• Menu

  Jak i dlaczego warto sprawdzić przyszłego pracodawcę?

  Każdy z nas w pracy spędza średnio ponad 1620 godzin rocznie. Zanim więc odpowiemy na ofertę pracy lub sami wyślemy dokumenty aplikacyjne do firmy, warto sprawdzić, czy to na pewno „pracodawca naszych marzeń”.

  job-emplacement-1239409-639x517

  Poszukiwanie pracy nie jest obecnie dla pracowników jedynie chęcią znalezienia źródła dochodu. Kandydaci mają coraz częściej konkretne oczekiwania związane z pracodawcą oraz miejscem, w którym będą wykonywali swoją pracę. Zanim więc wyślemy do firmy swoje CV, poszukajmy informacji na jej temat. Możemy wówczas uniknąć rozczarowania i chęci ponownego poszukiwania nowego miejsca pracy.

  Strona www – źródło podstawowych informacji

  Analizę warto zacząć od strony internetowej firmy. Treści, które zostały na niej umieszczone pomogą nam zapoznać się z historią, zasadami funkcjonowania i specyfiką przedsiębiorstwa. Często to właśnie na stronie internetowej możemy znaleźć informacje na temat procesu rekrutacji oraz możliwości jakie daje firma w zakresie rozwoju zawodowego. Większe przedsiębiorstwa mają zazwyczaj klarownie przygotowany plan szkoleniowy i sprecyzowaną ścieżkę kariery. Mniejsze firmy z kolei uczą działania bardziej wszechstronnego i nabywania szerszych kwalifikacji wynikających chociażby z uczenia się obowiązków innych pracowników podczas urlopów. W zależności od naszych oczekiwań warto więc poznać ilość zatrudnionych osób i informacje na temat jej struktury organizacyjnej. Jeżeli na stronie internetowej firmy dodatkowo znajdziemy zdjęcia pracowników z imprez firmowych możemy przypuszczać, że dba o ich integrację. – Coraz częściej na stronach firm umieszczane są specjalne sekcje dla kandydatów do pracy jak: „kariera” czy „oferty pracy”. Tam znajdziemy informacje o prowadzonych procesach rekrutacyjnych i ich przebiegu – mówi Ewa Iżykowska z GoldenLine. – Możemy też zajrzeć do zakładki „media o nas”, gdzie firmy często chwalą się informacjami, jakie publikowały o nich media – dodaje ekspert z GoldenLine.

  Aktualne informacje na temat pracodawcy

  Oprócz strony internetowej coraz więcej firm tworzy wizytówki firmowe w mediach społecznościowych, na których umieszcza aktualności „z życia firmy”. Są one źródłem informacji z wielu aspektów jej działania – od oferty, zakresu działań, imprez i wydarzeń, po komentarze pracowników czy kontrahentów.

  Targi pracy – okazja do osobistego spotkania

  Jeśli mamy możliwość, weźmy udział w targach pracy. Stanowią doskonałą okazję do spotkania, rozmów, obejrzenia prezentacji i uzyskania wielu dodatkowych informacji. Na targach możemy spotkać osoby pracujące w konkretnej firmie, które można bezpośrednio zapytać o informacje i detale, jakie szczególnie nas interesują. Mogą to być pytania o przebieg procesu rekrutacyjnego oraz wymagań stawianych przed kandydatami. Podczas targów mamy także możliwość zadania pytań dotyczących specyfiki pracy, godzin pracy, benefitów oferowanych pracownikom.

  Rankingi, wyróżnienia, nagrody

  Pracodawcy oceniani są w różnych konkursach i rankingach. – Jeśli nie mamy jeszcze sprecyzowanego miejsca pracy, a wiemy w jakiej branży chcemy pracować, sprawdźmy katalogi i rankingi pracodawców. Znajdziemy tam najbardziej pożądane i najpopularniejsze firmy, w których pracownicy zadowoleni są z wynagrodzenia, atmosfery i pozostałych warunków pracy – wyjaśnia Ewa Iżykowska z GoldenLine. W tego typu zestawieniach firmy najczęściej dzielą się na branże, w których działają oraz kategorie, w jakich zostały wyróżnione i w jakim zakresie.

  Opinie i komentarze

  W sieci, zwłaszcza na portalach społecznościowych czy rekrutacyjnych, możemy znaleźć informacje na temat firm od byłych i obecnych ich pracowników. Zapoznanie się z nimi pozwala uzyskać informację o słabych i mocnych stronach firmy jako pracodawcy a także znaleźć te mniej pochlebne, ukazujące ją w niekorzystnym świetle. – Pamiętajmy jednak, że opinie na temat pracy u danego pracodawcy, mogą być różne w zależności od piastowanego stanowiska. Szczególnie w dużych firmach – inaczej może wyglądać praca w centrali i oddziale, czy w dziale IT i sprzedaży – podkreśla ekspert GoldenLine. Niewątpliwie pracownicy są najwiarygodniejszym źródłem informacji. Jeśli mamy taką możliwość, skontaktujmy się z nimi i poznajmy ich zdanie.

  Miejsce pracy

  Jeśli interesuje nas praca w dużej, innowacyjnej firmie, o nowoczesnym zapleczu biurowym, sprawdźmy jak wygląda jej siedziba i czy spełnia nasze oczekiwania. Pamiętajmy przy tym, że wygląd biura czy miejsce siedziby firmy niekoniecznie musi potwierdzać jej kondycję finansową. Często związane jest to z branżą, w której działa lub specjalizacją pracowników, których chce do siebie przyciągnąć.

  Sprawdzenie przyszłego pracodawcy, to istotna kwestia podczas poszukiwań pracy. Warto więc, już na początku dowiedzieć się jak najwięcej o miejscu, w którym chcielibyśmy pracować. Jeśli pojawią się informacje, które są sprzeczne z naszymi wyobrażeniami o miejscu naszego zatrudnienia lub działaniach czy czynnościach pracodawcy, których nie będziemy w stanie zaakceptować – zrezygnujmy z udziału w procesie rekrutacji w takiej firmie. Skoro spędzamy w pracy średnio ponad 1620 godzin rocznie, warto zadbać o to, aby nasze obowiązki służbowe przynosiły nam satysfakcję, przekładającą się na lepsze efekty naszej pracy.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane