logo
logo
logo
logo
dotacje unijne na rozwój firmy

Dlaczego warto starać się o dotacje unijne na rozwój firmy?
Opublikowano: 10 września 2023

Masz pomysł na działalność lub ciekawy projekt, ale brakuje ci motywacji i środków do działania? Dotacje unijne są właśnie dla ciebie! Szczególnie doceniane przez Unię Europejską są projekty badawczo-rozwojowe i wszelkie innowacje. Spróbuj powalczyć o te środki, bo warto!

Dotacje unijne skierowane są przede wszystkim do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Wszystkie środki przeznaczone na finansowe wsparcie zostały podzielone na specjalne programy, z czego najważniejsze są programy regionalne, właściwe dla poszczególnych województw.

Na ich podstawie dofinansowywane są przede wszystkim prace badawcze i rozwojowe, infrastruktura do badań oraz wdrażanie innowacji. Jeśli masz pomysł na firmę lub projekt, który wpisuje się w lokalną strategię, masz też ogromną szansę na uzyskanie dotacji! Dlaczego warto z nich skorzystać?

1. To proste

Dotacja to pieniądze, które są na wyciągnięcie ręki. Początkowo w gąszczu obostrzeń, projektów i możliwości można się pogubić, ale warto poświęcić chwilę na gruntowny research. Przede wszystkim można skorzystać z ogólnodostępnych informacji na stronach instytucji publicznych, gdzie dostaniesz wszystkie niezbędne informacje i zweryfikujesz swój pomysł, czy wpisuje się w któryś z unijnych programów.

Możesz też skorzystać z narzędzi dostępnych w internecie, takich jak Dotacjometr opracowany przez zespół doradców Crido Taxand. Wystarczy odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących twojej firmy i projektu, żeby sprawdzić pasujące do niego programy krajowe i regionalne. Poza tym nie musisz działać samodzielnie. Skorzystaj z pomocy doradców, którzy profesjonalnie zajmują się pozyskiwaniem dotacji.  Nie tylko pomogą ci wypełnić wniosek, ale też wiedzą, jak go później rozliczyć.

2. To się opłaca

Dotacja to pieniądze, które są na wyciągnięcie ręki. Dla wielu przedsiębiorców mogą być motywacją do działania, bez której nie ruszyliby z miejsca. Uzyskanie kredytu, zwłaszcza dla nowych firm, nie jest proste. Kiedy brakuje własnych środków na inwestycję, unijne dotacje mogą się okazać najlepszym źródłem finansowania, a żeby je uzyskać, wystarczy innowacyjny pomysł i odrobina cierpliwości.

3. To procentuje

Kwota dofinansowania zależy od wielu czynników m.in. od wielkości firmy czy rodzaju jej działalności. Ale każdy doświadczony przedsiębiorca wie, że czasami wystarczy niewielki zastrzyk finansowy, żeby diametralnie zmienić sytuację firmy. Może się okazać, że dzięki dotacji rozszerzysz produkcję, zakres usług, a może rozpoczniesz działalność na dużo większą, międzynarodową skalę. Wsparcie unijne może pozytywnie wpłynąć na konkurencyjność twojej firmy na rynku. Dlatego nawet jeśli nie masz przekonania – spróbuj!

tekst przygotowany przy współpracy z https://www.sekwencja.eu/

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.