logo
logo
logo
logo
Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa

Dydaktyka i innowacyjność w jednym miejscu – na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa PW
Opublikowano: 24 września 2018

Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej łączy naukę z rozwojem morskiej technologii, w tym militarnej.

Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej jako jeden z 9 wydziałów Politechniki Gdańskiej kształci kadry dla przemysłu morskiego od 1904 roku (od 1945 w ramach Politechniki Gdańskiej).

W przyszłym roku akademickim będzie kształcić studentów na poziomie studiów inżynierskich i magisterskich na czterech kierunkach: oceanotechnika, energetyka (międzywydziałowy), transport oraz inżynieria morska i brzegowa (międzywydziałowy). Ten ostatni kierunek zostanie uruchomiony w lutym 2019 roku. Jednocześnie prowadzone są studia doktoranckie w dyscyplinie budowa i eksploatacja maszyn.

Ponad 250 doktorów, 50 doktorów habilitowanych, 8600 absolwentów studiów inżynierskich i magisterskich to bilans działalności edukacyjnej WOiO w okresie powojennym. Po trudnym okresie transformacji krajowego przemysłu okrętowego w latach 90. obecnie WOiO cieszy się dużym zainteresowaniem kandydatów na studia, czego dowodem jest około 350 absolwentów rocznie. Aktualnie, WOiO zatrudnia 85 profesorów, adiunktów, wykładowców i asystentów i szeroko współpracuje z przedstawicielami przemysłu zarówno w zakresie dydaktyki, jak i badań naukowych lub stosowanych. WOiIO z roku na rok poprawia swoje miejsce w światowych rankingach, a w tym roku po raz pierwszy znalazł się wśród 50 najlepszych wydziałów morskich na świecie w rankingu Szanghaj.

Szeroka i rozwinięta współpraca z podmiotami gospodarki morskiej w kraju (np. Remontowa Holding, Crist, Polboat, CTO, PRS, Forum Okrętowe, StoGda, NED, ProCad, CADOR, Port Gdańsk, TPI, DIAZ, Muzeum Morski) i za granicą, w tym światowymi koncernami jak GE, DNV GL, Wartsila, Ulstein, Deltamarin, DAMEN i American Bureau of Shipping i Alstom, jest jednym z głównych napędów rozwoju WOiO w ostatnich latach.

WOiO jest miejscem comiesięcznego spotkania przedstawicieli przemysłu w ramach Akademii Przemysłu Morskiego. Uruchomione są m. in. unikalne specjalności przy współpracy z przemysłem, np. technologie podwodne lub maszyny przepływowe (współpraca z GE).

Na WOiO realizowanych jest wiele projektów badawczych, nagradzanych w różnych konkursach. Centrum Morskich Technologii Militarnych, które pracuje przy WOiO, realizuje projekty w zakresie obronności. Przykładami produktów CMTM są: Głuptak – system obrony przeciwminowej OPM (nagrodzony Diamentowym „Liderem Bezpieczeństwa Państwa 2017”, EuroSymbolem Innowacji 2015, Nagrodą I stopnia w kategorii nauka w konkursie Innowacje dla Sił Zbrojnych RP 2015), Morświn – system przeciwminowy ze zdalnie sterowanym pojazdem głębinowym typu Ukwiał (Nagroda Diamentowy „Lider Bezpieczeństwa Państwa 2017”, Bursztynowy Medalion w konkursie o Grand Prix im. Kontradmirała Xawerego Czernickiego) oraz Ukwiał – system z pojazdem zdalnie sterowanym wielokrotnego użytku, przenoszący ładunki typu Toczek.

Tagi: , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

kontener morski

Ile kosztuje kontener morski? Orientacyjne ce...

Zakup lub wynajem kontenera morskiego to koszt od kilku do kilkudziesi...
magazyn_energii

Moc a pojemność magazynu energii – kluczowe r...

Magazyny energii zyskują coraz większą popularność w kontekści...
Samochody z USA

Import Samochodów z USA do Polski – Czy to si...

Import samochodów z USA zyskuje na popularności wśród polskich kierowc...
Hurtownia fotowoltaiczna

Hurtownia fotowoltaiczna – klucz do suk...

W dobie rosnącego zapotrzebowania na odnawialne źródła energii, fotowo...