• Menu

  Dlaczego warto zbadać kleszcza?

  zbadać kleszczaBorelioza, anaplazmoza, kleszczowe zapalenie mózgu, tularemia, gorączka krwotoczna czy babeszjoza – to tylko niektóre z chorób, które przenoszone są przez kleszcze. To także powody, przez które kleszcze warto zbadać, jeśli dojdzie do ukąszenia.

  Pojawiają się nie tylko w lasach, ale także w parkach, na miejskich trawnikach, a nawet na poddaszach. Najbardziej aktywne są od rana do południa oraz od 16:00 do zmierzchu, przede wszystkim w maju i czerwcu oraz we wrześniu i październiku, choć ich sezon trwa od marca do listopada. Wspinają się na wysokość grzbietu swojego potencjalnego żywiciela (120-150 cm) i zahaczają się, kiedy pojawi się przy ich stanowisku. Po znalezieniu odpowiedniego miejsca – cichego, ciepłego i z cienką skórą – rozpoczynają swój żer.

  Co prawda ukąszenie kleszcza nie jest bolesne, może być jednak tragiczne w skutkach. Są one bowiem nosicielami m.in. boreliozy, anaplazmozy, kleszczowego zapalenia mózgu, tularemii, gorączki krwotocznej oraz babeszjozy. By uniknąć długotrwałej terapii i zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa, warto tuż po ukąszeniu wykonać badanie genetyczne kleszcza.

  Jak zbadać kleszcza?

  Najpierw należy bezpiecznie usunąć kleszcza – najlepiej pęsetą, lassem do usuwania kleszczy lub przyrządami, które do tego służą (są dostępne w aptekach). Kleszcza chwytamy możliwie najbliżej skóry i wyciągamy zdecydowanym, nieco łukowatym ruchem. Wbrew wielu opiniom, nie wykręcamy go palcami, nie smarujemy tłuszczem i nie odkażamy (wywołany w ten sposób ślinotok prowadzi do większego ryzyka zakażenia). Dopiero pozostałą rankę trzeba zdezynfekować, sprawdzając również, czy kleszcza pozbyliśmy się w całości.

  Następnie kleszcza pakujemy – kładziemy go na zwilżonym kosmetycznym płatku, kawałku papieru czy gazy (zapobiega to jego wysychaniu) i umieszczamy w szczelnym pojemniku lub woreczku foliowym (strunowym). W kopercie lub paczce przesyłamy go do laboratorium. W międzyczasie wypełniamy online (http://zbadajkleszcza.pl) formularz zamówienia i dokonujemy bezpiecznej płatności internetowej.

  Badanie przeprowadzane jest najskuteczniejszą z dostępnych metod diagnostyki molekularnej (Real-Time PCR – ilościowej reakcji łańcuchowej polimerazy DNA), która umożliwia dokładną i szybką analizę próbek. Zajmuje się tym doświadczony personel, przy użyciu nowoczesnej, certyfikowanej aparatury badawczej. Pozwala to zapewnić najwyższą jakość świadczonych usług i obsługi klienta.

  Jego badania otrzymamy w ciągu 1-7 dni roboczych (do 3 dni roboczych w wariancie ekspresowym).

  Dlaczego warto?

  Zgodnie z różnymi szacunkami aż 30% kleszczy może przenosić chorobotwórcze patogeny. Badanie krwi ukąszonego człowieka z jednej strony bardzo często przedstawia fałszywe wyniki (zaledwie 30-40% skuteczności testu), a z drugiej – może być wykonane dopiero po 4-6 tygodniach od zakażenia. W tym czasie zwiększa się ryzyko rozwoju choroby.

  Badanie DNA kleszcza może z kolei zostać wykonane tuż po ukąszeniu, co – w przypadku zakażenia – umożliwia szybkie podjęcie leczenia. Dla przykładu: późno wykryta borelioza oznacza podjęcie długotrwałej i kosztownej terapii, która polega na aplikacji dużych dawek antybiotyków, powodujących bardzo często niepożądane skutki uboczne. Niewykryta w porę borelioza prowadzi również do licznych powikłań.

  Jedna odpowiedź do “Dlaczego warto zbadać kleszcza?”

  1. buczka pisze:

   Lepiej by napisali jak się zabezpieczyć p-ko kleszczom. A najlepiej siebie i psa czy kota. Ludzi nadal wierzą, że pomoga im naturalne spoosby, co jest g… prawdą. Dla ludzi brak skutecznego preppatau zostaje ogladanie siebie, dla psów fiprex jak dla mnie. Skuteczniejszego preparatu nie miałam

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane