logo
logo
logo
logo
Grypa

Kiedy dziecko choruje na grypę – skuteczne metody na walkę z chorobą
Opublikowano: 27 stycznia 2017

Grypa to wirusowe zakażenie układu oddechowego. Objawy choroby u dzieci są silniejsze niż u dorosłych. To przede wszystkim: gorączka, drgawki, ból brzucha, głowy i mięśni. Podstawową profilaktyką przeciw grypie jest szczepienie. W przypadku choroby należy utrzymywać wysoką temperaturę wokół dziecka i stosować leki.

Grypa – charakterystyka objawów u dzieci

Grypa to zespół objawów wirusowego zakażenia układu oddechowego. Ta infekcja przedostaje się do organizmu drogą kropelkową i atakuje górne lub dolne drogi oddechowe. Dzieci w wieku szkolnym chorują częściej niż dorośli i cierpią też na silniejsze objawy. Dlatego też należy zwrócić szczególną uwagę na chorobę u najmłodszych, stosując wiele różnych metod: leki na przeziębienie, przeciwwirusowe, przeciwzapalne oraz wzmożona opieka. Niekiedy jedyną możliwością jednak jest pobyt dziecka w szpitalu.

Dorośli chorujący na grypę cierpią na: silne bóle głowy i mięśni, gorączkę, dreszcze i znacznie pogorszone samopoczucie. Dzieci dzielą te objawy, jednak odczuwają również intensywny ból brzucha, wymioty oraz biegunkę. Charakterystyczną cechą grypy jest jej nagłość i intensywność. O ile przeziębienie atakuje powoli, grypa w ciągu dwóch dni infekuje cały organizm.

Szczepionki do walki z grypą u dzieci

Aby zapobiec grypie zanim się pojawi, niezbędne są szczepionki przeciwwirusowe. W każdym roku wirus grypy jest inny, więc szczepienia powinny być powtarzane corocznie. Szczególną grupę ryzyka zachorowania stanowią dzieci z zapaleniem jelit, chorobami układu krwionośnego, astmą i zapaleniem nerek. Najlepszym okresem szczepienia jest czas od połowy września do początku grudnia, kiedy grypa jeszcze nie osiągnęła szczytowego poziomu zarażeń. Kiedy dziecko przyjmie pierwszą dawkę, konieczne jest powtórzenie zabiegu po 4 tygodniach. Szczepionka nie zawsze daje gwarancje uniknięcia choroby, jednak badania wskazują, że ma 50-60% skuteczność działania .

Leczenie grypy u dzieci

Podczas grypy u osoby dorosłej możemy sobie pozwolić na leczenie objawowe poprzez łagodzenie działania choroby. W przypadku dzieci niezbędne są silniejsze środki farmakologiczne oraz antybiotyki. Należy jednak pamiętać, aby nie podawać kwasu acetylosalicylowego, który u dzieci może skutkować chorobą Reye’a, objawiającą się obrzękiem mózgu i wątroby. Wirusy grypy wolniej się rozwijają temperaturze powyżej 35 stopni Celsjusza.

Ważne jest więc nagrzewanie organizmu poprzez gorącą kąpiel. Warto dodać do wody olejki eteryczne lub napar z tymianku, który poprawia pracę układu oddechowego. Dobrym rozwiązaniem jest też wymoczenie nóg w wodzie z solą o temperaturze około 40 st C. Jeśli objawy grypy u dziecka są wyjątkowo ostre, należy niezwłocznie zgłosić podopiecznego do szpitala.

Zobacz też: WÓZKI BLIŹNIACZE BABY JOGGER

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Narodowy Fundusz Zdrowia

Sytuacja w NFZ – czyli coś poszło nie tak?...

Na świecie istnieją dwa modele korzystania z usług zdrowotnych: prywat...
Polska na skraju wyludnienia

Alarm demograficzny. Polska na skraju wyludni...

W ostatnich latach Polska zmagasz się z coraz mniejszą liczbą urodzeń....
Narodowy Fundusz Zdrowia

W kasie Narodowego Funduszu Zdrowia może zabr...

System ochrony zdrowia w latach 2025-2027 wymaga dofinansowani...
Fentanyl

Fentanyl – ukryte zagrożenie, które zamienia...

Fentanyl. Słowo, które w ostatnich latach budzi grozę...