logo
logo
logo
logo
świeca żarowa

Do czego potrzebne są świece żarowe?
Opublikowano: 7 stycznia 2021

Świece żarowe są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania silnika Diesla. Do uruchomienia samochodu konieczne jest podgrzanie komory spalania, w celu zainicjowania zapłonu paliwa. Komora spalania musi być podgrzana do minimum 350 stopni Celsjusza. Świece żarowe umożliwiają ogrzanie tej przestrzeni i zapłon silnika. 

Czym różni się świeca żarowa od świecy zapłonowej?

Świece zapłonowe występują zazwyczaj w pojazdach z silnikiem benzynowym. Ich liczba uzależniona jest od tego, ile cylindrów znajduje się w samochodzie. Za pomocą dwóch elektrod wytworzona zostaje iskra, która powoduje zapłon mieszanki paliwowo-powietrznej. 

W przypadku silników typu Diesel, zapłon następuje automatycznie, a świeca żarowa służy do ogrzania komory spalania do właściwej temperatury. Zaraz po uruchomieniu silnika, świeca żarowa przestaje działać. Dzięki temu Diesel wytwarza mniej szkodliwych dla środowiska substancji i ułatwia stabilizację procesu spalania podczas jazdy. 

świeca żarowa

Zdjęcie pochodzi ze sklepu internetowego autoczesciexpert.pl

Świeca żarowa zbudowana jest z materiałów, które szybko mogą osiągnąć wysokie temperatury. Działa ona okazyjnie. Z kolei świeca zapłonowa tworzy iskry odpowiedzialne za zapłon paliwa. 

Świece żarowe bardzo rzadko wymagają konserwacji lub naprawy. Dzięki temu są ekonomicznym rozwiązaniem. Najnowsze świece żarowe są długotrwałe i mają doskonałą jakość. Funkcjonują one przez okres minimum 50 tysięcy kilometrów. Z kolei świece zapłonowe są bardziej skłonne do zużyć i ich średnia długość życia wynosi 30–40 tys kilometrów.

Świece zapłonowe są nieznacznie tańsze niż żarowe. 

Moc świec żarowych może się różnić od modelu. Zazwyczaj waha się w przedziale 40-150 watów. Nowoczesne świece są w stanie ogrzać komorę spalania do właściwej temperatur w mniej niż 10 sekund. 

Kiedy powinieneś wymienić świece żarowe w samochodzie?

O funkcjonowaniu świecy żarowej sygnalizuje pomarańczowa kontrolka na tablicy rozdzielczej. Zapala się ona w momencie przekręcenia kluczyka i świeci do momentu, aż silnik osiągnie optymalną temperaturę. Kontrolka powinna pozostawać wyłączona podczas jazdy, więc jeśli zauważysz, że zapaliła się ona w momencie, gdy prowadzisz samochód, odwiedź najbliższą stację serwisów. 

Innymi sygnałami, które mogą wskazywać na zużycie świec żarowych jest dymienie podczas rozruchu silnika czy też nierówna praca przy nagrzanym silnika. Jeżeli bez konkretnego powodu ilość spalanego paliwa wzrosła, lub moc silnika spadła, świece żarowe mogą wymagać wymiany.

Świece żarowe powinny być regularnie sprawdzane. Kontrola i wymiana świec zalecana jest po przebiegu około 80 tys. kilometrów, choć czas życia świecy może być krótszy lub dłuższy, w zależności od materiału z jakiego jest wykonana i jego jakości. 

W jaki sposób wymienić świece żarowe?

Demontaż świec żarowych jest bardzo prosty, dlatego często jest wykonywany poza warsztatami samochodowymi. Łatwa dostępność świec żarowych w sklepach internetowych sprawia, że wiele osób decyduje się na samodzielną wymianę tego elementu.

Kiedy dotrzesz do świecy żarowej w swoim silniku, zwróć uwagę na moment jej dokręcenia. Do wymiany będziesz potrzebował klucza dynamometrycznego.

Po wykręceniu świecy powinieneś wyczyścić gwint, kanał świecy żarowej, oraz gwint.

W oczyszczone miejsce możesz wkręcić nową świecę żarową. Upewnij się, że uważasz na moment dokręcenia, który powinien być podawany przez producenta samochodu. Jeżeli jest to wymagane, możesz potrzebować odpowiedni rozwiertak. 

Jeżeli zdecydujesz się na samodzielną wymianę świecy żarowej, zachowaj ostrożność. Dość często świece ulokowane w gniazdach mogą się urwać. Jeżeli to się wydarzy, być może będziesz potrzebował profesjonalnej pomocy. 

 

Tagi: , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Liczba komentarzy: Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Naprawa szyby samochodowej

Naprawa szyby samochodowej – Wrocław i okolic...

Naprawa szyby wbrew pozorom jest niezwykle skomplikowana i niemożliwa...
Sprawdzanie historii pojazdu

Sprawdzanie historii pojazdu...

Zakup urządzeń i maszyn z drugiej ręki często wiąże się z szeregiem ni...
uszczelka

Gdzie najlepiej kupować uszczelki?...

Podczas realizacji jakiegoś zlecenia lub napraw motoryzacyjnych to ocz...
elektronarzędzia

Elektronarzędzia, które warto posiadać w domu...

Drobna naprawa czy mały remont to czynności, które w większości przypa...