logo
logo
logo
logo
tachograf

Ewidencja czasu pracy kierowców, czyli o tachografach słów kilka
Opublikowano: 1 marca 2023

Praca kierowcy ciężarówki lub autobusu jest niezwykle odpowiedzialna, a niekiedy bywa również niebezpieczna. Z tego właśnie względu wprowadzono tachografy, których zasadniczą funkcją jest ewidencja czasu pracy kierowców zawodowych. Co warto wiedzieć na temat tych urządzeń?

Czym jest tachograf?

Tachograf to analogowe albo cyfrowe urządzenie, które służy do pomiaru czasu pracy kierowcy. Co więcej, rejestruje ono każde działanie kierowcy oraz prowadzonego przez niego pojazdu. Jakie informacje można zatem wyczytać z tachografu? Otóż dzięki dokonywanym przez to urządzenie zapisom można dowiedzieć się jaki dystans w jakim czasie przejechał kierowca, jaka jest chwilowa prędkość, jak długo pracuje kierowca, ile wynosi okres dyżuru kierowcy, czy też kiedy miały miejsce przerwy w jego pracy i ile one trwały. Tachografy analogowe mają jeszcze jedną funkcję. Mianowicie sygnalizują one moment otwarcia.

W jakim celu wprowadzono tachografy?

Podstawowym uzasadnieniem wprowadzenia tachografów były wspomniane już wcześniej względy bezpieczeństwa. Co ważne, chodzi tutaj nie tylko o bezpieczeństwo na drodze, ale i o poprawę warunków pracy kierowców. Stosowanie się do wskazań tachografów pozwala ograniczyć liczbę groźnych zdarzeń w ruchu drogowym.

Warto zwrócić uwagę, iż od dnia 1 maja 2006 roku w pojazdach montowane są fabrycznie tachografy cyfrowe. Wszelkie informacje zapisują one na nośniku pamięci. Natomiast w przypadku starszych samochodów wciąż istnieje możliwość stosowania urządzeń analogowych. Jeżeli jednak doszłoby do awarii tachografu, wówczas konieczna byłaby jego wymiana już na model cyfrowy.

Kto ma obowiązek używania tachografu?

Obowiązek stosowania tachografów istnieje w całej Europie Zachodniej, a także w krajach członkowskich Wspólnoty Niepodległych Państw i w Turcji. Zgodnie z obecnym stanem prawnym obowiązek instalacji tego rodzaju urządzeń występuje w przypadku wszystkich nowych pojazdów o masie powyżej 3,5 tony, które są przeznaczone do przewozu towarów, oraz pojazdów pasażerskich, na które przystosowane są do przewozu więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą.

Jeżeli kierowca przekracza granicę państwa, zobowiązany jest do wyboru symbolu danego kraju na ekranie tachografu. Co jednak istotne, w sierpniu 2023 roku wejdą w życie nowe regulacje, na mocy których będą montowane urządzenia nowego typu. Będą one automatycznie wykrywać fakt przekroczenia granicy za pomocą systemu nawigacji satelitarnej.

To jednak nie koniec zmian, jakie czekają kierowców i przewoźników. Otóż nowa generacja tachografów będzie montowana w nowo rejestrowanych pojazdach od sierpnia 2023 roku, natomiast w już zarejestrowanych samochodach, które są wykorzystywane w międzynarodowym transporcie drogowym najpóźniej do sierpnia 2025 roku – do dnia 31 grudnia 2024 roku w przypadku pojazdów wyposażonych w analogowy lub cyfrowy tachograf, który nie jest „inteligentny”, albo do dnia 18 sierpnia 2025 roku dla pojazdów, w których zamontowano już inteligentny tachograf w wersji pierwszej. Należy również dodać, iż tachograf drugiej generacji musi znaleźć się na wyposażeniu każdego pojazdu o masie całkowitej przekraczającej 2,5 tony, jeżeli są one wykorzystywane w międzynarodowym transporcie drogowym lub przewozach kabotażowych. Inteligentne tachografy drugiej generacji oferuje firma VDO Fleet: https://fleet.vdo.pl/.

Tachografy drugiej generacji będą oferować nowe funkcje. Do najważniejszych z nich można zaliczyć możliwość sprawdzania ruchu transgranicznego dzięki systemowi satelitarnego pozycjonowania, sprawdzanie czasu oraz miejsca załadunku i rozładunku towaru, a także aktualizację oprogramowania w razie pojawienia się nowych jego wersji.

Tachografy to urządzenia, które interesują nie tylko kierowców, ale i osoby prowadzące firmy przewozowe. Są one niezwykle ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego i pracy kierowców. Z tego względu należy zapoznać się z nadchodzącymi zmianami w zasadach ich stosowania.

Paweł Stasiuk

 

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Fonty Google

Nawet fonty mogą śledzić Cię online! Jak temu...

Jeśli korzystasz z internetu nie od wczoraj, najpewniej wiele...
Woda

Woda – życiowy eliksir, który należy do...

Woda jest nieodłącznym elementem życia na Ziemi. Bez wody nie byłoby ż...
Pomoc drogowa

Pomoc drogowa – kiedy warto skorzystać z taki...

W dzisiejszych czasach usługi pomocy drogowej nie ograniczają...