• Menu

  Domowy sejf – ścienny, meblowy czy wolnostojący?

  Domowy sejfCoraz więcej osób decyduje się na montaż domowego sejfu. Jest to nie tylko świetny sposób na zabezpieczenie cennych przedmiotów przed kradzieżą, ale również na ochronę przed wypadkami losowymi jak powódź czy pożar.

  By jednak te funkcje były spełnione bardzo istotny jest wybór odpowiedniego rodzaju sejfu, a co za tym idzie również jego lokalizacji.

  Najpopularniejszymi dostępnymi na rynku (można je znaleźć np. na stronie sklepu Saffort) są sejfy ścienne, meblowe i wolnostojące. O wyborze jednego z nich często przesądzają możliwości, jakie stwarza zamieszkiwany przez nas lokal. W przypadku domów wolnostojących wybór jest większy, mieszkania w bloku często stwarzają pewne ograniczenia.

  Skrytka ukryta w ścianie

  Decyzja o montażu skrytki ściennej musi zapaść już na etapie budowy domu lub przynajmniej większego remontu. Przy wyborze tego rodzaju sejfu należy przede wszystkim sprawdzić, która ze ścian będzie odpowiednia na jego montaż. Bardzo istotna jest tu jej grubość oraz wytrzymałość konstrukcyjna.

  Lepsza będzie ściana nośna, choć i ona będzie wymagała odpowiedniego wzmocnienia. Jeśli natomiast wybór padnie na ścianę działową, musi ona być murowana, a nie gipsowa. Skrytki w takich ścianach są też zazwyczaj płytsze i mniejsze. Dobrym rozwiązaniem przy decyzji o montażu sejfu w ścianie działowej jest odpowiednia aranżacja wnętrza sąsiadującego pomieszczenia.

  Wówczas część skrytki może być ukryta w filarze czy uskoku w ścianie w pokoju obok. Należy również zwrócić uwagę czy przez ścianą, w której chcemy zamontować sejf, nie przebiega instalacja wodno-kanalizacyjna. Jej obecność może w przypadku awarii narazić sejf na zalanie, a jeśli ten będzie miał zamek elektroniczny, możemy mieć problem z jego otwarciem.

  Szafa z dodatkową zawartością

  Dużo łatwiej jest w przypadku sejfów meblowych. Skrytki mogą wówczas być zamontowane w szafie, komodzie czy szufladzie w biurku. Nie trzeba więc robić remontu domu, by zdecydować się na taki rodzaj zabezpieczenia cennych przedmiotów.

  W przypadku sejfu meblowego łatwo też o jego ukrycie i zachowanie dyskrecji. Należy pamiętać, że takie skrytki montuje się do podłoża lub ścian pionowych, nigdy do poziomych półek. Przed montażem sejfu warto zastanowić się również na wygodą jego użytkowania, a więc chociażby sprawdzić w którą stronę otwierają się drzwiczki sejfu.

  Sejf jak mebel

  Najłatwiej będzie w przypadku sejfów wolnostojących. Te są najbardziej pojemne, ale oczywiście wymagają też znacznie większej przestrzeni i o wiele trudniej tu zachować dyskrecję. Takie sejfy sprawdzą się jednak w dużych domach, w których znajdują się pomieszczenia dostępne tylko dla domowników.

  Bez względu jednak na rodzaj sejfu należy zadbać, by znajdował się on w miejscu niewidocznym dla odwiedzających, a najlepiej, by jego lokalizację znali jedynie domownicy. Może to być garderoba, sypialnia, gabinet, szafa czy szuflada w biurku, ale warto też zastanowić się nad mniej oczywistym miejscem, jak chociażby łazienka czy kuchnia.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane