• Menu

  Dlaczego opłaca się sprowadzać węgiel z Rosji

  węgiel z RosjiImport węgla z Rosji ma swoich zagorzałych zwolenników, ale można znaleźć również spore grono sceptyków. Obie strony tego gospodarczego sporu mają swoje argumenty. Duże zainteresowanie zagranicznym węglem ze strony krajowych odbiorców to przede wszystkim efekt atrakcyjnej ceny.

  W polskich składach można kupić przede wszystkim węgiel z Rosji i Czech, ale także od bardziej egzotycznych dostawców, na przykład z Kolumbii, Australii czy Stanów Zjednoczonych. Węgiel z Rosji dostępny na składzie bywa nawet o 30 procent tańszy w porównaniu z polskim surowcem, więc popyt wśród odbiorców na importowany węgiel wydaje się całkowicie naturalny.

  Sytuacja zmienia się dynamicznie

  Według ogólnodostępnych danych dotyczących importu, rekord ilościowy został pobity w 2011 roku. Sprzedano wtedy ponad 15 milionów ton węgla sprowadzonego z zagranicy. Dwa lata później aż 2/3 całego krajowego importu stanowił węgiel rosyjski. Na drugim miejscu plasują się Czesi, a kolejne pozycje należą do wspomnianych wcześniej dostawców z Australii czy Kolumbii. Sprzedaje się u nas także surowiec z Ukrainy czy Kazachstanu.

  Stawkę zamykają między innymi Mozambik oraz Hiszpania. Sytuacja jest jednak dynamiczna. Zagraniczny węgiel, jak podają specjaliści z branży, w 2014 roku stanowił około jedną trzecią (30 procent!) ogólnej sprzedaży. Odpowiedź na pytanie o powody atrakcyjności zagranicznego surowca dla naszych odbiorców jest stosunkowo prosta. Wszystkie czynniki sprawiające, że z punktu widzenia kupującego bardziej opłaca się kupić węgiel wydobywany poza terytorium naszego kraju, są doskonale znane.

  Najważniejsze przyczyny atrakcyjności zagranicznego węgla

  Jak to możliwe, że węgiel sprowadzany z drugiego końca świata jest tańszy niż krajowy? Najważniejszym czynnikiem jest metoda wydobycia. Metoda odkrywkowa jest znacznie tańsza, a tak właśnie wydobywany jest węgiel w Australii oraz na Syberii. Drugi element to koszty przewozu. W przypadku węgla z antypodów transportuje się go metodą tak zwanego frachtu zwrotnego, w którym statek nigdy nie płynie pusty – w jedną stronę płynie nim węgiel, w drugą jakieś inne surowce lub towary.

  W przypadku surowca z Rosji państwo dopłaca do jego transportu, a ponadto trzeba wziąć pod uwagę wysokość podatku VAT. O ile w Polsce VAT to 23 procent, to w Rosji wynosi on zaledwie 15 procent. W przypadku transportu kolejowego na polską granicę trafia urobek niesortowany, w którym muł i miał węglowy są wymieszane z węglem grubym, dzięki czemu deklarowana wartość takiego surowca (a tym samym związane z nią opłaty tranzytowe) jest niska.

  Cena węgla na składzie – kilka liczb

  W efekcie opisanych czynników, ceny jakie osiąga polski węgiel, są dla odbiorcy zdecydowanie mniej atrakcyjne. Przykładowa cena rosyjskiej kostki wynosi około 800 złotych za tonę. Kostka krajowa to 870 złotych. Miał rosyjski to mniej więcej 450 złotych za tonę, podczas gdy za polski trzeba zapłacić już 540 złotych. A odbiorcy potrafią liczyć, nie tylko w sytuacji, gdy zakup dotyczyć ma ilości hurtowych.

  Artykuł poleca KInvestments – sprzedaż węgla

  Jedna odpowiedź do “Dlaczego opłaca się sprowadzać węgiel z Rosji”

  1. Olaf56 pisze:

   Węgiel z Rosji to piasek a nie węgiel.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane