• Menu

  Dlaczego normy ISO/Din/PN są istotne przy zakupie śrub?

  Śrubę można wykonać na podstawie rysunku technicznego. Będzie ona spełniała wszystkie podane w nim wymagania: materiał z którego została wykonana, pokrycie powierzchni, wytrzymałość, wymiary i ich tolerancje. Sprawa się komplikuje, gdy zamówienie opiewa nie na jeden rodzaj śrub a całą gamę połączeń rozłącznych niezbędnych np. w fabryce. Technicy zauważyli, że większość konstrukcji można wykonać dysponując skończoną liczbą elementów. Dla tych części stworzono dokumentację wzorcową i nadano jej nazwę „norma”.

  Śruba

  Korzyści z normalizacji

  Od czasu opracowania norm sprawa projektowania i zamawiania elementów uprościła się znacznie. Nie trzeba każdorazowo wymyślać kształtu śruby. Programy projektowe mają w bibliotekach gotowe elementy zgodne z normami. Wystarczy tylko wybrać detal z biblioteki.

  Producent ma dostęp do tych samych norm co konstruktor, zamawiający. Nie musi wraz z zamówieniem otrzymywać przesyłki z mnóstwem dokumentacji technicznej. Jeśli dostaje np. zamówienie Śruba z łbem sześciokątnym z gwintem na części długości trzpienia DIN931, PN82101, ISO4014 wie dokładnie z czego i jak element ma być wykonany.

  Mało tego – może produkować detale na zapas. Istnieje bowiem duża szansa, że typowy element będzie komuś potrzebny do napraw lub remontów.

  Tabele konwersji norm

  Pierwsze normy zostały opracowane przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny. Noszą one nazwę DIN. Pierwsze z nich są w użytku od 1917 roku.

  Po około 30-tu latach powstała Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna. Ma ona siedzibę w Genewie. Stanowione przez nią normy mają w nazwie litery ISO.

  W Polsce są używane Polskie Normy. Można je rozpoznać po literach PN.

  Dochodzi czasami do sytuacji, w której ten sam element ma trzy oznaczenia. Jak się w tym połapać?

  Można posługiwać się tabelą konwersji norm i dowiedzieć z niej, że np. DIN931, PN82101, ISO4014 określają ten sam element.

  Producenci w nazwach śrub umieszczają nazwy norm, zgodnie z którymi są one wytwarzane. Dzięki temu wiadomo, że jeśli do produkcji była używana śruba wykonana według normy X, to po zamówieniu kolejnej partii śrub zgodnych z tą normą przyjadą elementy identyczne.

  3 odpowiedzi na “Dlaczego normy ISO/Din/PN są istotne przy zakupie śrub?”

  1. Sylwia Kowalska pisze:

   Co to za panele widoczne na zdjęciu?

  2. EDEK pisze:

   To + fotowoltaika + magazyn energii i sram na dostawców energii

  3. Kozak pisze:

   Świetny artykuł! Moim zdaniem normy dotyczące produkcji i tego typu rzeczy to naprawdę świetne zjawisko. Nie dość, że produkcja jest szybsza to jeszcze tańsza. Naprawdę nie rozumiem czemu niektórzy ludzie tak strasznie na nie narzekają.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane