logo
logo
logo
logo
bazy danych firm

Dlaczego mała firma powinna korzystać z baz danych?
Opublikowano: 8 października 2022

Niewielkie firmy często doskonale radzą sobie bez korzystania z baz danych. Ich klienci to z reguły osoby bardzo dobrze znane przez pracowników i właścicieli. To sprawia, że nie trzeba nigdzie gromadzić informacji na ich temat, aby budować długotrwałe relacje.

Takie dane bardzo łatwo zapamiętać i bez problemu można je przekazać kolejnym pracownikom. Jednak celem każdego przedsiębiorstwa jest stały rozwój. Dlatego warto od początku korzystać z bazy danych firm, aby potem nie było żadnych problemów.

Małe firmy z reguły korzystają z Excela

Małe firmy rzadko korzystają z baz danych, a informacje z reguły gromadzą w różnych zeszytach albo nawet we własnych głowach. Na początku jest łatwo, ale z czasem to utrzymanie porządku takich danych staje się niemożliwe. Dlatego wielu właścicieli decyduje się skorzystać z metod elektronicznych.

Wówczas wybiera Excel, aby nie generować dodatkowych kosztów. Jednak warto pamiętać, na początku takie rozwiązanie może wystarczyć, ale z czasem trzeba pomyśleć o lepszym sposobie na przechowywanie danych. Jest kilka sygnałów, które świadczą o tym, że Excel przestaje być dobrym narzędziem dla naszej firmy.

Pojawiają się trudności ze znalezieniem potrzebnych informacji w Excelu

Na początku w naszej bazie danych znajdują się takie dane, jak imię, nazwisko, dane kontaktowe oraz kilka podstawowych informacji o kliencie. Jednak z czasem pojawia się coraz więcej notatek, a ich zlokalizowanie staje się coraz trudniejsze. Niestety Excel to nie jest dobre narzędzie na utrzymanie porządku w bazie danych. Dlatego, gdy zyskujemy coraz więcej klientów i zatrudniamy nowych pracowników, warto pomyśleć o nowoczesnych bazach danych.

W Excelu często brakuje istotnych informacji

Jest wiele informacji, które wydają nam się tak banalne, że nie widzimy sensu wprowadzać ich do arkusza informacyjnego. Takie dane przechowujemy w pamięci. Jednak czasem mogą one nam wylecieć z głowy, a jeszcze trudniej robi się, gdy klienta przejmuje inny pracownik. Wówczas możemy nie być w stanie przekazać mu wszystkich potrzebnych informacji. Z pomocą przychodzą systemy danych, które przechowują nawet najmniej istotne szczegóły i automatyzują ich przekazywanie.

Chcesz wprowadzić nowe funkcje podczas pracy z danymi

Bazy danych pozwolą nam pracować nad zgromadzonymi informacjami w taki sposób, w jaki nigdy nie uda nam się tego zrobić w Excelu. Dzięki nim możemy umieszczać kontakty w zorganizowanych grupach, a także podpinać strategie mailowe do określonych klientów. To znacznie rozszerza nasze możliwości podczas pracy nad danymi i ułatwia funkcjonowanie naszej organizacji.

Zatrudniasz coraz więcej pracowników

Do tej pory tylko Ty pracowałeś nad relacjami z klientami, więc nie musiałeś przekazywać nikomu żadnych danych. W małych firmach proces zatrudniania pracowników to etap szczególnego chaosu, w którym pojawiają się pytania, w jaki sposób przekazać ważne dane. Najłatwiej będzie przejść przez ten proces, gdy informacje znajdują się w odpowiednim systemie, ponieważ przekażemy je w sposób automatyczny.


Materiał przygotowany przy współpracy z właścicielem bazy firm DMSales

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Liczba komentarzy: Jeden komentarz
  • hotLead.pl pisze:

    Sama praca z bazą to jedno, ale warto również zadbać o jej pozyskanie. Dla przykładu, biznesowe bazy danych dają olbrzymie możliwości w pozyskiwaniu nowych klientów i zapewnianiu ciągłości sprzedaży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Transport

Wzrost zobowiązań finansowych hamuje rozwój b...

Dług, który ciągnie sektor transportu, spedycji i logistyki do...
Dobór przewodu do mocy

Dobór przewodu do mocy...

Przewody elektryczne są kluczowym elementem każdej instalacji energoel...
Pozyskanie kapitału do startupu

Pozyskanie kapitału do startupu. Jak się przy...

Pozyskanie kapitału to proces, do którego należy się dobrze przygotowa...
kontenery warsztatowe

Polkont DUO – wykorzystanie potencjału konten...

Elastyczność i efektywność – to elementy kluczowe dla sukcesu każdej f...