Plan obniżenia niskiej emisji
W kontekście bardzo pesymistycznych wyników raportu Światowej Organizacji Zdrowia, w którym aż 7 na 10 europejskich miast o najwyższym poziomie zanieczyszczenia powietrza znajduje się w Polsce, konieczne jest podjęcie przez samorządy zdecydowanych działań. Wiele polskich miast realizuje obecnie założenia Planu Gospodarki Niskoemisyjnej, którego celem jest realizacja pakietu klimatyczno-energetycznego 2020. Inicjatywy podejmują m. in. Szczecin, Olsztyn, Żywiec, Toruń, Łódź, Warszawa czy Kraków. Do 2020 roku polskie miasta chcą możliwie jak najbardziej zredukować emisję gazów cieplarnianych, zwiększyć udział energii odnawialnej w rynku, podnieść efektywność energetyczną budynków oraz poprawić jakość powietrza.
Ministerstwo Środowiska zapowiedziało, że wkrótce rozpocznie także realizację projektu o nazwie „Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu dla miast powyżej 100 tys. mieszkańców”. Projekt obejmie 44 miasta, w których żyje około 30 procent ludności Polski, a budżet na inwestycje wyniesie 24,4 mln zł. Dla każdego miasta zostanie sporządzona diagnoza, na podstawie której zostaną przygotowane konkretne plany adaptacyjne.
Warto inwestować w budownictwo ekologiczne
Przez dwa lata inwestorzy wykorzystali zaledwie 2% z kwoty 300 mln przeznaczonej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska na lata 2013-2018, w ramach programu dofinansowań do budowy domów w standardzie energooszczędnym. W latach 2014-2015 NFOŚiGW dofinansował 158 takich inwestycji o łącznej wartości 5 324,6 tys. zł. Średnia powierzchnia budowanych domów energooszczędnych to 134,0 m² natomiast wskaźnik zapotrzebowania na energię użytkową do celów ogrzewania i wentylacji (EUco) wynosi średnio 26,3 kWh/( m² *rok).
Przykłady realizacji projektów budynków energooszczędnych pokazują, że warto w nie inwestować. Od 2012 roku firma Isover realizuje globalny projekt Grupy Saint-Gobain o nazwie CARE 4, który zobowiązuje wszystkie spółki Grupy do czterokrotnej redukcji zużycia energii w nowo powstających i poddawanych gruntownej renowacji budynkach użytkowanych przez Saint-Gobain. Siedziba Saint-Gobain Construction Products Polska w Gliwicach została poddana kompletnej modernizacji, podczas której wykorzystano nie tylko materiały izolacyjne z wełny mineralnej, ale także dokonano montażu paneli fotowoltaicznych. Efektem przeprowadzonych prac była blisko 5-krotna redukcja zapotrzebowania budynku na energię.
Miasta inwestują
Dla wszystkich miast biorących udział w konkursie ECO-MIASTO 2015 w kategorii efektywność energetyczna budynków**, termomodernizacja i audyty energetyczne to działania, na które przeznaczają dużą część budżetu. Wszystko po to, aby obniżyć koszty ogrzewania i zoptymalizować zużycie energii. Bielsko-Biała, czyli „Miasto Dobrej Energii” zostało nagrodzone w ubiegłorocznej edycji konkursu ECO-MIASTO m.in. za przeznaczenie około 71 mln złotych na działania związane z oszczędzaniem energii i inwestycję w latach 2015-2018 m.in. w termomodernizacje i audyty energetyczne.
Firmy z Grupy Saint-Gobain wraz z Krajową Agencją Poszanowania Energii przeprowadziły projekt, propagujący ideę termomodernizacji i konieczności dostosowania starych obiektów do nowych wymogów dotyczących ochrony cieplnej budynków. W ten sposób powstał Modelowy Projekt Głębokiej Termomodernizacji Domu Jednorodzinnego, który pokazuje, że głęboka termomodernizacja daje efekt ograniczenia zużycia energii cieplnej o ponad 85%.
* Miasta uczestniczące w konkursie ECO-MIASTO 2015 w kategorii efektywność energetyczna: Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Częstochowa, Gdynia, Kościerzyna, Kraków, Łódź, Miechów, Olsztyn, Piekary, Poznań, Tarnów, Toruń, Zielona Góra.
Źródło: Constans PR.
Tagi: Ambasada Francji w Polsce, DK Energy, EDF Polska, Fundacja LafargeHolcim, Grupa Saint-Gobain, Konkurs ECO-MIASTO, Krajowa Agencja Poszanowania Energii, Renault polska, SAUR Polska, TIRU
Dodaj komentarz