Raczej nikt nie ma możliwości, że odpowiednie żywienie to podstawa w zachowaniu swojego stada w zdrowiu. Niezwykle istotne jest zwracanie uwagi na skład pasz podawanych hodowanym zwierzętom. Jest to bardzo ważne również w przypadku krów wysokowydajnych. Dostarczane im substancje odżywcze, ich jakość oraz ilość ma decydujące znaczenie w perspektywie osiąganych wyników. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat białek i aminokwasów, zapotrzebowania na fosfor oraz tłuszczów paszowych? Koniecznie czytaj dalej!
Białka pełnią niezwykle ważną rolę dla zachowania zwierząt w zdrowiu, a także zmaksymalizowania wydajności produkcji. Krowy mleczne należą do kategorii przeżuwaczy, w związku z czym pochłaniają białko produkowane przez bakterie i pierwotniaki w ich żwaczu, nazywane popularnie białkiem mikroorganizmów. Trafia ono do jelita cienkiego, gdzie w wyniku trawienia enzymami zostaje zredukowane do aminokwasów i wchłonięte do krwi, dzięki czemu pokrywa zapotrzebowanie zwierząt. Należy jednak pamiętać, że białka mikroorganizmów pokrywają zapotrzebowanie krów mlecznych na aminokwasy wyłącznie w okresie zasuszenia właściwego. W okresach przejściowych konieczna jest suplementacja związków chemicznych tego typu w paszy.
Jednymi z najważniejszych aminokwasów stosowanych w żywieniu krów mlecznych są metionina, lizyna i histydyna. Ich niedobór może mieć bezpośredni wpływ na pogorszenie się stanu zdrowia zwierząt, a także obniżać wskaźnik rozrodu. Z dostarczaniem zbyt małych ilości tych substancji odżywczych wiąże się również pogorszenie się parametrów oraz spadek ilości produkowanego mleka. Z tego względu popyt na wspomniane aminokwasy – metioninę, lizynę i histydynę – ze strony producentów pasz wykorzystywanych do karmienia krów mlecznych jest nieustannie wysoki. Produkty te oferuje wielu dostawców, a jednym z szczególnie wartych zainteresowania jest Lizyna oferowana przez firmę Foodcom: https://foodcom.pl/products/lizyna/.
Niezwykle ważne w hodowli krów jest właściwe oszacowanie zapotrzebowania tych zwierząt na fosfor. Nadmiar tego pierwiastka może prowadzić do niedoboru wapnia w ich organizmie i związanych z tym stanem konsekwencji. Efektami niedoborów fosforu z kolei są obniżenie jego poziomu w kośćcu, chudnięcie, osłabienie, obniżenie wydajności mlecznej oraz zaburzenia w rozrodzie.
Poza właściwym oszacowaniem zapotrzebowania zwierząt na fosfor, kluczowe dla uniknięcia jego nadmiaru lub niedoboru jest korzystanie z wysokiej jakości pasz, które są odpowiednio zbilansowane, a zawartość fosforu w ich składzie jest satysfakcjonująca. Jedną z substancji, którą dodaje się do pasz w celu dostarczania zwierzętom odpowiednich ilości fosforu jest fosforan jednowapniowy, który producenci pasz mogą znaleźć między innymi w ofercie firmy Foodcom: https://foodcom.pl/products/fosforan-jednowapniowy-mcp/.
Wprowadzanie tłuszczy paszowych do składu paszy przez wielu hodowców i producentów uważane jest za najbardziej optymalny sposób na poprawę koncentracji energii w poszczególnych dawkach pożywienia i zwiększenie pobierania jej. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tłuszczów paszowych różnego pochodzenia. Najważniejsze w wyborze paszy zawierającej konkretny tłuszcz jest sprawdzenie jej jakości i wybór wiarygodnego dostawcy.
Odpowiednie żywienie to podstawowa kwestia dla hodowców chcących utrzymać swoje stada w zdrowiu i zmaksymalizować osiągane przez nie wyniki. Wśród substancji chemicznych, które mają największe znaczenie dla zdrowia i wydajności krów można wymienić białka, aminokwasy, fosfor, a także tłuszcze paszowe. Odpowiednie oszacowanie zapotrzebowania zwierząt na poszczególne składniki odżywcze jest kluczowe, ponieważ zarówno ich nadmiar, jak i niedobór, może mieć znaczne negatywne skutki dla ich zdrowia oraz wydajności.
Tagi: karma, krowa, pasza, rolnictwo
Dodaj komentarz