• Menu

  Endoproteza biodra – czym jest i jak wygląda zabieg?

  Endoproteza biodra to czasem jedyny ratunek dla osób ze zwyrodnieniami stawu biodrowego, po przebytych chorobach reumatoidalnych, złamaniach czy w przypadku wad wrodzonych utrudniających normalne poruszanie się. Oto podstawowe informacje o tym, czym jest zabieg endoprotezoplastyki, dla kogo jest wskazany oraz jak powinna przebiegać rehabilitacja tuż po nim.

  Endoproteza biodra

  Co to jest endoproteza biodra i kiedy się ją stosuje?

  Endoproteza biodra to zabieg rekonstrukcyjny stawu biodrowego, polegający na usunięciu uszkodzonych części stawu i zastąpieniu ich sztucznymi, które  przejmą funkcje zniszczonych struktur stawowych. W przypadku dużych uszkodzeń konieczna jest całkowita wymiana stawu biodrowego, czyli pacjentowi wszczepia się sztuczny staw. Czasem możliwa jest także rekonstrukcja poprzez wykonanie zabiegu częściowego. Wskazaniem do zabiegu endoprotezy są dolegliwości bólowe i ograniczenie ruchomości stawów. Ważne jest, by w przypadku istniejących zmian zwyrodnieniowych powodujących ból przy poruszaniu, zdecydować się na zabieg jak najwcześniej, dopóki nie dojdzie do wtórnych zmian w kręgosłupie lub stawach kolanowych. Dużą grupę ludzi kwalifikujących się do zabiegu endoprotezy stanowią osoby po wypadkach, które odniosły urazy okolic stawu biodrowego, np. złamania, których nie da się zespolić innymi metodami.

  Na czym polega zabieg endoprotezy stawu biodrowego?

  Implanty wykonane z tytanu lub stopu kobaltu i chromu osadzane są podczas zabiegu bezcementowo, by później zrosnąć się z kością pacjenta, lub cementowo przy pomocy specjalnego kleju. O wyborze metody decyduje lekarz w oparciu o indywidualną ocenę stanu pacjenta, jego wieku i jakości tkanki kostnej. W przypadku całkowitej wymiany stawu biodrowego zabieg obejmuje zarówno panewkę, jak i głowę kości udowej. Częściowy zabieg endoprotezy to tylko wymiana na sztuczną głowy kości udowej pacjenta. Kiedy wiek chorego lub zaawansowana osteoporoza nie pozwalają na wykonanie pełnego zabiegu, stosuje się tzw. zabieg oszczędzający, kiedy wymienia się wyłącznie panewkę miednicy.

  Jak przygotować się do zabiegu?

  Po konsultacji z lekarzem i podjęciu decyzji o poddaniu się zabiegowi rekonstrukcji stawu biodrowego ważne jest przestrzeganie przedoperacyjnych zaleceń lekarskich, aby zapobiec ewentualnych powikłaniom. Najczęściej lekarz prosi, by na tydzień przed zabiegiem pacjent odstawił leki rozrzedzające krew, np. aspirynę. Poza tym należy wykonać szereg dodatkowych badań, takich jak morfologia, oznaczenie poziomu elektrolitów, analiza moczu, RTK klatki piersiowej i EKG oraz badania wątroby i nerek. Możliwe są też inne badania w zależności od chorób towarzyszących danemu pacjentowi. Niezależnie od tego lekarz zwykle zaleca pacjentom, by jeszcze przed zabiegiem uprawiali ćwiczenia usprawniające i rozpoczęli naukę chodzenia o kulach.

  Na czym polega rehabilitacja po zabiegu?

  Odzyskanie pełnej sprawności po zabiegu stawu biodrowego wymaga stosowania się do zaleceń lekarskich i ścisłej współpracy z fizjoterapeutą. Już na drugi dzień po zabiegu pacjent może wykonywać delikatne ruchy nogą, a w miarę ustępowania bólu ćwiczenia będą intensywniejsze. Ważne jest jednak, by w pierwszych tygodniach po zabiegu oszczędzać operowany staw. Pacjent powinien unikać gwałtownych ruchów, takich jak skłony, czy skręty ciała. Nie zaleca się leżenia na operowanym boku, zakładania nogi na nogę, siadania w wannie, ani na zbyt niskich krzesłach. Obuwie powinno być na płaskim obcasie i stabilnie utrzymywać stopę. Wskazane jest pływanie i ćwiczenia rehabilitacyjne pod okiem terapeuty.

  Co jeszcze warto wiedzieć o zabiegach rekonstrukcyjnych stawu biodrowego?

  W Polsce wykonuje się około 50 tysięcy takich zabiegów rocznie. Obecnie są już możliwe zabiegi personalizowane, polegające na indywidualnym dopasowaniu implantu do budowy pacjenta. Dzięki tomografii komputerowej wykonuje się trójwymiarowy obraz stawu pacjenta, który następnie jest opracowany komputerowo w celu dobrania anatomicznego implantu lub nawet specjalnego wyprodukowania indywidualnego trzpienia endoprotezy.  Metoda ta zmniejsza ryzyko powikłań związanych z obluzowaniem trzpienia implantu do zera. Takie „szyte na miarę” protezy są nadzieją dla chorych, u których standardowe implanty nie spełnią oczekiwań ze względu na znaczące deformacje kości.

  Sztuczne stawy biodrowe to nadzieja dla wielu chorych, którzy z różnych przyczyn mają ograniczoną ruchomość stawów, a każdy ruch powoduje ból. Ważne jest, by decyzję o zabiegu podjąć odpowiednio wcześnie, kiedy jeszcze zmiany nie są zaawansowane. a ogólna kondycja organizmu pozwala na pełny i bezpieczny zabieg. Endoproteza stawu biodrowego to szansa na powrót do aktywnego życia i warto z niej skorzystać.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane