• Menu

  Do czego używa się magnesów neodymowych?

  Powszechnie znane przede wszystkim jako rodzaj zabawki, charakteryzujące się niezwykłą siłą magnetycznego przyciągania, walcowe, płytkowe, pierścieniowe i inne magnesy neodymowe to przedmioty znajdujące szereg zastosowań nie tylko w przemyśle zabawkarskim, ale i w wielu innych branżach. Spotkamy je m.in. w firmach zajmujących się recyklingiem, w laboratoriach badawczych, na placach budów i w warsztatach samochodowych.

  magnesy neodymowe

  Co to są magnesy neodymowe?

  To specyficzny rodzaj magnesów znanych z niezwykłej siły przyciągania – charakteryzują się znacznie lepszymi właściwościami magnetycznymi niż magnesy plastyczne czy ceramiczne (ferrytowe). Magnesy neodymowe powstają z neodymu, żelaza i boru. Sproszkowany materiał jest prasowany w polu magnetycznym, w wysokiej temperaturze. W ten sposób otrzymujemy niewielki i stosunkowo lekki magnes o niezwykle dużej sile oddziaływania. Specyficzna technologia produkcji daje możliwość dość swobodnego kształtowania tego typu magnesów, dzięki czemu w sprzedaży znajdziemy ich wiele rodzajów. Najpopularniejsze z nich mają formę małych kulek, ewentualnie nieco większych sześcianów. W zastosowaniach profesjonalnych częściej spotykamy się z ich wersjami pierścieniowymi, płytkowymi i walcowymi.

  Zastosowania magnesów neodymowych

  Poza przemysłem zabawkarskim magnesy neodymowe powszechnie wykorzystywane są w firmach zajmujących się recyklingiem. Ich duże wersje używane są w przemysłowych separatorach do przechwytywania elementów metalowych, co sprawdza się zarówno przy recyklingu odpadów stałych, jak i różnego rodzaju cieczy. Magnesy neodymowe mogą być używane m.in. do oczyszczania zużytego oleju ze znajdujących się w nim opiłków metalu. Na placach budów takich magnesów używa się m.in. do wykrywania gwoździ, śrub czy nakrętek. Powszechnie używa się ich również jako specyficznego rodzaju wieszaków. W serwisie https://magnes.com.pl/ można zamówić płytkowe i walcowe magnesy neodymowe z klejem. Taki magnes przyklejamy do ściany i wykorzystujemy jako rodzaj wieszaka na metalowe akcesoria. W tej roli magnesy neodymowe stosowane są m.in. w warsztatach. Z małych wersji magnesów neodymowych korzysta również niemal cała branża meblarska.

  Niewielkie rozmiary w połączeniu z dużą siłą przyciągania czynią z magnesów neodymowych niezwykle przydatny produkt znajdujący coraz więcej zastosowań w rosnącej liczbie branż. Takich magnesów używa się już nie tylko przy produkcji mebli czy zabawek, ale także w profesjonalnych sortowniach odpadów czy dużych zakładach przemysłowych, jako ważnego elementu skomplikowanych linii technologicznych.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane