• Menu

  Drzwi wewnętrzne – jak wybrać ich kolor i materiał

  Wybierając drzwi wewnętrzne, powinniśmy zwrócić uwagę na wystrój obu pomieszczeń, pomiędzy którymi mają być one zamontowane. Znalezienie modelu idealnego, pasującego do całej aranżacji, nie jest zadaniem łatwym. Warto jednak spróbować, ponieważ wygląd drzwi wewnętrznych ma ogromny wpływ na spójność wizualną całej kompozycji.

  W którą stronę powinny otwierać się drzwi wewnętrzne?

  Przed zakupem drzwi musimy rozważyć szereg kwestii, dotyczących zarówno zagadnień praktycznych, jak i wizualnych. Drzwi wewnętrzne białe czy czarne? Przeszklone czy zabudowane? Po pierwsze, musimy wiedzieć, w którą stronę powinny otwierać się drzwi pomiędzy dwoma wybranymi pomieszczeniami. Wyróżnić można drzwi prawe i lewe.

  Drzwi prawe to takie, które otwieramy do siebie używając prawej ręki, a zawiasy są po prawej stronie. Drzwi lewe natomiast uchylamy w swoją stronę za pomocą lewej ręki, podczas gdy zawiasy są po lewej stronie. Musimy wiedzieć, w którą stronę mają otwierać się drzwi i gdzie ma się znajdować skrzydło w pozycji otwartej; dzięki temu unikniemy kłopotliwej sytuacji, gdy drzwi po otwarciu zablokują przejście.

  Konstrukcja drzwi wewnętrznych

  Oprócz tradycyjnych drzwi rozwieralnych możemy rozważyć także inne możliwości – drzwi przesuwne, łamane, harmonijkowe. Takie rozwiązania sprawdzą się przede wszystkim tam, gdzie problemem jest dostępność miejsca, a uchylone skrzydło zwykłych drzwi mogłoby utrudniać komunikację lub obijać znajdujące się w okolicy meble.

  Z jakiego materiału robione są drzwi wewnętrzne?

  Gdy już wiemy, jakich drzwi potrzebujemy, możemy zastanowić się nad materiałem. Do wyboru mamy drzwi drewniane lite, drewniane klejone lub drewnopochodne – wykonane z płyt wiórowych, pilśniowych, MDF oraz HDF. Drewno może być surowe, przeznaczone do samodzielnego wykończenia, lub też zaimpregnowane, zabejcowane, polakierowane. Drzwi z płyt drewnopochodnych pokryte są okleiną.

  Przeszklone czy lite? Drzwi wewnętrzne do różnych pomieszczeń

  Kolejną decyzją, jaką należy podjąć, jest wybór pomiędzy drzwiami litymi, przeszklonymi w całości oraz przeszklonymi częściowo, na przykład tylko w górnej partii. Warto wziąć pod uwagę walory estetyczne oraz kwestię samopoczucia. Nie każdy będzie czuł się swobodnie w łazience z drzwiami przeszklonymi, nawet jeśli szkło nie jest w pełni przejrzyste.

  Dobieramy drzwi pod względem koloru

  Ostatnią ważną rzeczą, na jaką należy zwrócić uwagę kupując drzwi wewnętrzne, jest ich kolor. Możemy dopasować go do odcienia ram okiennych, zwłaszcza jeśli mamy okna w drewnianych oprawach. Sprawdzonym sposobem jest także kierowanie się kolorystyką podłóg.

  W takiej sytuacji przyjąć można dwa podejścia: dobrać barwę podobną do drewnianej podłogi lub też z nią kontrastującą. W nowoczesnych wnętrzach sprawdzić się mogą także drzwi pomalowane na intensywny kolor, choć z tak mocnym akcentem należy postępować ostrożnie i z wyczuciem.

  Dobrze dobrane drzwi wewnętrzne powinny wkomponowywać się w aranżację wnętrza, zapewniać intymność oraz nie utrudniać komunikacji w obrębie mieszkania. Warto dobrze zastanowić się przed ich zakupem, tak aby później cieszyć się piękną i praktyczną aranżacją wnętrza.

  Jedna odpowiedź do “Drzwi wewnętrzne – jak wybrać ich kolor i materiał”

  1. Asia pisze:

   Bardzo fajnie przeczytać takie rady przed zakupem 🙂 Ja już jakiś czas temu stanęłam przed wyborem drzwi wewnętrznych. Jak sobie przypomnę ile czasu spędziłam nad wyborem, ile artykułów, opinii przeczytałam to wydaje mi się, że już jestem ekspertem 😉 U mnie wybór padł na firmę Voster i jestem tych drzwi bardzo zadowolona 🙂 Dodam, że przy wyborze kierowałam się ceną i wyglądem 🙂

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane