• Menu

  Do czego służy waga hakowa i w jaki sposób działa?

  Waga hakowa jest często niezbędna w przemyśle ciężkim. Jest to specjalistyczne urządzenie, które pomaga w zważeniu ciężkich przedmiotów, które często charakteryzują się niestandardowymi rozmiarami. Dzięki mikroprocesorom przedmiot ten umożliwia wykonanie pomiarów z dużą dokładnością.

  waga hakowa

  Czym charakteryzuje się waga hakowa?

  Przedmiot ten stosowany jest często w przemyśle ciężkim. Z tego powodu waga hakowa musi być dostosowana do potrzeb danego przedsiębiorstwa. Jej zadaniem jest dokonywanie rzetelnych pomiarów surowców oraz towarów, które ciężko byłoby zważyć na zwykłej wadze z powodu ich wielkich rozmiarów czy też nietypowych kształtów.

  Konstrukcja wagi hakowej cechuje się dużą solidnością oraz wytrzymałością. Ponadto jest także odporna na uszkodzenia mechaniczne, do których mogłoby dojść w trakcie użytkowania. Jej głównym elementem jest hak, na którym zawiesza się poszczególne przedmioty. Ponadto składa się również ze stalowych lin oraz zawiesia, które służy do podwieszania towarów.

  Na rynku znaleźć możemy różne modele. Waga hakowa to popularne urządzenie w branży przemysłowej, dlatego warto przyjrzeć się różnym egzemplarzom, aby ocenić, który z nich będzie w naszym przypadku tym najbardziej odpowiednim. Na szczęście oferta jest bogata, przez co znalezienie tej właściwej nie powinno stanowić problemu.

  Waga hakowa – sposób działania

  Urządzenie to w dużej mierze bazuje na elektronice. To dzięki wysokiej jakości czujnikom waga hakowa jest w stanie podać tak dokładne pomiary wagowe. Mimo to należy wspomnieć o tym, że sklepy oferują także urządzenia bazujące na systemach podstawowych. Są one jednak mniej zaawansowane i oferują mniej możliwości użytkownikom.

  Podstawowym elementem wagi jest hak. Jest on wykonany z mocnego tworzywa, aby poradzić sobie z ciężkimi przedmiotami i nie ulec uszkodzeniu. Na rynku znajdziemy zarówno modele obrotowe z zakresem 360 stopni lub nieobrotowe. Sprawdzając właściwości haka, szczególną uwagę zwróćmy na jego współczynnik wytrzymałości – im wyższy, tym większa trwałość oraz większe możliwości udźwigu. To także wysoki poziom bezpieczeństwa w trakcie użytkowania.

  Źródłem zasilania urządzenia są baterie lub akumulatory. Wagi hakowe przeważnie wyposażone są w wyświetlacze LED (wyjątki stanowią starsze modele bazujące na systemach podstawowych). Tutaj pojawia się kolejna ważna kwestia dla kupujących – jeśli mamy możliwość obejrzenia urządzenia na miejscu, sprawdźmy czy odczyt z wyświetlacza jest dobrze widoczny, gdy pada na niego światło. Jeśli nie, wówczas może sprawiać to problemy użytkownikom urządzenia.

  Waga hakowa przeważnie oferuje pomiar w kilku jednostkach – Kg, lb, N. Samo urządzenie zrobione jest z tworzywa ABS, dzięki czemu jest ono odporne na ewentualne zarysowania.

  Producenci do każdego zestawu dołączają szczegółowe instrukcje, które wyjaśniają nie tylko to, w jaki sposób posługiwać się wagą, ale instruują także jak odpowiednio konserwować przedmiot. Znajdziemy także informację odnośnie tego, kiedy powinniśmy dokonać przeglądu technicznego.

  Do czego może służyć waga hakowa

  Urządzenie to służyć może nie tylko do zwykłego zważenia towaru. W przemyśle przedmiot ten znajdzie o wiele więcej zastosowań.

  • Funkcje, z których korzysta się najczęściej to:
  • Dokonywanie pomiarów w różnych jednostkach,
  • Funkcje PEAK, pozwalające zapamiętać maksymalną wartość pomiaru,
  • Funkcje TARY, umożliwiające ważenie w pojemniku po wcześniejszym wytarowaniu jego masy,
  • Informowanie o przeciążeniu i przekroczeniu maksymalnej ładowności,
  • Funkcja ważenia na trawersie.

  Naturalnie różne modele oferują różne funkcje. Tak jak wspomnieliśmy już w artykule, warto zapoznać się z kilkoma urządzeniami, aby ocenić, które będzie dla nas najbardziej optymalne. Na rynku znajdziemy również rozbudowane wagi hakowe, które zapewnią nam wszystkie możliwe udogodnienia, a przy tym będą nam służyły latami z powodu solidnego wykonania.

  Szukając urządzenia najlepiej dopasowanego do naszych potrzeb powinniśmy zastanowić się nad tym, jakie towary najczęściej będziemy ważyć. Jeśli zależy nam na dokonywania pomiaru na niewielkich przedmiotach, ważących od kilkudziesięciu do kilkuset kilogramów, wówczas powinniśmy sięgnąć po wagi kompaktowe, działające na baterie. Ich głównym atutem jest bowiem łatwe przenoszenie oraz transport urządzenia. Jeśli jednak zamierzamy ważyć towar ważący od kilkuset kilogramów do nawet kilku ton, w takiej sytuacji powinniśmy zakupić wagę specjalistyczną. Umożliwi nam ona pomiar najcięższych ładunków, które dodatkowo charakteryzują się niestandardowymi gabarytami. Jeśli potrzebujemy właśnie takiej wagi, zwróćmy uwagę na elektronikę – niebagatelnym atutem będzie możliwość operowania urządzeniem z dużych odległości.

  Waga hakowa jest urządzeniem niezbędnym w wielu branżach. Z tego powodu na rynku znajdziemy modele dostosowane do różnych potrzeb przemysłu ciężkiego. Bogata oferta pozwoli znaleźć urządzenie, które sprosta nawet najbardziej nietypowym wymaganiom.

  Andrzej Dworzański

   

   

   

  Jedna odpowiedź do “Do czego służy waga hakowa i w jaki sposób działa?”

  1. Mariusz Hyc pisze:

   Czy to materiał sponsorowany?

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane