• Menu

  Dezynfekcja rąk w dobie zagrożenia epidemiologicznego

  Od momentu pojawienia się pierwszego ogniska choroby COVID-19 w chińskim Wuhan minęło kilka miesięcy, jednak wciąż nie udało się do końca opanować sytuacji epidemiologicznej na świecie. W Polsce epidemia wydaje się być pod kontrolą, jednak to wcale nie oznacza, że nie musimy obawiać się „drugiej fali” zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Zachowanie reżimu sanitarnego jest kluczowe dla skutecznego ograniczenia ryzyka przenoszenia się wirusa, dlatego tak ważna jest regularna dezynfekcja rąk. Jak powinna wyglądać?

  dezynfekcja rąk

  Dezynfekcja rąk: dlaczego jest tak istotna?

  Przed wybuchem pandemii zdecydowanie mniej osób przywiązywało odpowiednią uwagę do częstego mycia rąk. To właśnie na ich powierzchni gromadzi się najwięcej czynników chorobotwórczych w postaci bakterii, wirusów i innych drobnoustrojów zagrażających naszemu zdrowiu. Na co dzień nie zastanawiamy się ile osób zdążyło dotknąć klamkę w drzwiach do klatki schodowej czy przycisk w windzie. Miejsca użytku publicznego stanowią największe zagrożenie dla zachowania optymalnej higieny rąk, dlatego w dobie pandemii staje się ona kluczowa dla zminimalizowania ryzyka zakażenia.

  Prawidłowe mycie rąk

  Okazuje się, że dezynfekcja rąk nie polega tylko i wyłącznie na zwilżeniu dłoni, polaniu ich preparatem myjącym i pocieraniem ich przez kilka sekund. W rzeczywistości higiena rąk wymaga nieco więcej wysiłku – liczy się nie tylko odpowiednia ilość mydła czy wysoka temperatura wody, ale również umiejętne ruchy docierające do każdego zakamarka skóry dłoni. Istotny jest również czas – do zneutralizowania bakterii i wirusów potrzeba co najmniej kilkudziesięciu sekund energicznej dezynfekcji rąk. Co ciekawe, Ministerstwo Zdrowia udostępniło specjalną instrukcję prawidłowej higieny rąk, która dostępna jest na oficjalnej stronie rządowej.

  Dezynfekcja rąk: zwykłe mydło czy płyn do dezynfekcji?

  W domowych warunkach wystarczy zwykłe mydło lub mydło antybakteryjne, oczywiście przy zachowaniu wszelkich zasad prawidłowego mycia rąk. Jednak o regularnej dezynfekcji rąk nie można zapominać przede wszystkim na zewnątrz, zwłaszcza kierując się w miejsca sprzyjające rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Warto zatem mieć zawsze przy sobie płyn do dezynfekcji rąk, który można dostać w każdej drogerii czy aptece. Początkowa panika spowodowana wybuchem epidemii spowodowała braki magazynowe w płynach do dezynfekcji rąk, jednak obecnie nie ma większych problemów z ich dostępnością.

  Płyn do dezynfekcji rąk – na co zwrócić uwagę?

  Nie wszystkie środki ogólnodostępne w punktach sprzedaży charakteryzują się odpowiednimi właściwościami biobójczymi i wirusobójczymi. Przed zakupem preparatu dezynfekującego należy dokładnie przeczytać etykietę. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na skład odkażacza – najwyższą skutecznością w walce z koronawirusem wykazują się środki zawierające przynajmniej 70% etanolu. Bezpieczny i skuteczny preparat dezynfekujący to ten, który posiada wszelkie niezbędne atesty i zezwolenia dopuszczające produkt do powszechnej sprzedaży. Warto również zapoznać się z zaleceniami producenta oraz instrukcji stosowania.

  Dezynfekcja rąk w sferze publicznej

  Wprowadzenie reżimu sanitarnego było jednoznaczne ze zmianami w funkcjonowaniu placówek handlowych, usługowych czy obiektów użyteczności publicznej. W każdym sklepie, salonie kosmetycznym czy  w urzędzie obowiązują ciągle surowe zasady, a środki prewencyjne w postaci preparatów do dezynfekcji rąk jeszcze przez długi czas będą w stałym wyposażeniu miejsc publicznych. Nie zwalnia nas to jednak z obowiązku przestrzegania pozostałych zasad higieny takich jak zachowanie bezpiecznego dystansu czy zakładanie rękawiczek ochronnych.

  źródło: predent.pl


  Pozbądź się much raz na zawsze!


   

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane