdopodobnie możesz zaczekać. Jeśli któryś z wymienionych elementów staje się pilny lub we wszystkich sferach robi się gorąco, to potrzebujesz innego rozwiązania. Chcesz wiedzieć więcej? Poznaj, czym jest faktoring: https://www.firmowakasa.pl/faktoring/.

  Faktoring bankowy szybszy niż kredyt bankowy

  Jak to możliwe? W końcu sprawę analizują często ci sami analitycy, co kredyty. Faktoring to tzw. finansowanie zamknięte, które jest obarczone mniejszym ryzykiem w porównaniu z kredytem. Oznacza to, że dla tych samych wyników finansowych bank może wydać negatywną decyzję na kredyt w rachunku bieżącym, ale pozytywną dla faktoringu. Implementacja tego ostatniego rozwiązania w struktury księgowe przedsiębiorstwa jest proste, a korzyści bardzo szybkie i wymierne – środki na rachunku bankowym.

  Istnieją różne rodzaje finansowania i kwoty, które otrzymasz na rachunek. Jeśli wystawiłeś fakturę na 100.000 zł, to prawdopodobnie dostaniesz 70%-80% z tej wartości natychmiast, a różnicę po spłacie zobowiązań przez Twoich kontrahentów. Lepiej otrzymać 70.000-80.000 zł, niemal natychmiast, po wystawieniu faktury, niż czekać przez trzy miesiące na zapłatę całości. W przypadku faktoringu poczekasz tylko na 20.000-30.000 zł, a pozostała kwota będzie od dawna w obiegu. Dzięki temu utrzymasz płynność, co oznacza, że na czas zapłacisz wynagrodzenia, uregulujesz swoje faktury i będziesz miał spokój od ZUS-u i Urzędu Skarbowego.

  Faktoring to rozwiązanie dla wszystkich firm, które borykają się z długimi terminami płatności. Dzięki temu otrzymasz środki wcześniej , które możesz przeznaczyć na dalsze działania i terminowe wywiązywanie się ze swoich zobowiązań.

  Jedna odpowiedź do “Faktoring – pieniądze od ręki!”

  1. Gdy przychodzi do wyboru finansowania firmy, przedsiębiorca zazwyczaj rozważa kredyt. Natomiast, często (szczególnie teraz w kryzysie) zdarza się, że bank nie chce go przyznać, ponieważ przedsiębiorstwo nie spełnia wymagań – co wtedy? Alternatywą jest faktoring, który przydzielany jest bez uwzględnienia sytuacji finansowej ani zdolności kredytowej firmy. Istnieją różne rodzaje faktoringu np. faktoring transportowy, faktoring masowy czy mikrofaktoring.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane