• Menu

  Epoka innowacji z udziałem Renishaw

  Nasi specjaliści są na bieżąco z wyzwaniami technicznymi dostępnymi na rynku i często dysponują kompetencjami obejmującymi nie tylko wybraną dziedzinę, np. technikę pomiarów obrabiarkowych, lecz także zagadnienia metrologii i diagnostyki maszyn – mówi Tomasz Rżysko, general manager Renishaw Sp. z o.o.

  W ostatnim okresie coraz więcej słychać o Renishaw w kontekście innowacji i wdrożeń na polskim rynku. Proszę przybliżyć czytelnikom państwa firmę.

  Zajmujemy się inżynierią, instrumentami do badań naukowych oraz techniką pomiarową i medyczną. Dostarczamy produkty i usługi dla użytkowników w wielu dziedzinach: od produkcji urządzeń pozycjonujących, silników odrzutowych czy też turbin wiatrowych, poprzez protetykę stomatologiczną, na neurochirurgii kończąc. Renishaw jest też producentem maszyn do wytwarzania przyrostowego z proszków metalicznych, zwanych drukarkami 3d. Grupa Renishaw to ponad 70 przedstawicielstw w 35 krajach, zatrudniających ponad 4000 pracowników.

  Podczas wystawy Mach-Tool w Poznaniu spółka Renishaw celebrowała jubileusz 15-lecia na polskim rynku. Dlaczego właśnie tam?

  Międzynarodowa wystawa Mach-Tool to doskonałe forum do bezpośrednich kontaktów z klientami, którzy mogą zobaczyć nasze urządzenia oraz dzięki rozmowie z naszymi specjalistami mają okazję uzyskać pełną informację o ich parametrach i możliwościach. Media społecznościowe, strony internetowe ani literatura nie zastąpią tego rodzaju relacji. Podczas wystawy nasz nowy system do kalibracji obrabiarek XM60 nagrodzono Złotym Medalem Targów Poznańskich – to wspaniałe ukoronowanie 15 lat Renishaw na polskim rynku.

  Co wyróżnia Renishaw na polskim rynku?

  Lokalne przedstawicielstwo w Polsce zajmuje się sprzedażowym i serwisowym wsparciem kluczowych grup produktowych. Nasi specjaliści są na bieżąco z wyzwaniami technicznymi dostępnymi na rynku i często dysponują kompetencjami obejmującymi nie tylko wybraną dziedzinę, np. technikę pomiarów obrabiarkowych, lecz także zagadnienia metrologii i diagnostyki maszyn. Często prowadzą integrację kilku urządzeń z robotami, aby zapewnić wysoką produktywność i jakość procesu wytwórczego.

  Wspomniał pan o łączeniu urządzeń w sieci. Jeśli dodamy robotyzację i automatyzację procesów, mamy sedno koncepcji Przemysłu 4.0. Jak Renishaw odpowiada na takie wyzwania?

  W odpowiedzi na ten trend, obserwowany od kilku lat, Renishaw oferuje szerokie możliwości integracji naszych systemów pomiarowych z systemami produkcyjnymi albo z obrabiarkami i robotami. Wystarczy wspomnieć o możliwościach współpracy z innymi urządzeniami, jakie daje nasz Equator – uniwersalny sprawdzian produkcyjny, który może bezpośrednio pracować w gnieździe z robotem i obrabiarką CNC, zapewniając ciągłą informację o odchyłkach wymiarowych, które pomagają sterować procesem produkcji. Sądzę, że wraz z rozwojem Przemysłu 4.0. nastanie epoka innowacji produktowych w polskim przemyśle, i jestem przekonany, że będzie to okres w wielu przypadkach inspirowany i przebiegający z aktywnym udziałem Renishaw.

  Na jakie trendy rozwoju produktów Renishaw zwrócą państwo uwagę podczas zbliżających się wystaw MSPO w Kielcach i EMO w Hannoverze?

  Podczas MSPO zaprezentujemy gamę miniaturowych enkoderów służących do precyzyjnych pomiarów przemieszczeń liniowych i kątowych, które pozwalają na osiąganie rozdzielczości 1 nm przy prędkości przemieszczeń 100 m/s, w szerokim zakresie temperatur. Znajdują one wiele zastosowań jako elementy budowy maszyn i urządzeń, zwłaszcza w przemyśle kosmicznym, lotniczym, samochodowym, obronnym oraz obrabiarkowym. Z kolei w Hanoverze będziemy eksponować swoje systemy na stanowisku poświęconym metrologii przemysłowej oraz na drugim, dedykowanym procesom wytwarzania przyrostowego. Skupimy się na nowym oprogramowaniu i sondach do skanowania na obrabiarkach CNC, umożliwiających znaczne przyspieszenie pomiarów i bazowania części. Pokażemy najnowsze oprogramowanie i sondy przeznaczone do wyposażenia maszyn współrzędnościowych, a także nowe maszyny RenAM 500M i AM 400 wraz z wyposażeniem i oprogramowaniem produkcji Renishaw do wytwarzania części z proszku metalicznego.

  Rozmawiał Piotr Danilczuk

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane