• Menu

  Faktoring – czym jest i kiedy się opłaca?

  Czym jest faktoring

  Faktoring to dynamicznie rozwijająca się usługa finansowa skierowana do tych przedsiębiorców, którym zależy na otrzymaniu płatności na długo przed terminem spłaty wystawionej przez nich faktury.

  Jest to zatem rozwiązanie, które pozwala takiej firmie utrzymać, a czasami także odzyskać płynność finansową w sytuacji, gdy ta nie chce lub nie może zaciągnąć kredytu, borykając się jednocześnie z utrudnionym ściąganiem należności. Sprawdź czym tak naprawdę jest faktoring i w jakich sytuacjach się opłaca.

  Czym jest faktoring?

  Faktoring to forma finansowania działalności firmy, która polega na uzyskiwaniu środków finansowych wcześniej niż uwzględniono w terminie zapadalności wierzytelności. Z faktoringu korzystają najczęściej te jednostki, które ponoszą znaczne koszty (np. produkcji), dostarczając odbiorcy wyroby gotowe z odroczonym terminem płatności. Niejednokrotnie terminy te ustalane są na kilka miesięcy wprzód.

  W praktyce zasady działania faktoringu będą różnić się od umowy zawartej pomiędzy przedsiębiorcą (faktorantem), a faktorem. Najczęściej faktor wypłaca natychmiastowo 60-90% wartości faktury. Pozostała część płatności trafia na konto firmy po ściągnięciu należności. Sprawia to, że ryzyko braku otrzymania płatności lub spłaty faktury znacznie po terminie zostaje przeniesione z przedsiębiorcy na faktora. Standardowymi formami zabezpieczenia są w tej sytuacji same faktury oraz weksel przedsiębiorcy.

  Schemat faktoringu tradycyjnego wygląda zatem w następujący sposób:

  • faktorant wystawia fakturę na określone dobra lub usługi,
  • faktorant przekazuje faktorowi wystawioną fakturę (sprzedaż wierzytelności),
  • faktor wypłaca faktorantowi zaliczkę (około 60-90% wartości),
  • faktorant zawiadamia dłużnika o zaistniałej transakcji i konieczności uregulowania należności wynikających z faktury bezpośrednio na konto faktora,
  • dłużnik dokonuje płatności na konto faktora,
  • faktor wpłaca pozostałą część należności faktorantowi uwzględniając (czyli potrącając) prowizją faktoringową.

  Istnieje także koncepcja faktoringu odwrotnego, w którym to dłużnik po otrzymaniu faktury przekazuje ją faktorowi, który dokonuje natychmiastowej płatności na konto dostawcy. Następnie dłużnik jest zobligowany do uregulowania należności na konto faktora.

  Komu opłaca się faktoring?

  Jeżeli faktoring jako forma finansowania nie jest potrzebna w trybie ciągłym warto przeliczyć, czy bardziej opłaca się korzystać jedynie z faktoringu okazjonalnego (gdzie sami wskazujemy konkretne faktury do opłacenia), czy skorzystać z pełnej formy faktoringu klasycznego.

  Wyróżnia się trzy główne grupy przedsiębiorców, którzy chętnie korzystają z opcji faktoringu:

  • przedsiębiorstwa, w których wcześniejsza płatność skutkuje uzyskaniem odpowiedniego rabatu, co sprawia, że zależy im na utrzymaniu odpowiedniej płynności finansowej,
  • firmy, którym brak środków uniemożliwia rozwój, czyli takie które sprzedając towary lub usługi tworzą wysokie marże,
  • małe firmy, które cierpią z powodu opóźnień płatności i nie posiadają czasu i zaplecza do zarządzania płatnościami.

  Podsumowując, faktoring jest bardzo ciekawą usługą finansową, która w skuteczny sposób pomaga rozwiązać problemy ze ściąganiem należności, pozytywnie wpływając na płynności finansową zarówno małych firm, którym brak odpowiedniego bufora finansowego, jak i dużych firm uzyskujących wysokie marże. Oprócz faktoringu klasycznego, mamy także formę faktoringu odwróconego, z którego korzystają nie dostawcy, ale odbiorcy.

  17 odpowiedzi na “Faktoring – czym jest i kiedy się opłaca?”

  1. Anka pisze:

   Małym firmom szczególnie się faktoring przydaje, bo dużo kontrahentów właśnie im się spóźnia ze spłacaniem faktur…a pieniędzy na bieżącą działalność brakuje. Takim sposobem na pewno łatwiej jest im zachować płynność finansową

  2. Olka pisze:

   @Anka korzystałaś z jakiegoś faktoringu?

  3. kk pisze:

   Ciekawa rzecz!

  4. Anka pisze:

   @Olka ja nie ale mam kilku znajomych którzy korzystają/li i chwalą

  5. Olka pisze:

   @Anka a wiesz może u jakiego faktora? Sorki, że tak dopytuje, ale właśnie się trochę rozglądam 😉

  6. kevin pisze:

   Sprawdź Idea Money

  7. ewka pisze:

   U nas z faktoringu nie korzystamy ale to jest dobry pomysł jeśli komuś służy. My mamy sprawdzony certyfikat Rzetelna Firma, który od razu daje nam info czy firma jest wypłacalna.

  8. vizydyr pisze:

   Ja słyszałem o Idea Money

  9. Anka pisze:

   @Olka u idea money, możesz sobie pogadać z ich doradcą, sprawdzić czy dla Ciebie też będą ok 😉

  10. malii pisze:

   @Anka oni chyba ostatnio jakąś nową usługę wprowadzili nie? jakiś kupiecki faktoring?

  11. Anka pisze:

   Taaak właśnie widziałam gdzieś, że wprowadzili ten kupiecki, ale przyznam szczerze, że nie znam nikogo, kto korzysta, chociaż usługa wydaje się być bardzo korzystna…

  12. wap pisze:

   Sporo informacji o faktoringu jest też na tym blogu: smeo.pl

  13. wap pisze:

   Sporo informacji o faktoringu jest też na tym blogu smeo. Właśnie przeczytałem ciekawy artykuł: 5 (najczęstszych) sytuacji, kiedy faktoring się opłaca. dobre wyjaśnienie

  14. vader pisze:

   @malii też o tym słyszałem, ale chyba jeszcze zbyt świeży temat żeby dużo info o tym znaleźć w internecie

  15. matteo moravezzi pisze:

   czekam z niecierpliwością na pierwsze opinie w takim razie 🙂

  16. puszka pisze:

   Tak trzeba chwilę odczekać, to nowość, ale ciekawie się zapowiada

  17. Warto nadmienić, że jest kilka rodzajów faktoringu, a najważniejsza linia podziału to przejęcie ryzyka niewypłacalności kontrahenta. Faktoring pełny (bez regresu) polega na wykupieniu wierzytelności wraz z przejęciem ryzyka niewypłacalności dłużnika, a niepełny (z regresem) zapewnia tylko wcześniej otrzymane środki finansowe.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane