Ostatnimi czasy wiele osób decyduje się na budowę domu. Wybór działki nie jest taki trudny. Gorzej zaczyna się robić kiedy musimy wybrać odpowiedni projekt domu. O ile powierzchnia, liczba pokoi, kwestie balkonów czy tarasu nie sprawiają tyle trudności o tyle mogą się one zacząć, kiedy zaczniemy zwracać uwagę na energochłonność budynku.
Wybierając projekt domu często możemy natrafić na określenia „dom energooszczędny” i „dom pasywny”. O co tu chodzi? Najprościej mówiąc określenia te, wskazują, ile energii potrzebujemy aby ogrzać nas dom. Chodzi tutaj o energię cieplną, mówiąc kolokwialnie- ilość ciepła jaką wyprodukuje nam kocioł. Jak łatwo się domyślić, jeśli kocioł będzie musiał wyprodukować mniej energii, zużyje do tego mniej paliwa. A jeśli zużyje mniej paliwa- to nasze rachunki będą niższe.
Budynki pasywne są stosunkowo mało popularne na polskim rynku budowlanym. Wynika to głównie z faktu, że są one droższe w budowie. Jest to spowodowane innymi materiałami izolacyjnymi wykorzystywanymi podczas budowy a także stosunkowo nielicznymi ekipami budowlanymi, które podejmują się takich zleceń. Dlatego tym razem zajmiemy się budynkami energooszczędnymi.
Budynki energooszczędne to budynki, których zapotrzebowanie na energię cieplną jest niższe niż 70kWh/m2/rok. Przy standardowym budownictwie ten współczynnik jest blisko o 50% wyższy. Co ciekawe do roku 2021 wszystkie nowopowstające budynki będą musiały być budynkami energooszczędnymi. Dlatego jeśli już teraz decydujemy się na budowę to warto wybudować dom energooszczędny.
Czym różnią się takie budynki od standardowych? Główna różnica to izolacja. Domy energooszczędne posiadają lepszą izolację przez co dochodzi w nich do mniejszych strat ciepła. Ponadto w takich projektach architekci starają się aby jak najmniejsza liczba okien była usytuowana na północ, aby powierzchnie okien nie były za duże. Zwraca się także w takich projektach na samą bryłę domu- najczęściej jest ona bardziej skupiona, nie posiada wystających elementów czy pomieszczeń.
W każdym domu zależy nam na jak najniższych rachunkach za ogrzewanie. Głównie domy energooszczędne są nastawiona na niskie rachunki. Dlatego stosuje się w nich różnego typu systemu, obniżające rachunki za ogrzewanie.
Najpopularniejszym systemem grzewczym w nowym budownictwie są kotły zasilane gazem. Chociaż rozwiązanie to jest stosunkowo drogie, to wśród kotłów gazowych możemy znaleźć całkiem przyzwoite cenowo rozwiązania. Chodzi o kotły kondensacyjne. W przeciwieństwie do swoich standardowych kolegów, takie kotły mają sprawność powyżej 100%.
Ktoś by mógł zapytać: jak to możliwe żeby coś działało na ponad 100%? Jest to osiągalne dzięki zastosowaniu w kotłach tego typu systemu odzyskiwania ciepła ze spalin. Odbywa się to poprzez skraplanie wydobywających się spalin i odzyskiwanie z nich ciepła. Przy kotle kondensacyjnym wysokiej jakości możliwe jest uzyskanie bardzo niskiej temperatury końcowej spalin.
Innym systemem ogrzewania, jaki możemy zastosować w zasadzie we wszystkich domach a w szczególności w domach energooszczędnych są panele słoneczne. Mamy do wyboru dwa rodzaje paneli- panele płaskie i próżniowe. Mimo, że te pierwsze są sporo tańsze od próżniowych, to te drugie odznaczają się zdecydowanie większą sprawnością.
Jak ta sprawność przekłada się na komfort użytkowania? Dzięki swojej konstrukcji panele solarne próżniowe są zdolne zaabsorbować promienie słoneczne, nawet w pochmurny dzień. Oznacza to, że praktycznie bez względu na pogodę mamy możliwość uzyskania ciepłej wody, ogrzewanej właśnie przez panele. Takiej możliwości niestety nie mamy przy panelach płaskich, które w pochmurne dni mają bardzo niską sprawność.
Trzeci z systemów, na jaki można się zdecydować to pompy ciepła. Pompa ciepła jest to urządzenie, które najprościej mówiąc, działa odwrotnie do działania lodówki- absorbuje zimne powietrze i poprzez swój obieg( między innymi w skraplaczu) dochodzi do wymiany cieplnej przez co uzyskujemy ciepłe powietrze. Mamy kilka rodzajów pomp ciepła które możemy zastosować. Najpopularniejszym modelem jest model powietrze- powietrze.
Tutaj przy montażu nie musimy dokonywać żadnych dodatkowych odwiertów. Firma montuje nam taką pompę podobnie jak zwykły piec. Przy wyborze pompy należy zwrócić szczególną uwagę na temperaturę jej pracy. Bardzo często tańsze modele są przygotowane do pracy w zakresie do -10 stopni. Oznacza to, że poniżej tej temperatury ta pompa po prostu przestaje działać. Inaczej jest z droższymi modelami, które mogą pracować nawet do – 20 kilku stopni.
Drugi rodzaj pomp ciepła to np. pompy gruntowe. Ich system rurowy jest umieszczany w ziemi koło domu, na głębokości poniżej granicy zamarzania gruntu. Takie systemu są dużo droższe od systemów powietrze- powietrze, jednak często są bardziej efektywne.
Zastosowanie pompy ciepła ma jeszcze jedną zaletę, która przy obecnie zmiennym klimacie i wysokich temperaturach w sezonie letnim może okazać się niezastąpiona. Otóż pompa ciepła poza ogrzewaniem posiada także system pozwalający na ochładzanie powietrza. Mechanizm ten może okazać się idealnym rozwiązaniem na gorące , letnie dni. A jednocześnie takie sprzęt generuje bardzo niskie rachunki.
Domy energooszczędne to wyzwanie, ale i inwestycja w przyszłość.
Jeśli te budynki mają być energooszczędne jak fachowość autora artykułu, który nie rozróżnia pieca od kotła to pogratulować.
Akurat proszę sobie wyobrazić, że ten artykuł pisała osoba, która z techniką grzewczą jest za pan brat. Terminów 'piec’ i 'kocioł’ świadomie używa się w internecie zamiennie, bo większość ludzi i tak tego nie rozróżnia i lepiej do nich przemawia jednak ten stary dobry PIEC. :).
Dodaj komentarz